Nigrad postal drugi največji lastnik samega sebe, plačal bo 1,36 milijona evrov

Igor Selan
21.07.2021 17:45
Po odkupu deleža DUTB Nigrad končno v stoodstotni lasti lokalnih skupnosti; tudi Mariborski vodovod bo po novem družba z omejeno odgovornostjo.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Po tem, ko je mariborska občina svoj lastniški delež v Nigradu lani prenesla na Javni holding Maribor, je ta teden prišlo do pomembne spremembe v lastniški strukturi podjetja. Direktor Matjaž Krevelj je namreč danes podpisal pogodbo z DUTB o odkupu 24,91-odstotnega deleža slabe banke v podjetju, za slabo četrtino podjetja z nominalno vrednostjo 1,098 milijona evrov bo Nigrad plačal 1,36 milijona evrov. Po holdingu, ki ima v lasti 56,96 odstotka podjetja, je tako Nigrad, ki se je novembra lani iz delniške družbe preoblikoval v družbo z omejeno odgovornostjo, postal drugi največji lastnik samega sebe, v lasti ima 26,08 odstotka družbe. Ob holdingu in Nigradu so lastniki še Energetika in enajst okoliških občin.

Lastniška konsolidacija podjetja se je začela že leta 2019, ko je Nigradu po večletnem trudu uspelo odkupiti delnice od vseh fizičnih oseb in družb, ki niso bile v javni lasti. "Z odkupom deleža DUTB smo končno pristali v stoodstotni lasti lokalnih skupnosti. Zdaj bomo izvedli nadaljnje postopke, da postanemo javno podjetje, s čimer bomo lahko dolgoročno sklepali koncesije z vsemi potencialnimi občinami, ki bi potrebovale naše storitve. Občine lastnice nam bodo namreč lahko lažje podelile koncesije neposredno, do zdaj smo jih namreč morali pridobivati na javnih naročilih kot vsi drugi na trgu," je utemeljil Krevelj.

Ker se DUTB umika iz lastniške strukture, prihaja do sprememb tudi v nadzornem svetu (NS). Namesto Polone Perger Guzaj bo od 31. avgusta nova nadzornica Nigrada Vesna Rožanc, zaposlena v občinskem uradu za šport.

Do statusne spremembe pa prihaja tudi v Mariborskem vodovodu. Na junijski skupščini podjetja so lastniki sprejeli sklep, da se iz delniške družbe preoblikuje v družbo z omejeno odgovornostjo. "Do preoblikovanja prihaja predvsem zaradi cenejšega upravljanja podjetja. Interes je, da vodovod ostane v lasti občin."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta