Mladinski kulturni center (MKC) Maribor ima od 1. februarja novo direktorico. To je postala dolgoletna delavka v mladinskem sektorju, nekdaj zaposlena na Mestni občini Maribor, pred tem pa dolgoletna prostovoljka, Marja Guček. Edini javni zavod, ki izvaja aktivnosti za mlade v Mariboru, bo vodila naslednjih pet let. Svoj program je naslovila s številko 13.049, kar predstavlja število mladih v Mariboru.
Nad drugo parado ponosa visi vprašaj
Program MKC Maribor za leto 2020 temelji na aktivnostih, ki so jih načrtovali že v letu 2019 in prej, pravi nova direktorica: "Program sestavljajo tradicionalni festivali, začnejo se s 23. Slovenskimi dnevi knjig in nadaljujejo z Jazz 'ma mlade, Mednarodnim festivalom računalniške umetnosti, festivalom Mladi Maribor. V letu 2020 organiziramo tudi tri večje stvari - v decembru evropsko prvenstvo v slamovski poeziji, ki bo tokrat prvič izvedeno v Mariboru, pričakujemo okrog 700 gostov iz Slovenije in tujine, organiziramo praznovanje 30-letnice Galerije Media Nox in projekt konS - Platforma za sodobno raziskovalno umetnost, s katero povezujemo področja znanosti, umetnosti in gospodarstva."
"Želim si, da se mladi zaradi aktivnosti, ki jih MKC Maribor izvaja, počutijo, da so del mesta"
Kako se še bolj približati mladim
Marja Guček prizna, da so v preteklih letih na nekaterih področjih pozabili, da so mladi primarna ciljna skupina. Njen cilj je, da v petih letih mandata MKC Maribor pozna 13.049 mladih. "Včasih imam občutek, da ko naštudiramo en kanal, po katerem nagovarjamo mlade, se ti ravno preselijo na drugega. Želim si, da se mladi zaradi aktivnosti, ki jih MKC Maribor izvaja, počutijo, da so del mesta, njegovi aktivni soustvarjalci, da vedo, da imajo prostor, kjer ima nekdo posluh za njihove ideje, da jim lahko pomaga. Če se malo pohecam, da nas vidijo kot svojega zaveznika pri vseh norih, seveda v dobrem pomenu besede, idejah, ki bi jih radi izpeljali. In kot nekoga, ki jim nudi tudi varni prostor," še pravi Gučkova, ki je na direktorskem stolčku nasledila Majo Malus Azhdari.
Letni proračun 1,4 milijona evrov
V MKC Maribor je trenutno zaposlenih sedemnajst ljudi. Od tega deset zaposlitev sofinancira Mestna občina Maribor, štiri delovna mesta financira MKC Maribor sam iz tržnih sredstev, tri zaposlitve pa so rezultat uspešnih prijav na različne evropske razpise, ki jih sedaj izvajajo (projekt konS ter projekt Središče medkulturnega dialoga Maribor). Glede na načrt dela bodo v letu 2020 operirali s približno 1,4 milijona evrov, delež Mestne občine Maribor predstavlja tretjino.