(Iz Štajerca) Mariborski slikar Rado Jerič: Energijo kopičim za nove čase

Anita Kirbiš Anita Kirbiš
11.03.2021 05:25
Akademski slikar Rado Jerič pravi, da ga je spremljanje novic in ravnanja politične elite demoraliziralo, zato trenutno apatijo izkorišča za ustvarjalni molk. S soprogo Sonjo vse moči usmerjata v delo in dogajanje na umetniški domačiji nad Perniškim jezerom, kjer gostita umetnike z raznih koncev sveta, pripravljata številne dogodke. Upata, da bodo lahko letos izvedli jubilejno, 10. Kresovanje.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Anita Kirbiš

"Živimo zdravo z naravo, in če dodamo še kanček umetnosti, je tukaj res raj na zemlji, pravi Rado Jerič o idilični lokaciji nad Perniškim jezerom, kjer je s soprogo Sonjo pred štirinajstimi leti ustvaril Umetniško domačijo Soraj - sončni raj in mestno okolje Maribora zamenjal za podeželje. Nekdaj stara domačija Sekolovih v Vukovju je dobila novejšo bivanjsko podobo in galerijo, vendar z ohranjeno domačnostjo in s prvotnim naravnim okoljem, z veliko travnatih površin, starim sadovnjakom, njivo in vrtom. V tem lepem okolju s čudovitimi razgledi slikar velikokrat zamenja platno in čopič za različno orodje, zato so takrat umetniške inspiracije v drugem planu.

Njegova dela po vsem svetu

Pri Radu Jeriču, rojenem leta 1948 v Mariboru, so že v osnovni šoli opazili njegovo likovno nadarjenost. Po osnovni šoli je obiskoval II. gimnazijo Maribor, kjer je svoj talent razvijal pod mentorstvom Vlaste Zorko in kot gimnazijec prejel tudi Prešernovo nagrado. Šele v zadnjem letniku gimnazije se je odločil za študij slikarstva na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost, kjer je slikarstvo študiral pri Gabrijelu Stupici, diplomiral pa pri Kiarju Mešku. Jerič je avtor nekaterih večjih scenskih postavitev in poslikav javnih prostorov. Za svoja dela je prejel številna priznanja in nagrade. Njegova dela so razpršena po vsem svetu. Med drugim je portret Antona Martina Slomška izpod Jeričevih rok v zbirki umetnin Vatikanskega muzeja. To je bilo darilo mariborskega škofa dr. Franca Krambergerja papežu Pavlu II. ob njegovem obisku v Mariboru.

Zakonca Jerič na kresno noč Foto: Anita Kirbiš
Anita Kirbiš

V večini se posveča slikanju krajin in vedut, ki jih transponira in ureja v smislu gradnje likovnega izdelka. Znani so njegovi obsežni ciklusi mikro- in makrokrajine v ekspresivnem slogu. Od leta 1983 je član Društva likovnih umetnikov Slovenije. Aktiven je tudi v Društvu likovnih umetnikov Maribor (DLUM), kjer je bil več let tudi predsednik. Samostojno je razstavljal na več kot sto razstavah doma in v tujini. Sodeloval je na mnogih skupinskih razstavah v okviru DLUM in v raznih selektivnih skupinah po številnih krajih. Konec leta 2017 je razstavljal v okviru Societe Nationale des Beaux-Arts Louvre – Pariz. Zadnjo, odmevno samostojno razstavo je imel pred tremi leti ob svoji 70-letnici v Miheličevi galeriji na Ptuju.

V času razmaha virusa in ukrepov ustvarjalno miruje. "Oprali so nam možgane in sedaj se igrajo z nami. Odvzeli so nam pravico svobodnega gibanja, govora in še posebej mišljenja. Učijo nas umivanja rok, zamaskirali so nas, sedaj buljimo drug v drugega z zbeganimi očmi, medtem ko se elita igra na vse možne skorumpirane in moralno nečedne načine," je kritičen do aktualnega dogajanja. Spremljanje vseh teh novic ga je demoraliziralo, dodaja: "Zapadel sem v apatijo in jo izkoriščam za neke vrste ustvarjalni molk. Znani mariborski pesnik je dejal, da je ta molk ali ustvarjalna lenoba najbolj produktivni del v umetniškem procesu. Tega se trenutno držim in kopičim energijo za nove čase."

Nastaja Zlati fundus

"Zaradi epidemiološke situacije je lani odpadlo 10. Kresovanje, zato so letos vsi plani usmerjeni v jubilejni dogodek," z upanjem, da ga bodo lahko izpeljali, pravi soproga Sonja, po poklicu specialna pedagoginja, ki je nato, ko sta si ustvarila družino, prevzela vodenje družinskega podjetja. In to menedžerstvo ji tudi v pokoju še vedno izjemno uspeva, ob tem pa se veliko posveča tudi svoji blagovni znamki zdravilnih zelišč Soraj.​ Omenjena kresovanja so prav poseben dogodek, ob katerem pripravijo razstavo del kolonije, pospremijo pa ga tudi kulturnim programom. Običajno je povezovalec humorist Vinko Šimek, ki je z Markom Novoselom in Metko Ravnjak Jauk poskrbel tudi za sorajsko himno.

Sonja in Rado Jerič Foto: Anita Kirbiš
Anita Kirbiš

​"Ime domačije je izpeljanka iz imen ustanoviteljev te edinstvene umetniške domačije SOnja in RAdo Jerič. Soraj je simbol za kvaliteto umetniških del, izdelkov in pridelkov umetniške domačije. Pri nas gostimo umetnike, organiziramo razstave, likovne tabore Artas, tradicionalno kresovanje, šolo likovnega izražanja, gojimo pa tudi zdravilna zelišča in skrbimo za zdravo in vitalno življenje," je vse aktivnosti povzela hči Manja, po poklicu profesorica likovnega pouka, ki že nekaj let organizira šolo slikanja za otroke in odrasle. Vodi tudi shiatsu terapije. Tudi sin Damijan je šel po očetovih stopinjah in diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, na smeri oblikovanje, in se ukvarja z ilustrirano kartografijo. Nemalokrat Jeričevima v Vukovju delata družbo tudi vnukinji, ki pa sta danes že študentki. Tudi njima umetnost ni tuja.

"Že vrsto let družimo ljubitelje narave in umetnosti, ustvarjalce, kreativce, umetnike in zdravilce. Gostimo pozitivne ljudi s celega sveta. Pri nas obiskovalci spoznajo enkratne ljudi, ob tem tudi sami lahko ustvarjajo in uživajo v prostoru, kjer bodo inspirirani in obdani z umetnostjo in naravo," razlaga Sonja Jerič.

A ne le druženje, pomemben vidik zlasti likovnih kolonij so tudi dela, ki nastajajo. Povezali in predstavili so jih tudi že v knjižni izdaji s projektom Od slike do kresa - od kresa do knjige. Umetniških del je že več kot 120, z leti tako dopolnjujejo Zlati fundus in ga razstavljajo na različnih lokacijah. Še več jih načrtujejo predvsem v domačem okolju, saj želijo likovno umetnost približati tudi ljudem na podeželju, ki redkeje zaidejo v galerije.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta