Mariborsko komunalno podjetje Nigrad je v prvih desetih mesecih izkazalo nekaj več kot 200 tisoč evrov presežka prihodkov nad odhodki, toda direktorja Matjaža Krevlja je včeraj doletela novica, ki bo krepko poslabšala letošnji poslovni rezultat. Višje delovno in socialno sodišče je namreč odločilo, da sta bili odpovedi Matjaža Dolamiča, nekdanjega vodje službe za pravne, kadrovske in splošne zadeve, in Darka Dubravice, nekdanjega vodje gospodarske javne službe, v letu 2017 nezakoniti. Nigrad ju mora zdaj nazaj zaposliti, obenem pa tudi obračunati plače in regres za čas nezakonitega prenehanja delovnega razmerja. Koliko bo javno komunalno podjetje to stalo, še ni znano, se pa prve grobe ocene gibajo okrog 250 tisoč evrov.
250
tisoč evrov bi lahko Nigrad stali nezakoniti odpovedi
Kako je Plečko odpustil Žulovo ekipo
Dolamič in Dobravica sta bila del širše kadrovske čistke v Nigradu v začetku leta 2017, ko je tedanji direktor Marko Plečko odpustil tudi tajnico Tino Kavčič, bivšega direktorja Vladimirja Krajcerja in vodjo službe za stike z javnostmi Dejana Pukšiča. Skupno odpuščenim je bilo, da jih je v podjetje pripeljal nekdanji direktor Marko Žula. Ker je Nigrad z odpovedmi zasledoval namen, da odpusti zaposlene, ker so bili del Žulove ekipe, je s tem zlorabil institut redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga, je ugotovilo sodišče.
Najprej v Ajpesu, potem na nadzornem svetu
Bo pa Nigrad 1. januarja dobil prokurista. Krevelj se je odločil, da mu bo pri vodenju podjetja pomagal Boris Medved, zadnji direktor propadlega Vegrada Hilde Tovšak, je pred dnevi razkril Siol.net. "Boris Medved je že predhodno sodeloval uspešno s podjetjem Nigrad, pozna sistem, ljudi in problematiko, pripravljen je bil pomagati pri izboljšanju učinkovitosti operativnega dela na osnovi izkušenj, ki jih je pridobil v svojem podjetju s svetovanjem drugim v zadnjih letih," je pojasnil Krevelj, ki je predlog predstavil na kolegiju direktorja družbe, ni pa z njim seznanil nadzornega sveta in večinskega lastnika, Mestne občine Maribor.
Krevelj pojasnjuje, da je imenovanje prokurista v domeni direktorja družbe in da je predlog nameraval predstaviti na naslednji seji nadzornega sveta, ki bo v ponedeljek, 23. decembra, a ga je očitno prehitel vpis v Ajpes, ki je to prej javno objavil. "Dobra poslovna praksa je, da direktor nadzorni svet seznani z imenovanjem prokurista, čeprav je to res v njegovi pristojnosti. Ampak ga je očitno Ajpes prehitel, zato nam bo predlog predstavil šele na ponedeljkovi seji nadzornega sveta. Šele po tem, ko bom slišal razloge in argumente, se bom lahko opredelil. Za zdaj ni bilo nobenih razlogov za nezaupanje v delo direktorja, poslovanje podjetja je stabilno in pozitivno," nam je povedal predsednik nadzornega sveta Nigrada Igor Banič.
Dogovorjeno plačilo 2200 evrov neto
Medveda je na položaj prokurista v Nigradu leta 2017 želela imenovati že ekipa tedanjega župana Andreja Fištravca, a je takratni direktor Marko Plečko ocenil, da takšnih profilov Nigrad ne potrebuje. Po zamenjavi Plečka z Matjažem Krevljem je Medved vendarle postal svetovalec direktorja v Nigradu, a ne direktno, ampak preko podjetja Unium, ki je med decembrom 2017 in avgustom 2018 od Nigrada dobilo 44.744 evrov.
Krevelj je pojasnil, da Medved s 1. januarjem ne bo v rednem delovnem razmerju, dogovorjeno plačilo pa je 3308 evrov bruto oziroma okrog 2200 evrov neto, pri čemer ne bo upravičen do letnega dopusta, regresa, božičnice, prevoza na delo in malice, saj je to vse zajeto v dogovorjeno plačilo. "Direktor lahko kadarkoli odpokliče prokurista, s preklicem predmetne pogodbe pa se prokurist odpoveduje kakršnimkoli zahtevkom zoper družbo razen za že opravljeno delo," je razložil Krevelj in še dodal, da so Medveda s pogodbo o prokuri omejili na natančno določene naloge in da ne more samostojno zastopati družbe.