Mariborska občina: Rekordno število zaposlenih in bliskoviti vzponi po plačni lestvici v kabinetu župana

Aljoša Peršak Aljoša Peršak
05.05.2021 02:00
Ob rekordnem številu zaposlenih na mariborski občini smo preverili, koliko zaslužijo najtesnejši sodelavci župana Saše Arsenoviča: za koliko plačnih razredov so napredovali od začetka mandata, kakšne dodatke k plači dobivajo in kako je vodja kabineta po plači presegla župana.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ker funkcionarji niso upravičeni do izplačila dodatkov, ima župan Saša Arsenovič nižjo bruto plačo od vodje njegovega kabineta Jelke Vrečko.
Marko Vanovšek

Na Mestni občini Maribor je bilo konec lanskega leta 307 zaposlenih, stroški njihovih plač in drugih izdatkov so znašali 7,7 milijona evrov. Po obeh podatkih je bilo leto 2020 rekordno - na občini še nikoli doslej ni bilo toliko zaposlenih (v mandatih županov Soviča, Kanglerja in Fištravca se je število zaposlenih ob koncu leta gibalo med 242 in 283) in masa za plače še nikoli ni bila tako visoka (najvišji strošek do mandata župana Arsenoviča je znašal 6,5 milijona evrov). Trenutno je na občini že 326 zaposlenih, a je v to številko vključenih tudi 16 zaposlenih, ki so se na MOM prezaposlili iz ukinjenega Javnega podjetja za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči.

V kabinetu župana doslej zaposlili 21 ljudi

Da so povečani stroški dela posledica dviga plač zaradi realizacije dogovora o plačah med vlado in sindikati, so na mariborski občini pojasnjevali že pred časom, medij Lokalec.si pa je pred časom poročal, da je Saša Arsenovič od prevzema županskega položaja podpisal že 90 pogodb o zaposlitvi. Od tega je v svojem kabinetu zaposlil 21 ljudi - za primerjavo, prejšnji župan Andrej Fištravec je v svojem kabinetu v šestih letih zaposlil več kot 40 ljudi. Lokalec.si pa je razkril tudi, da so se nekateri zaposleni v kabinetu župana precej povzpeli po plačni lestvici.

Vodja kabineta Jelka Vrečko je bila ob zaposlitvi 21. decembra 2018 razporejena v 40. plačni razred (osnovni plačni razred za njeno delovno mesto višjega svetovalca je bil 35.) z bruto plačo 2033 evrov. A ne za dolgo - že 6. januarja 2019 je bila premeščena na novo delovno mesto sekretarja, kar je pomenilo uvrstitev v 50. plačni razred (osnovni plačni razred je 45.) z bruto plačo 3009 evrov. Na podoben način so se po plačni lestvici povzpeli tudi nekateri drugi zaposleni v kabinetu župana: Igor Leskovar je napredoval za kar 12 plačnih razredov (iz 23. v 35.), Romana Rožman je skočila iz 33. v 42. razred, Barbara Mikuš Marzidovšek iz 40. v 50. razred in Neva Pipan iz 24. v 35. razred.

​Sistemizacijo spremenili osemkrat

Ob tem so se nekateri vprašali, kako je možno, da javni uslužbenci v tako kratkem času napredujejo za toliko plačnih razredov. Odgovor je v spremembah sistemizacije delovnih mest, ki je omogočala premestitve na druga delovna mesta. "Sistemizacija delovnih mest se mora prilagajati trenutnim oziroma aktualnim razmeram in potrebam dela. Trenutno je zaradi širitve pristojnosti Skupne občinske uprave v pripravi nova sprememba sistemizacije. V mandatu župana Saše Arsenoviča se je sistemizacija zaradi potreb dela do zdaj spremenila osemkrat, kar je primerljivo tudi s prejšnjimi mandati županov MO Maribor," so pojasnili na mariborski občini.

Poudarili so, da je bil kabinet župana ob nastopu mandata Arsenoviča skoraj prazen. "V njem je pred nastopom takrat novega župana ostala le peščica zaposlenih (v veliki večini administrativni delavci), zato je bilo, zaradi kadrovske stiske, manjkajoči kader treba nadomestiti. Trenutno zaposleni v kabinetu župana MO Maribor se zavedajo odgovornosti in s tem tudi obilice dela, ki ga delovno mesto v takem okolju prinaša," so še izpostavili na občini.

Jelka Vrečko in Barbara Mikuš Marzidovšek
Andrej Petelinšek

​Izplačali tudi številne dodatke

Javni uslužbenci v kabinetu župana pa se niso samo precej povzpeli po plačni lestvici, ampak so jim bili izplačani tudi številni dodatki. Bruto plača vodje kabineta Jelke Vrečko je v januarju, februarju in marcu letos znašala od 4647 do 4885 evrov bruto. Na osnovno bruto plačo 3009 evrov je dobila vsak mesec dodatek za stalno pripravljenost (v marcu 795 evrov), za povečan obseg dela je februarja in marca dobila po 602 evra, v januarju je za redno delovno uspešnost prejela 784 evrov, v marcu je dobila tudi dodatek za delo v tveganih razmerah (133 evrov), vsak mesec pa je dobila še položajni dodatek 229 evrov. Na občini so pojasnili, da so v januarju in marcu izplačali dodatek za delo v tveganih razmerah vsem javnim uslužbencem za obdobje oktober-december 2020, v februarju in marcu pa so izplačali redno delovno uspešnost za obdobje julij-december 2020.

Podžupan Samo Peter Medved in župan Saša Arsenovič 
Andrej Petelinšek

Končna bruto plača Jelke Vrečko je bila tako celo višja od županove - Saša Arsenovič je uvrščen v 57. plačni razred z bruto plačo 4378 evrov in kot funkcionar dodatkov ne prejema. Še nižja je plača podžupana Sama Petra Medveda, ki v 49. plačnem razredu brez dodatkov prejema 3170 evrov bruto na mesec. Z dodatki ga tako presegata Romana Rožman (v zadnjih treh mesecih je bila njena bruto plača od 3818 do 4290 evrov) in Barbara Mikuš Marzidovšek (njena bruto plača je bila med 4017 in 4149 evri).

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta