S projektom Moj arhiv v Umetnostni galeriji Maribor odkrivajo (ne)znane zanimivosti, informacije o mariborskih umetnikih, ki jih z galerijo in javnostjo delijo potomci umetnikov, obenem tudi vabijo, da ljudje delijo svoje fotografije, informacije ali tudi kakšna dela, ki so sedaj v zasebni lasti, pa zato skrita pred javnostjo.
Kustosinja pogovorov in urednica zapisov je Breda Kolar Sluga, muzejska svetovalka UGM. Tokrat bosta gostji pogovornega dopoldneva Metko Pekle, pranečakinja Elde Piščanec, in Vlasta Degen Kos, snaha Ivana Kosa.
Do nedavnega skoraj povsem prezrta slikarka Elda Piščanec danes postaja zvezda. O njej je lani izšla knjiga, ki se bere kot roman, njen opus sta predstavili kar dve galeriji, velenjska in Narodna galerija. Je bilo povedano že vse? "Odlična pripovedovalka pranečakinja Metka Pekle bo presenetila še z zanimivostmi iz svojega arhiva, Eldo bo umestila v srčiko Štajerske in našo predstavo začinila s svojim osebnim pogledom," so o dogodku zapisali v UGM.
Ivan Kos je osrednja osebnost mariborskega umetnostnega prostora. Je edini slikar, ki je razstavljal na I. umetnostni razstavi leta 1920 v Mariboru in nato ostal v mestu vse do začetkov v novi dobi, po drugi svetovni vojni. Zato je postal nepogrešljiv kronist, je tudi avtor najbolj priljubljene slike iz Zbirke UGM – Deklice z oranžo in eden najbolj priljubljenih profesorjev. Vlasta Degen Kos ga iskrivo predstavlja v trojni vlogi: kot klasika, stanovskega kolega svojega očeta, kot svojega gimnazijskega profesorja in tudi v manj formalni vlogi kot svojega tasta.