V Sloveniji bodo v prihodnjih dveh letih postavljene nove enote za dnevne oblike varstva in začasne namestitve starejših, ki bodo starejšim omogočale, da odložijo svoj odhod v institucionalno varstvo. V sklopu razpisa za sofinanciranje vlaganj v infrastrukturo je bilo za izvajanje dnevnih oblik varstva ali začasnih namestitev za starejše izbranih 22 projektov in zanje bo namenjenih 21 milijonov evrov in pol. Tako bo v Sloveniji pridobljenih 16 enot za dnevne oblike varstva in 13 enot za začasne namestitve za starejše. Ena od 29 novih enot bo tudi v Mariboru.
Namestitev za največ tri mesece
Dom starejših občanov Tezno bo vzpostavil enoto za zagotavljanje začasnih namestitev oseb, starejših od 65 let, in bo za delovanje te enote zgradil prizidek k domu. "Enota za začasne namestitve je, kot že samo ime pove, namenjena začasnim namestitvam. V njej bodo lahko bivali starostniki, ki takšno namestitev potrebujejo, do treh mesecev," je pojasnila direktorica Jasna Cajnko.
Prejeli bodo 717 tisoč evrov
To bo prva takšna namensko zgrajena enota v Mariboru in bo lahko naenkrat sprejela največ dvanajst starostnikov. Sicer domovi za starejše omogočajo začasne namestitve, a le, če imajo prosta mesta, kar pa se zgodi zelo redko, saj so pri njih čakalne dobe za redno namestitev starostnikov.
Za vzpostavitev takšne enote na Teznu je bil dom na razpisu uspešen in bo prejel 717.383 evrov, od tega bo 573.906 evrov evropskih sredstev, 143.476 evrov bo prispevala država. Po zastavljeni časovnici bo prizidek stal do konca tega leta, storitve v njem pa se bodo začele izvajati prihodnje leto.
Ena ključnih prioritet mandata
Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki ga vodi Janez Cigler Kralj, so poudarili, da si je minister za eno ključnih prioritet mandata zastavil ureditev področja celostne oskrbe starejših, saj je bilo to v zadnjem desetletju izjemno zapostavljeno, čeprav je za Slovenijo značilno staranje prebivalstva. "Cilj ministrstva je, da bo Slovenija s storitvami enakomerno pokrita in da ljudje takoj, ko nastane potreba, dostopajo do potrebne in želene oskrbe, ne pa, da so leta na čakalni listi. To je mogoče doseči le s hkratnim zagotavljanjem proračunskih sredstev, podeljevanjem koncesij in črpanjem EU-sredstev," so poudarili na ministrstvu.