(IZ ŠTAJERCA) Pekarica iz Lovrenca: Le s pametjo in pridno roko se daleč pride

Mateja Bečan
12.11.2020 05:00

Špela Španbauer z možem Gregorjem in širšo družino gradi poslovno pot z domačimi pekovskimi, slaščičarskimi ter drugimi domačimi izdelki v Lovrencu na Pohorju. A še zmeraj se sooča z neznanimi stvarmi, iz katerih pa se uči, pravi. Vsem, ki želijo stopiti na svojo pot, svetuje, naj najprej dobro spoznajo sebe, svoje želje, potrebe in sposobnosti. "A ne odlašajte predolgo, da vam ne bo kdaj žal."

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Vstajanje ob pol štirih zjutraj. Pot v delavnico. Jutranja peka kruha. Prve stranke. Čez dan še peka in oblikovanje tort po naročilu, v soboto prodaja izdelkov na mariborski tržnici, ob nedeljah še v domačem Lovrencu na Pohorju. Po takšnem voznem redu in v živahnem tempu od začetka oktobra poteka vsakdan Špele Španbauer. Prve delovne akcije so v mladem družinskem podjetju Saint Lorenz začeli spomladi letos. Na svoj košček rodovitne pohorske zemlje so zasadili sadike črnega bezga in sivke, nakar so poletni meseci minili v pobiranju cvetja in zelišč, destilaciji, ožemanju več sto pomaranč in limon, polnjenju steklenic z naravnimi sirupi v petih različnih okusih bezga, bezga z jagodo, sivke, mete in melise s pomarančo in materine dušice. Špela rada poudari, da so njihovi sirupi posebni zato, ker so izdelani iz skrbno izbranih zelišč z domačih vrtov ter cvetov bezga, ki jih nabirajo na sončnih obronkih pohorskih gozdov. In torej od prvega cveta do zadnje kaplje v steklenici domač, lokalen proizvod.

Peč je pri peki kruha še kako pomembna
Andrej Petelinšek

V septembru in začetku oktobra pa sta bili pozornost in energija vseh članov družine usmerjeni v začetek uradnega obratovanja delavnice, ki pa ima dva dela. Prednjega predstavlja lična, skrbno in z izbranim okusom opremljena butična prodajalnica, od koder seže pogled na dogajanje okoli peči za peko kruha. Na obe pridobitvi so člani družine Španbauer Krajnc zelo ponosni. "Kupili smo peč Ikarus, ki je pekarska šamotna peč s paro in je zares zlata vredna," je vesela Špela. Kupci, ki se zmeraj znova vračajo in torej postajajo stalni, prisegajo na kruh z drožmi. "Vsak hlebec je zlat, dišeč, plod trdega dela, ne samo nas, pač pa tudi kmeta, ki je žito posejal, mlinarja, ki je žito ločil in zmlel v moko," pripoveduje pekarica.

"Sama ne bi mogla nič"

Zgodbo Saint Lorenza je Špela skupaj z možem Gregorjem začela pisati pred 25 leti. Njuni prvi zmenki in pogovori o prihodnosti so se odvijali na travniku za Gregorjevo rojstno hišo, kjer je danes nasad črnega bezga in sivke. "Saint Lorenz je zgodba o ljubezni. Ljubezni drug do drugega, ljubezni do kraja, ljubezni do najpristnejšega, kar imamo in nosimo v sebi, in vse to želimo podeliti še z drugimi," odkrito od srca zaupa Špela in ne skriva, da želita z Gregorjem ustvariti nekaj vrednega in trajnega, kar bosta lahko s ponosom zapustila svojim trem dekletom.

Špela Španbauer pred svojo prodajalnico
Andrej Petelinšek

Sprejeti odločitev in stopiti na novo pot, se na novo učiti ali se priučiti novega znanja, veščin in tehnik - za to so so potrebni pogum, velika želja in vera vase kljub številnim oviram na poti. Še zmeraj se sooča z "aha" trenutki, ko gre kaj narobe, česar pa ne vzamejo za slabo, temveč v takšnih situacijah odkrivajo odlično priložnost za učenje. "Saint Lorenz je naša družinska zgodba. Smo ekipa, delamo vsi. Sama ne bi zmogla ničesar," je prepričana in hvaležna Špela. Vsak član družine je zadolžen za svoje delo. Mož Gregor, Špelin oče, bratranec in svak skrbijo za proizvodnjo sirupov, babici urejata nasad in zagotavljata gospodinjsko podporo, sestra popazi na otroke, sestrična ureja profile na družabnih omrežjih, družinska prijateljica pomaga v delavnici.

Kruh z drožmi je hit

Peka kruha z drožmi je v zadnjem letu nasploh postala pravi hit. Tudi pionirka peke po tem na novo odkritem starem načinu, širom po svetu aktivna Anita Šumer, prihaja iz Lovrenca na Pohorju. Za kruh z drožmi se je odločila tudi Špela, ki je že pred leti obiskala eno od Anitinih delavnic. Po njenem osebnem okusu je kruh z drožmi najbolj dober in zdrav. Je vez s preteklostjo in naložba za prihodnost. Kdor poskusi ta omamni kruh, je začaran za vedno, je prepričana. Vonj hlebcev, ki se pečejo zadnje dni, pa že spominja na prihajajoče praznike, saj so testu dodani med in orehi.

Petra z možem Gregorjem
Andrej Petelinšek

"Naša želja za naprej je, da ostanemo zdravi in delamo s pametjo in pridno roko. Le tako se daleč pride," zaključi Špela. Vsem, ki želijo stopiti na svojo pot, nesebično svetuje, naj najprej dobro spoznajo sebe: svoje želje, potrebe in sposobnosti. "Vsak pri sebi se mora odločiti, ali želi voziti po avtocesti ali hoditi po makadamski poti. Zazreti se mora globoko vase in se vprašati, kaj je njegova iskrena srčna želja. In ko poveste odgovor na glas, boste začutili rahle mravljince v nogah. Če se vam to zgodi, ste na pravi poti. Vse drugo so podrobnosti. Le odlašati ne, da vam kdaj ne bo žal," še svetuje. Z načrti in mislimi so usmerjeni tudi že v praznični čas, ko bodo med njihovimi izdelki na voljo tudi tradicionalna orehova in makova potica ter sadni kruh, ki ga bodo pripravili iz suhega sadja, posušenega na klasičen način v lovrenški sušilnici sadja. Poleg njihove prodajalnice v Lovrencu najdete njihove izdelke tudi na Rogli, ob Poti med krošnjami, v Cvetličarni in prodajalni Libra v Rušah, in kot že omenjeno, ob sobotah na osrednji mariborski tržnici.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta