Če bi meščani lahko spremljali zgodovinsko sejo mariborskega mestnega sveta, ki je potekala prvič na daljavo, a ni bila predvajana po spletu, bi bili vsaj malce zmedeni. Vajeni državnega zbora, kjer se že na daleč sliši, kdo je koalicija in kdo opozicija, ko se zastavlja celo vprašanje, čemu sploh dolgotrajne razprave, saj na koncu glasovalni stroj povalja še tako vodotesen argument, bi lahko mariborski mestni svet doživeli kot čisto osvežitev zatohlega političnega sistema, kjer glasovanje v imenu ljudstva ni nujno zgolj privid demokracije. Saj je tudi v Mariboru župan Arsenovič sestavil koalicijo in je sporazum o sodelovanju podpisalo kar dvanajst strank in list, toda odnosi domnevnih političnih zaveznikov še najbolj spominjajo na Gumpovo bonboniero - nikoli ne veš, kaj boš dobil.
Svoboda razmišljanja in odločanja v mestnem svetu ima zraven številnih prednosti tudi ceno, pa pri tem ne mislimo na dodatne sive lase in izgubljene živce župana. Ali se bo izrazila v dejanskih evrih, bomo v primeru Farmadenta šele izvedeli. Občina ima menda za svojega veletrgovca z zdravili dve ponudbi, menda zakonsko določen rok za prodajo (v tej zgodbi je jasno samo, da je zelo nejasna), a so se tudi koalicijski mestni svetniki v dovolj velikem številu uprli začetku prodaje farmacevtske kure, ki menda nosi zlata do diamantna jajca, ne da bi o tem opravili poglobljeno razpravo na odprti sceni. Kar je povsem legitimno stališče, je Arsenovič označil za politikantske zadeve, ki družbi znižujejo ceno. In kot je običajno v prepiru, imata obe strani malo prav in malo ne.
Z nekaj več truda, spoštovanja in komunikacije bi župan lahko odprta vprašanja v koaliciji reševal pred plenumom, res pa je tudi, da je njegova politična družina tako raznolika in pisana, da se vsak otrok bori za svoj prostor pod soncem. Dve leti pred naslednjimi lokalnimi volitvami je to sicer res nekoliko hitro, toda medijski žarometi so za nekatere očitno vsaj tako pomembni kot vitamin D v jesenskem valu pandemije. Aktualna razpoka za koalicijo sicer ni usodna, toda v bonbonieri je najbrž preveč različnih okusov, da bi vzdržala do konca. A precej bolj pomembno je, kaj bo občina storila s Farmadentom. Odkrita, celovita in argumentirana razprava na mestnem svetu je vedno najboljša izbira. Brez fig v žepu, seveda.
Župan Arsenovič na političnem parketu ne čuti le pritiska od spodaj, ampak tudi od zgoraj. Najprej je s proračunoma države za leti 2021 in 2022 dobil s palico po prstih, nakar mu je minister Simoniti s sofinanciranjem Centra Rotovž obljubil korenček. Še bolj preseneča, kako kisel okus ima v županovi bonbonieri SMC. Ko se je Arsenovič pred dvema letoma kot neodvisni kandidat z dovolj zbranimi podpisi odločil, da sprejme pokroviteljstvo te stranke, je bilo pričakovati, da bo predvsem minister Počivalšek v Maribor pripeljal za kakšno samokolnico korenčkov. Pa se je pri tej izbiri izkazalo le to, da res nikoli ne veš, kaj boš dobil.