"Essen zame pomeni obrnjen navznoter, delujoč navzven. Obrnjen k sebi, kjer je naš izvor, naš stik z naravo, in delujoč navzven v zunanjem svetu z ljudmi," besedo iz imena delavnice Essen Woodcraft razloži Matija Rižner, skupaj s Tinetom Tramškom ustanovitelj obrti. "Kjer je volja, je veselje in tam je pot," dodajata ljubitelja lesa, ki sta se pred petimi leti podala na razburljivo samostojno pot z ateljejem na Tovarniški cesti v Rušah.
Uporabni pripomočki
Svojo umetniško izraznost z lesom je Rižner izkazal že pred študijem oblikovanja, ko je iz suhe brezove veje izrezljal prvo začimbno žlico. "Ja, to je bil začetek. Moja draga je zeliščarka in presenetil sem jo s preprosto, a unikatno zeliščno žlico. To je bil začetni navdih, potem pa se je nadaljevalo. Od žlice do kuhalnice, od kuhalnice do deske za rezanje, od deske za rezanje do sklede ... in tako naprej do vseh drugih kuhinjskih pripomočkov.
Najprej sem izdeloval v domači garaži in drugih kletnih prostorih, leta 2016 pa so se sanje pričele uresničevati v delavnici oziroma ateljeju v Rušah, kjer smo še danes in se dnevno soočamo z vprašanjem, kako v tem hitrem, modernem svetu zrasti in uspeti z ročnim delom," razlaga.
Sami se sicer ozirajo predvsem k osebnemu odnosu v življenju, iščejo stvari z dušo in izkušnje, ki puščajo sledi. "Delovni dan v rokodelskem ateljeju Essen je vse prej kot običajen in navaden dan. Pomembno je, da imamo nasmešek na ustih, in kot pravijo naši poznavalci in kupci, se pri nas čuti dobra in pozitivna energija, kar pa je dandanes še posebej pomembno," pravi Matija in dodaja, da se oba s Tinetom trudita vzpostavljati radostno, veselo delovno okolje, ki človeka podpre pri natančnosti, ambicioznosti in v življenju nasploh.
Ko beseda nanese na vrsto lesa, pa Tine pove: "Najbolj nas osrečuje delo s plemenitimi lesnimi vrstami, kot so oreh, sadne sorte in javor. V njih iščemo prav posebne vzorce in grče, saj jih ravno nepravilnosti naredijo očarljivejše in vdahnejo unikatno zgodbo." Med njihovimi produkti so vsestransko uporabni leseni izdelki, ki se uporabljajo pri vsakodnevnih opravilih, ob tem pa imajo tudi dekorativno vrednost - kuhinjski pripomočki, servirne deske, spatule in sklede, pa tudi masivno pohištvo, klubske ali jedilne mize in police. A Matija dodaja, da niso bistveni izdelki in ne to, kaj človek dela, "bistveno je zavedanje o tem, kdo smo. Če ni srca v tem, kar delamo, je vse zaman in potratili smo čas, ki nam je dan na tem lepem koščku vesolja."
In onadva veliko srčnosti in medsebojnega prijateljskega odnosa vneseta v svoje delo. Dan začneta z zahvalo, nasmeškom in objemom ter ga tako tudi končata. "Težko je opisati občutek zadovoljstva in spokojnosti zvečer, ko se naolji in zloži kupček izdelkov iz oreha ali hruške in ko zasijejo v večernem soju reflektorjev. Včasih nekaj trenutkov samo opazujeva in se čudiva nad lepoto," pravi Matija Rižner.
Gre za doživetje
Dobro voljo, prijateljstvo ter znanje in izkušnje rada širita tudi med ljudi. To jima je uspešno uspevalo preko rokodelskih delavnic, ki sta jih bila, zaradi epidemije in ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa, začasno primorana prekiniti. "Namen delavnic je odmakniti se za nekaj trenutkov, da se približamo sili kreacije, ki je osnovna sila vesolja, in s tem se približamo sebi," pojasnjuje Matija. Tine pa dodaja: "Sodelujoči spoznavajo osnove dela z lesom in oblikovanja lesa ter se z nama podajo na pot izdelovanja lastnega izdelka. Iz lesa se lahko izdela res mnogo izdelkov, naš poudarek je na kuhinjskih, servirnih ali rezalnih deskah, lesenem priboru in spatulcah, lesenem nakitu in manjših uporabnih pripomočkih iz lesa."
Ko človek vidi, kaj lahko nastane izpod njegovih rok, in je s tem zadovoljen, ga to podpre v notranjosti in zato so izkušnje z delavnic z lesom dragocene. Ne gre za um, temveč za doživetje, z inspiracijo pove Matija in nadaljuje: "Ne gre samo za to, da se naučiš, kako izdelati desko ali žlico, ampak da se spet malo poigraš sam s sabo in daš svoji duši možnost izražanja. Les poboža, ko ga ti božaš, les pogreje srce in prinese veliko pozitivnih občutkov, zato je delo z lesom že zdravljenje, še posebej v tem času negativnosti."
Minuli konec tedna so po premoru spet izvedli delavnico na daljavo, kmalu se bodo lahko ponovno pričele tudi v živo. Rokodelca obljubljata, da bodo sedaj še bolj globinske in bistvene. "Človeku bodo pomagale pri odkrivanju sebe in ga postavile na pravi tir, ki pelje v njegovo srce in odkritja lastnih potencialov. Sedaj so res drugačni časi, časi za sodelovanje, časi za to, da se srca povežejo. Bistvo zgodbe našega ustvarjanja in življenja je, da hodimo proti sebi in prizemljujemo novi svet, svet novih ljudi, ki so opustili svoje temne plati in premagali lastno sebičnost. Seveda še nismo na cilju, ampak nam gre dobro," še optimistično zaključita.