Koronavirus je na Mariborskem Pohorju in Arehu v izjemno dobrih vremenskih razmerah spisal rekordno slabo smučarsko sezono. Od 12. decembra lani do današnjega dne, ko so naprave ugasnili, je tam smučalo le 83.000 ljudi, kar je skoraj 60.000 manj kot lani, ko je upravitelj Marprom zaradi ene najtoplejših zim v zgodovini meritev govoril o sezoni katastrofalnih razsežnosti. "Največja težava te sezone je, da smo bili 24 dni zaprti, in to v dneh, ko je sicer največ obiskovalcev, to so božično-novoletni prazniki, ki se nadaljujejo v srbski božič in novo leto ter v hrvaške počitnice. Takrat smo imeli tudi najboljše pogoje za smučanje," je pojasnil Bernard Majhenič, direktor Marproma.
Za 400.000 evrov izgube
Porazno smučarsko statistiko je krojila tudi zahteva po dnevno negativnem testu na covid-19, najhujši udarec, pravi Majhenič, pa so bili zaprti hoteli in apartmaji, ko ni bilo večdnevnih gostov. "Za vikende, ko so prišli lokalni smučarji, smo čudovito obratovali, med tednom pa je bila v glavnem katastrofa."
- 86 smučarskih dni, 83.000 obiskovalcev in 400.000 evrov izgube je rezultat minule smučarske sezone.
- Z zadnjim lockdownom vred je država smučišča v tej sezoni zaprla trikrat.
- To je bila Marpromova zadnja zimska sezona na Pohorju. Majhenič ocenjuje, da so v sedmih letih naredili veliko.
- Marpromov vložek v žičniško dejavnost je okoli tri milijone evrov, kako bo to kompenziral novi upravitelj, bo znano po opravljeni cenitvi premoženja.
Tako so zabeležili 86 smučarskih dni, če jih ne bi vlada dvakrat oziroma, z aktualnim lockdownom, trikrat zaprla, bi jih imeli okoli 120, kar bi pomenilo eno najboljših Marpromovih sezon, ocenjuje sogovornik. Kolikšne so finančne izgube? "V smučarski sezoni moramo ustvariti 400.000 evrov presežkov, da se lahko pripravimo na naslednjo sezono. Mi teh presežkov letos nimamo, se pravi, govorimo o izgubi 400.000 evrov," odgovori sogovornik, ki sicer računa na deveti državni protikoronski paket pomoči, ki naj bi prinesel tudi pokritje izgube zaradi zaščitnih ukrepov.
Marprom zagotavlja veljavnost vozovnic
Informacija, da bo podjetje Šport Maribor še letos prevzelo upravljanje pohorskih smučišč, je med potencialnimi kupci sezonskih in letnih vozovnic povzročila dilemo, ali sploh iti v nakup v predprodaji, ki poteka do 15 aprila. A v Marpromu poudarjajo, da predvideni prenos koncesije "ne bo imel nikakršnega vpliva na nakup vozovnic. Vsi imetniki sezonskih smučarskih vozovnic 2021/22 bodo namreč te, tudi če bo pred prihodnjo zimsko sezono prišlo do spremembe upravljavca žičnic in smučišč na Pohorju, lahko normalno koristili pod takšnimi pogoji, kot bodo kupljene." Dodajajo, da enako velja za vse druge terminske vozovnice za Mariborsko Pohorje, na primer za krožno kabinsko žičnico in kolesarski park.
Predprodaja sezonskih vozovnic sicer zaradi zaprte blagajne pri pohorski vzpenjači poteka izključno na daljavo, naročiti jih je možno le po e-pošti na naslovu info@visitpohorje.si.
Naslednikom bo lažje
Ker naj bi že naslednjo sezono koncesija za upravljanje pohorskih žičnic in smučišč prešla na Športne objekte Maribor, ki bodo preoblikovani v podjetje Šport Maribor, se mestni avtobusni prevoznik po sedmih letih od žičničarske dejavnosti poslavlja. "Lahko rečem, da Marprom daje Pohorje z veseljem od sebe. Tudi sam bom srečen, ko ga bom obiskoval le še kot turist in ne bom več tako občutljiv za smeti na smučiščih ali za neurejenost prog," je povedal prvi mož Marproma. Novemu upravitelju bo veliko lažje, kot je bilo na začetku njim, je dodal. "Mi smo Pohorje prevzeli v času, ko se je zgodil stečaj, čez noč, brez ljudi, brez enega snežnega topa, brez znanja. Vseh sedem let smo se učili, popravljali napake iz preteklosti, kupovali v stečajnih masah, obnavljali, kar smo lahko," je še spomnil. V tem času so posodobili zasneževalni sistem in zanj vzpostavili ustrezno infrastrukturo, kupili 60 topov in jih še 28 najeli, nabavili osem teptalnih strojev, od NLB odkupili in obnovili podrto sedežnico Stolp, uredili pump track in trg z igrali pri spodnji postaji vzpenjače, prav tako pa legalizirali pet kolesarskih prog. "Če bi imeli denar, bi naredili še več. Lahko pa rečem, da smo začeli vračati tudi zaupanje lokalnih ljudi v Pohorje," je še povedal Majhenič.
O nadomestilu bo odločila cenitev
Marprom je v minulih letih v Pohorje vložil približno tri milijone evrov. Po zdajšnji koncesijski pogodbi so v zvezi s tem tudi zaščiteni, saj brezplačen prenos koncesije ni možen. Znesek, ki ga bo morala bodisi občina bodisi javni holding poravnati Marpromu, bo v skladu z zakonodajo določen na podlagi cenitve premoženja na Pohorju, ki jo bodo sprožili še ta mesec. V vsakem primeru pa se pričakuje, da bo novi upravitelj prevzel Marpromove kredite, povezane s Pohorjem, ki jih je še za okoli milijon evrov. "V 30 dneh bomo z DUTB podpisali še pogodbo za nakup areškega dela Pohorja, kar pomeni, da bo znesek povišan za dodatnih 1,4 milijona evrov," še pove direktor.
Po internem dogovoru naj bi se upravitelj uradno zamenjal z novo smučarsko sezono, 1. decembra, takrat bi Šport Maribor prevzel tudi 60 zaposlenih. Do tega, ali bodo Športni objekti, ki jih vodi Tadej Mežnar, ob vseh svojih težavah dober upravitelj, se Majhenič ni želel opredeliti. "Verjamem pa, da bomo v naslednjih sedmih, osmih mesecih uredili vse potrebno, da bo naslednja sezona pod novim upraviteljem zaživela tako kadrovsko kot organizacijsko normalno. In da bo za uporabnike ta prehod neviden in nemoteč," je prepričan vodja Marproma, ki bo za naslednjo smučarsko sezono tudi pripravil vse potrebno, vključno s pregledi žičniških naprav in terenskimi deli.