Izkupiček od zlatih mašen bo za otroke, obolele za rakom

Branka Bezjak Branka Bezjak
07.03.2021 05:25
Na Štajerskem so v minulih dneh ob ostalih osveščevalnih akcijah začeli še poseben projekt. Pobudo zanj sta dala predsednik zveze Slovenska unija pacientov Borut Ambrožič in predsednica Društva za boj proti raku Štajerske Maribor Zvezdana Maurič Vražič. Mariborska oblikovalka Tina Krajnc bo izdelovala mašne iz lesa, izkupiček od prodaje pa gre otrokom, obolelim za rakom.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zlata mašna je simbol boja proti otroškemu raku.
Arhiv projekta

Tina Krajnc, izdelovalka modnih, unikatnih izdelkov iz slovenskega lesa, lastnico podjetja Moi, je po poklicu sicer ekonomistka, ki s svojim ustvarjanjem nadaljuje družinsko tradicijo, saj je že njen dedek bil tesar. Iz ljubezni do narave in lesa sta s partnerjem, gradbenim inženirjem, združila moči in za izdelke uporabljata les, ki ga pridelajo sami na svoji kmetiji, nedaleč od mestnega vrveža. Zdaj je za to posebno akcijo v njuni delavnici nastal lesen metuljček oziroma "zlata mašna" kot simbol boja proti otroškemu raku, ki ga v tem tednu prvič predstavljajo javnosti. Vsi zainteresirani, ki želijo sodelovati in z nakupom prispevati za dober namen, si lahko metuljček ogledajo in naročijo na strani podjetja ali pokličejo na telefonsko številko 040 226 711.

Tina Krajnc je izdelovalka modnih, unikatnih izdelkov iz slovenskega lesa.
Osebni arhiv

Projekt bo trajal slabo leto dni, in sicer do prihodnjega leta, natančneje 15. februarja 2022, ko je mednarodni dan boja proti otroškemu raku, takrat bodo organizatorji predstavili tudi rezultate. Pobudi so se že pridružili tudi v Društvu za promocijo pacientovih pravic in dolžnosti Maribor, Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor, Alma Mater Europaea - ECM, Mariborska knjižnica, Mestna občina Maribor in občine Lovrenc na Pohorju, Hoče - Slivnica, Duplek, Selnica ob Dravi, Ruše, Kungota in Miklavž na Dravskem polju. Dnevno se akciji pridružujejo tudi drugi predstavniki in predstavnice lokalnih skupnosti v Podravju in širše. Že v prvih dneh se je nabralo nekaj podpornikov akcije. Med prvimi kupci sta župan mestne občine Maribor Saša Arsenovič in župan občine Lovrenc na Pohorju Marko Rakovnik.

Profimedia

Po podatkih Onkološkega inštituta v Ljubljani je najpogostejše rakavo obolenje pri otrocih levkemija. V Sloveniji letno za rakom umre od 10 do 15 otrok in mladostnikov do 19. leta starosti. Število obolelih zadnja leta narašča, umrljivost pa upada. Za preprečevanje obolevanja obstaja tudi evropski kodeks proti raku, gre za dvanajst nasvetov, z upoštevanjem katerih bi lahko dokazano preprečili od 30 do 50 odstotkov vseh vrst raka. Da bi lažje razumeli te nasvete oziroma kodes, ki je bil zasnovan ob poznavanju dejavnikov tveganja v življenjskem okolju posameznika, Zveza slovenskih društev za boj proti raku opozarja na posebno aplikacijo WASABY. Zasnovana je po načelu učenja z igro in tekmovanjem ter pomaga razumeti sporočila evropskega kodeksa proti raku. Razvili so jo strokovnjaki Zveze evropskih lig proti raku v sodelovanju z Mednarodno agencijo za raziskovanje raka pri Svetovni zdravstveni organizaciji, sodelovali so tudi sodelavci slovenske Zveze. "Vabimo, da si naložite aplikacijo na svoje mobilne naprave in jo preizkusite, delite jo tudi z mladostniki v svoji družini. Na voljo je v slovenskem jeziku," še poziva Ambrožič.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta