Organizacija združenih narodov je 25. november razglasila za mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami. Zaznamujemo ga tudi v Sloveniji. Sociologinja prof. dr. Darja Zaviršek s fakultete za socialno delo in avtorica več knjig, ki je pred kratkim izdala novo - o prepletanju skrbi in nasilja - pravi, da je o nasilju treba govoriti na glas, da se žrtve lahko zaščiti in se jim pomaga.
Policija je tista, ki običajno skupaj s strokovnimi delavci centra za socialno delo vstopi v družino, v kateri je nasilje, in ukrepa zoper osumljenca kaznivega dejanja, žrtvam pa pomagajo pristojne ustanove. V Inštitutu 8. marec pa so aktivirali kampanjo Jaz tudi - po gibanju MeToo, v katerem javne osebe, hollywoodske igralke, športnice, političarke in druge javno izpovedujejo zgodbe o spolnem nasilju.
O nasilju je treba govoriti na glas
"Menim, da bo imelo gibanje Jaz tudi zelo velike razsežnosti, kot na primer v Franciji, kjer so včeraj potekale velike demonstracije zaradi spolnega nadlegovanja na mlajšo študentko. Pomembno je, da ženske postajajo veliko bolj ozaveščene in da bo to nedvomno vplivalo tudi na pravosodne organe, socialne delavce, zdravnike, psihologe in druge strokovne delavce. V preteklosti se je v Sloveniji dogajalo, da so bile strokovne službe premalo pozorne na nasilje, še posebno nad ženskami. Pomembno je, da se ženske zavedajo, da je nasilje prepovedano. Pogosto so ženske, ki so bile žrtve nasilja, zlasti spolnega, povedale, da so o nasilju zelo težko govorile na glas, ker so čutile sram in občutek krivde, da se jim je nekaj hudega zgodilo. Poleg tega si običajno postavljajo tudi vprašanje, zakaj se je to zgodilo ravno meni. Zato gibanje Jaz tudi na nek način vrača odgovornost na patriarhat in na dolgo zgodovino nasilja nad ženskami," pravi Zavirškova.
Letos 1099 primerov nasilja nad ženskami
Iz statističnih podatkov policije je razvidno, da so ženske, žrtve kaznivih dejanj, najpogosteje
stare od 24 do 54 let. Do 22. novembra letos je bilo zabeleženih 1182 kaznivih dejanj nasilja v družini, izmed katerih so bile v 1099 primerih žrtve ženske. Med kazniva dejanja, ki jih policija obravnava nad ženskami, so različna kazniva dejanja z elementi nasilja in druga.
Lani je policija obravnavala 1259 primerov nasilja v družini, v 1174 primerih so bile žrtve ženske.