Revirni lovci Zavoda za gozdove Slovenije so v novembru na območju lovišča s posebnim namenom (LPN) Pohorje z avtomatskimi kamerami posneli trop volkov, pišejo na Zavodu za gozdove. V zadnjih letih so se namreč volkovi v tem delu Slovenije pojavljali občasno in posamično, sedaj pa kaže, da je na Pohorju našel domovanje trop volkov. Zavod za gozdove Slovenije bo na tem območju zbiral neinvazivne genetske vzorce, s katerimi bodo ugotovili od kod volkovi izvirajo, saj lahko po naravni poti premagujejo velike razdalje. Spomnimo na volka Slavca, ki je iz Čičerije potoval v Avstrijo. Zato tudi ni možno bolj natančno locirati "pohorskega" tropa.
Indikator gozdnega ekosistema
"Volkovi so pomemben sestavni del naših gozdov in so bili v preteklosti prisotni na območju celotne Slovenije. Kasneje so bili sistematično preganjani, zato so se ohranili zgolj v majhnem številu na območju Kočevske in Notranjske. Po zavarovanju vrste v začetku 90-ih let prejšnjega stoletja, najprej s strani lovcev nato pa še države, si je populacija volkov v Sloveniji opomogla ter se v letih 2018-19 razširila v Alpe, kjer je od takrat stalno prisotna. Podoben trend širjenja volkov opažajo tudi drugod po Evropi," dodajajo na zavodu za gozdove.
Volkovi so kot krovna vrsta indikator zdravega gozdnega ekosistema. Dejstvo je, da imajo velike zveri v naravi nenadomestljivo vlogo, res pa je tudi, da lahko povzročajo konflikte z dejavnostmi, ki jih človek izvaja v prostoru (npr. živinoreja).
Miha Marenče, vodja sektorja za načrtovanje razvoja gozdov na Zavodu za gozdove Slovenije: "Medtem ko volk človeku ni nevaren, pa lahko napade pašne živali. Rejce spodbujamo k izvajanju preventivnih ukrepov. Za tiste, ki bi želeli preventivno zavarovati svoje živali pred zvermi, imamo na voljo ustrezno zaščitno opremo v okviru različnih projektov (LIFE Wild Wolf in LIFE Varna paša)."
Širitev ni nepričakovana
A odstrel volka ni najbolj učinkovit način za zmanjševanje populacije. Volkovi imajo razvit sistem samoregulacije, ki preprečuje, da bi se na določenem območju prenamnožili. Trop volkov običajno šteje od 4 do 12 članov, ki živijo na svojem teritoriju in ga branijo pred drugimi volkovi. V Sloveniji povprečen volčji teritorij obsega 400 km2 (40.000 ha). V okolici Velenja so sicer že aprila 2023 zaznali prisotnost volkulje, na območju zgornje Savinjske doline pa posamezne volkove zaznavajo zadnjih nekaj let. Pohorje sicer predstavlja za volka primeren življenjski prostor, zato širitev na to območje ni nepričakovana.