Mlada mariborska oblikovalka se je lotila še izdelave nakita

Pia Prebevšek
06.03.2021 05:25
Ko je v oktobru spoznala, da v absolventskem letu ne bo mogla delati zaradi koronavirusa, je Metka Jelek začela izdelovati svoj nakit.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Uhani pod znamko Jellek so minimalistični, preprostih oblik. 
Osebni arhiv

Mariborčanka se ob študiju oblikovanja tekstilij in oblačil na Naravoslovnotehniški fakulteti v Ljubljani z modo in dizajnom srečuje že četrto leto. A se je bolj "držala" oblačil. Potem ko je v prostem času gledala umetniške videe, jo je pritegnilo oblikovanje iz polimerne gline in odločila se je, da tudi sama poskusi. Kmalu je ugotovila, da jo to veseli, pravi Metka Jelek: "Vedela sem, da lahko ponudim nekaj drugačnega, zato sem se odločila tudi za prodajo."

Njeni uhani so ročno izdelani, kar pomeni, da dva izdelka ne moreta biti popolnoma enaka. "Lahko se malenkost razlikujejo v barvi, vzorcu, velikosti, obliki ali teksturi, kar pomeni, da stranka prejme čisto svoj par uhančkov in nihče ne bo imel identičnega," pojasnjuje 23-letnica. Znamki je dala slogan "perfectly imperfect - popolno nepopoln", saj se pri tem delu pogosto zgodi kakšna nepopolnost. "To mi je blizu tudi na splošno v življenju, saj menim, da bi morali vsi sprejeti svoje nepopolnosti, ker nas delajo drugačne, posebne, unikatne."

Drži se tudi načela manj je več: "Uhani so namenjeni kupcu, ki ceni minimalističen dizajn. Oblikovani so zelo premišljeno, vse delam sama." Dela v omejenih serijah uhanov, zaradi česar so izdelki še bolj posebni. "Na certifikat avtentičnosti predhodno napišem ime dizajna, število edicije, število uhana in koliko jih je bilo narejenih v tej ediciji. Dodam svoj podpis, stranka pa lahko dopiše svoje ime," razloži.

Metka Jelek 
Osebni arhiv

Je zagovornica naravnih, organskih materialov in trajnostnega pristopa k modi, vendar uhane izdeluje iz polimerne gline, ki vsebuje PVC - torej plastiko. "Gre za res majhne količine plastike in uhančke delam z namenom, da jih bo stranka ob primerni negi imela dolga leta. Ta material je možno spet uporabiti in preoblikovati, zato stranke prosim, naj uhanov ne zavržejo. Raje naj jih podarijo ali vrnejo, da jih spremenim v nekaj drugega, saj ne želim povzročati dodatne škode okolju," pojasnjuje. Ostankov ne meče stran, uporablja ekološko pakiranje. Dele uhanov, ki jih ne more izdelati sama, kupuje od majhnih podjetij iz Evrope.

"Dobra stran je, da je material izredno lahek in ga skorajda ne čutiš. Vsi, ki nosimo uhane, vemo, da so težki uhani lahko res prava nočna mora," doda. V manjši meri uporablja še sladkovodne biserčke ter pozlačeno/posrebreno jeklo in medenino.

V izdelavo vloži veliko dela, truda in ljubezni. "Najprej naredim vizualne kolaže ter nato vsak kos oblikujem. Potem zgnetem skupaj mase različnih barv, da dobim želeni odtenek, maso razvaljam in spuščam skozi strojček za testo. Z modelčki izrežem želene oblike, oblikujem morebitne vzorce ali teksture, nato sledi peka v pečici. Sledijo luknjanje, brušenje, čiščenje z acetonom in lakiranje po želji. Nato še sestavljanje z različnimi drugimi kovinskimi delčki," pravi oblikovalka. Prodajo pod blagovno znamko Jellek je začela februarja in odziv je za zdaj zelo dober, pravi. Zaupa v svoje sposobnosti in ideje, ki ji jih za zdaj ne manjka, dodaja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta