Vilinsko mesto, dogajanje na dvorišču in v prostorih Vetrinjskega dvora v Mariboru, Mariborčanov decembra ne preseneča več, postalo je že običaj, letos šesto zapored, ki bi ga zagotovo pogrešali, če ga ne bi bilo. Presenečajo pa vsebine, dogodki - predstave, koncerti, delavnice, ustvarjalnice, igralnice, čitalnice, svetlobne inštalacije ali le druženje. Pestro je, praznično in veselo, polno ljudi. Vilinke in vilinci, ki dopoldne in popoldne ustvarjajo Vilinsko mesto, so organizatorji iz Narodnega doma, zavoda Mars in društva Hiša!, polni so entuziazma in idej, in seveda otroci. Vsi dogodki so brezplačni in odlično predstavljeni na spletni strani Vilinskega mesta.
Ustvarjajo otroci in odrasli
Vojka Miklavc, ena glavnih sil programa in članica Marsa, poudarja, da radi prižigajo otroško kreativnost, nemalokrat pa se zgodi, da v ustvarjalni proces nenadoma padejo tudi njihovi starši in ustvarjajo oboji. "Bistveno je, da (pre)usmerjamo kreativnost. Najpogostejše otrokovo vprašanje na delavnicah je: 'Kaj delamo?' Ko mu poveš, da delamo lutko, in mu jo pokažeš, želi narediti točno takšno lutko in začne na vsakem koraku spraševati, kaj pa zdaj, pripoveduje Vojka Miklavc. "Ampak to sploh ni pomembno, pomembno je, da otrok naredi izdelek s svojo domišljijo, da razmišlja in ustvarja. Otroci pa so vajeni, da imajo vse na pladnju, da delajo točno tako, kot se jim reče. Iz tega jih poskušamo izviti, izpeljati, jim širiti obzorja in veščine."
Tako je bilo tudi v soboto, ko se je odvrtel Časovni stroj, lutkovna predstava, v kateri se Zvitorepec, Lakotnik in Trdonja odpravijo raziskovat prihodnost, pristanejo pa v preteklosti. Na Zvitorepčev dan so v Vilinskem mestu otroci in starši spoznavali stripovske junake Mikija Mustra ter iz tekstila in kartona izdelovali stripovske like, pekli so tudi medenjake in carski praženec.
Navdušenje ob branju pravljic
Kljub digitalni dobi otroke še vedno prevzame tudi analogni svet. Vilinska čitalnica igralnica je prostor, kjer se srečujejo mali in veliki, ki se radi igrajo, vzamejo knjigo v roke, se družijo in pletejo nova znanstva in prijateljstva. S knjigo potujejo v domišljijske svetove, spoznavajo nove besede, vzpostavljajo zaupne odnose in se sprostijo. Norveška zgodbica Dajmo, Ine! o bratcu in sestrici, ki se podata v leden norveški dan, da bi posekala drevo, otroke tako navdušuje, da jo poznajo že skoraj na pamet in med poslušanjem večkrat vzkliknejo traktor, izpostavlja Vojka Miklavc. Traktor ima namreč v zgodbi pomembno vlogo, saj se pri malem norveškem junaku vse vrti okoli traktorja. Njegova najljubša barva je traktor, njegova najljubša žival je traktor in njegova najljubša beseda je seveda traktor.
Zvečer je bil sobotni spoznavni sprehod po poti Lumine, ki razsvetljuje mesto in kaže drugačen pogled na hiše in ljudi. Prižiganje luči z vilinko Majo zaokroži pot od Slomškovega trga, mimo Rotovškega trga do želja polnega drevesa na Židovskem trgu.
Pestro še do konca decembra
Konec tedna se v Vetrinjskem dvoru pričnejo tudi plesne delavnice, dopoldne se bodo v različnih ritmih in plesnih žanrih ob mentorjih iz različnih mariborskih plesnih šol lahko zavrteli otroci z družinami in prijatelji. Na programu bodo vilinski disko, izrazni in orientalski plesi. Vilinsko mesto ni varstveni prostor, kamor bi starši lahko otroke pripeljali in jih tam pustili, ampak gre zlasti za skupno, družinsko doživljanje prostega časa, pojasnjuje Vojka Miklavc.
"Otroci so vajeni, da imajo vse na pladnju. Iz tega jih poskušamo izviti"