Potem ko je Nigradu leta 2019 po več letih truda le uspelo odkupiti delnice od vseh fizičnih oseb in družb, ki niso v javni lasti, je mariborska občina kot takrat največja lastnica lani poleti skupščini podjetja predlagala statusno preoblikovanje podjetja iz delniške družbe v družbo z omejeno odgovornostjo. Kot so pojasnili na občini, so preoblikovanje v d. o. o. predlagali zaradi stroškovne racionalizacije, saj so letni stroški pri družbi z omejeno odgovornostjo nižji.
Kot sporočajo iz Nigrada, so statusno preoblikovanje že izvedli, sklep o tem, da je Nigrad po novem d. o. o., je sodišče sprejelo 20. novembra lani. "Predvideni prihranki bodo predvidoma znašali pet tisoč evrov letno, hkrati pa si ob tem seveda obetamo poenostavljene postopke poslovanja," pojasnjuje vodstvo podjetja.
Svoj delež prodaja na javnem razpisu
Kljub odkupu delnic od zasebnikov pa v lastniški strukturi Nigrada še naprej prihaja do sprememb. Največji lastnik, mariborska občina, je namreč lani svoj 56,96-odstotni delež družbe prenesla na novoustanovljeni Javni holding Maribor. Sprememba se obeta tudi pri drugem največjem lastniku Nigrada, družbi DUTB. Ta je namreč nedavno razpisala javni razpis za zbiranje zavezujočih ponudb za nakup 24,9-odstotnega poslovnega deleža v osnovnem kapitalu Nigrada, katerega nominalna vrednost znaša 1,098 milijona evrov.
1,1
milijona evrov je nominalna vrednost deleža DUTB v lastniški strukturi Nigrada
V DUTB na vprašanje, koliko ponudnikov se je na razpis prijavilo in kakšen iztržek za svoj delež pričakujejo, niso želeli odgovoriti. "Gre namreč za tržno občutljive informacije. Lahko pa povemo, da interes obstaja. Sledita pregled in obravnava prejetih ponudb, pri čemer bo prodaja lastniškega deleža zaključena le, če bo ponujena prodajna vrednost sprejemljiva," sporočajo iz DUTB.
Zakaj želijo postati javno podjetje
Je pa znano, da se je na razpis prijavil vsaj en ponudnik, in sicer Nigrad sam. Koliko je družba, ki je že zdaj lastnica 1,17 odstotka podjetja, za skoraj četrtinski delež podjetja pripravljena plačati, za zdaj ostaja skrivnost. "Zavezujočo ponudbo smo oddali 9. februarja, njeno vsebino pa lahko razkrijemo šele po končanem postopku. Zelo verjetno je namreč, da bodo po odpiranju ponudb sledila še pogajanja," je povedal direktor Matjaž Krevelj.
In kakšni so razlogi, da želi Nigrad povečati lastni delež v podjetju? "Če bomo pri odkupu deleža DUTB uspešni, bomo izvedli nadaljnje postopke, da postanemo javno podjetje. S tem bomo namreč lahko dolgoročno sklepali koncesije z vsemi potencialnimi občinami, ki bi potrebovale naše storitve," pojasnjujejo v podjetju. Denar, potreben za odkup, v Nigradu že imajo, v ta namen so namreč lani prodali zemljišče pri Qlandii.
Lastniki Nigrada
Poleg Javnega holdinga Maribor, DUTB in Nigrada so lastniki družbe še Energetika Maribor, ki ima v lasti 7,34 odstotka družbe, ter enajst okoliških občin, ki so skupaj lastnice 9,62 odstotka podjetja. Največja solastnica med lokalnimi skupnostmi je Občina Hoče - Slivnica s 3,34-odstotnim deležem.