Z zvokom statev se je v Minoritski cerkvi ta vikend začela osrednja slovesnost ob 50-letnici sodelovanja med Mariborom in Marburgom. Ta zvok ni bil naključje, saj je eno od veznih tkiv med mestoma, KD Slave Klavora, nastalo v tekstilni tovarni, sicer pa se ne tkejo samo tkanine, pač pa tudi prijateljstva in posebne vezi. To torej, kar sta Maribor in Marburg stkala med seboj. Kar pol stoletja sodelovanja, partnerstva in prijateljstva sta obeležili mesti.
In ker je bil ta konec tedna posvečen tudi stari dami z Lenta, so se Marburžani, skupaj s predstavniki drugih z Mariborom pobratenih mest - Gradca, Greenwicha, Krakova, Kraljeva, Osijeka, Petangea in Puebla - udeležili tudi trgatve Stare trte. Županu Marburga Wielandu Stötzlu je pripadla čast, da je utrgal prvi grozd.
Ponos in tkanje
V Minoritski cerkvi se vprašanju, kaj je najprej povezalo mesti, tudi tokrat niso mogli izogniti - ali je bila to podobnost imen, ali le občutek takratnega župana (predsednika skupščine občine) Maribora Mirka Žlendra, ali kaj tretjega. Ne glede na to so se sodelujoči strinjali, da so naši predhodniki storili veliko, da sta se partnerstvo in prijateljstvo med mestoma obdržali. "Upam, da bodo tudi naši zanamci tako ponosni na nas, kot smo mi ponosni na tiste, ki so vezi tkali pred nami," je dejal župan Saša Arsenovič. Tudi njegov kolega iz Marburga ne ve, kako se je partnerstvo začelo, ali le zaradi podobnosti v imenih ali česa drugega, zagotovo pa je Marburg leta 1969 iskal partnerja v takratni Jugoslaviji in ga našel.
Županu Marburga Wielandu Stötzlu je pripadla čast, da je utrgal prvi grozd
Zaključek ob trgatvi
Včeraj pa so se, kot rečeno, delegacije udeležile 33. trgatve Stare trte na Lentu, ki je bila nekakšen zaključek obiska prijateljev iz pobratenih mest. Na Lentu so si skupaj z drugimi gosti ogledali slovesno obiranje letošnjega pridelka Stare trte, ki je ena glavnih turističnih zanimivosti v mestu.
Rekordna količina grozdja
Najstarejša trta na svetu je letos obrodila nadpovprečno, dala je celo rekordno količino pridelka. "Stara dama z Lenta je radodarno obdarila svoj Maribor. 107 kilogramov grozdja. Doslej je za rekordno veljala trgatev leta 1991, ko so malečniški brači natrgali 91 kilogramov," je sporočil mestni viničar in skrbnik Stare trte Stane Kocutar. Že nekaj dni pred trgatvijo je napovedal obilno letino: "Količina grozdja ni le že na pogled nadpovprečna, pač pa je – tako čez palec – obogatena še s tisto količinsko razliko, ki je ob lanski trgatvi manjkala do povprečja. Glede na obilje bi jo moral z odstranitvijo dela grozdja razbremeniti že takoj po cvetenju, a se za ta poseg nisem odločil. Naj se pokaže v ne tako pogosto videni bujnosti in bahavem poznopoletnem razkošju s polnim bremenom pridelka grozdja."
Večer pred 50 leti o prijateljstvu
Večer je 28. junija 1969 na naslovnici objavil članek z naslovom Začetek prijateljstva o prvem obisku delegacije Marburga v Mariboru, v članku pa besede takratnega marburškega župana Georga Gassmanna: "Ni nam treba šele razpravljati o tem, kako naj se razvijajo prijateljski stiki med mestoma, kajti prijateljstvo med Marburgom in Mariborom se je že začelo." Na občini so se najprej pogovarjali o možnostih sodelovanja, ogledali so si razstavo del Maksa Kavčiča, obiskali pokrajinski muzej, kjer jim je v baročni dvorani zapel pevski zbor Slave Klavora in "gostje iz Marburga so bili nad njegovo kvaliteto navdušeni". Prisostvovali so tudi otvoritvi nove Talisove pivovarne. Delegacija je naslednji dan obiskala Zlatorog, Elektrokovino, kasneje pa še Ptuj, Celje, Velenje in Dravograd, prav tako je spremljala tekmo s Crveno zvezdo v Ljudskem vrtu. Obisk je Maribor vrnil septembra istega leta, delegacijo je vodil predsednik občinske skupščine (župan) Mirko Žlender. Povabljeni so bili na svečano otvoritev nove mestne dvorane v Marburgu, v tem mestu pa so ostali štiri dni.