Utečen sejem poklicev in izobraževalnih programov, ki ga je lani obiskalo več kot 4000 osnovnošolcev in srednješolcev, ostaja ne glede na koronske omejitve, pač v drugi obliki. Letos bo virtualen in široko dostopen vsem, ki jih to zanima in imajo internet. Zato organizatorji pričakujejo še več obiskovalcev. Mladim bo pri izbiri, kje nadaljevati šolanje in kateri poklic izbrati, informacije ponujalo več kot 117 razstavljavcev, od različnih šol do podjetij. Sejem bo potekal na spletni strani www.karierni-sejem.si, za osnovnošolce prihodnji teden (od 16. do 20. novembra), za srednješolce teden kasneje (od 23. do 27. novembra), in bo brezplačen. Vsebine pa bodo na spletu dostopne še nadaljnjih deset mesecev, ko jih bodo še nadgrajevali.
Animirano in interaktivno sejmišče
Pilotni virtualni projekt je plod raziskovanja in izvedbe štajerskih poznavalcev novih tehnologij. Mitja Špes iz podjetja Factumevent, ki je poskrbelo za tehnično izvedbo, je na današnji virtualni novinarski konferenci predstavil animirano sejmišče. Tam se bodo v realnem in virtualnem prostoru predstavljali delodajalci, srednje in visokošolske ustanove, mladinske, izobraževalne in druge organizacije. "Virtualno okolje bo omogočalo nove oblike interakcije, pregleden in enostaven dostop do vsebin ter zanimivo uporabniško izkušnjo," je povedal Špes. Mogoče se bo prijaviti tudi na razgovore z delodajalci. Mladim so takšne forme že blizu, nazorna vizualizacija in preprosta uporaba pa vabita tudi njihove starše.
Pulko: "Kadri so in bodo prihodnost vsakega podjetja"
Predsednik mariborske obrtno-podjetniške zbornice Aleš Pulko meni, da bo organizacija sejma v virtualnem prostoru spremenila koncept izvajanja kariernega sejma tudi v prihodnje. A "kadri so in bodo prihodnost vsakega podjetja", je poudaril Pulko. Herman Pušnik, predstavnik srednješolskih ravnateljev, pa razmišlja, da bi ta platforma lahko bila izhodišče za februarske informativne dneve, če se bodo tudi ti selili v virtualno resničnost.
Učenje vse življenje
Pomembno je, da mladi aktivno gradijo svojo karierno pot čim bolj zgodaj, je izpostavil Bernard Memon, direktor Zavoda za zaposlovanje Maribor. V katero smer, je težko začrtati. Saj tudi Memon pravi: "Kateri so novi poklici prihodnosti, sploh ne vemo."
Saša Arsenovič, župan mestne občine Maribor, ki sejem pripravlja v sodelovanju z zavodom za zaposlovanje, Univerzo v Mariboru, gospodarskimi združenji in mnogimi drugimi, je dejal, da "se poklici vsak dan spreminjajo. Minili so časi, ko si naredil eno izobrazbo in 40 let v eni službi čakal na penzijo." Vseživljenjsko učenje postaja norma. Za župana so koronski časi in "spremenjene okoliščine izziv, iz katerega lahko pridemo močnejši in boljši kot konkurenca".
Aleksandra Podgornik, direktorica Štajerske gospodarske zbornice (ŠGZ), je mladim in njihovim staršem svetovala, naj bodo na virtualnem kariernem sejmu ciljno usmerjeni in naj zberejo čim več informacij, zato naj čim več sprašujejo. Med podjetji, ki se bodo predstavljala, je omenila Elektro Maribor, Henkel, Impol, Kety Emmi, Weiler, Talum, Vzajemno.
Slaba gospodarska napoved
Aleksandra Podgornik, direktorica ŠGZ, in Aleš Pulko, predsednik obrtnikov, zadnji paket vladnih ukrepov za gospodarstvo pozdravljata, vendar pomoč ocenjujeta kot "manjši obliž, ki ne rešuje velikih ran, torej likvidnostnih težav podjetij". Napovedala sta, da lahko prihodnje leto v Podravju pričakujemo kar nekaj stečajev, likvidacij in odpuščanj.