Nosite masko? Policisti pogledajo večini skozi prste

Jasmina Cehnar Jasmina Cehnar
13.11.2020 06:00

Preverili smo, koliko kršitev zaščitnih ukrepov so v Mariboru zaznali policisti in zdravstveni inšpektorji ter koliko so izdali plačilnih nalogov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pri kršenju policijske ure so na PU Maribor ujeli 89 kršiteljev in jih sankcionirali v 42 primerih, še pet kršiteljev so med 21. in 6. uro dobili zdravstveni inšpektorji.
Andrej Petelinšek

Z zaostrovanjem ukrepov smo dobili vrsto omejitev: prepoved prehajanja med občinami, omejitev gibanja med 21. in 6. uro, zbiranje, dovoljeno le v skupinah do šest ljudi, obvezno nošenje mask tudi na prostem. Ob tem občani na ulicah opažajo tudi več policistov, ki preverjajo spoštovanje pravil za preprečevanje širjenja koronavirusa in po spremembi zakonodaje tudi izdajajo kazni. To je bila namreč še do nedavnega izključna pristojnost zdravstvenega inšpektorata.

Že prejšnji konec tedna je tako razburjal obisk policistov v mariborskem skate parku, priljubljenem zbirališču mladih, kar je na družbenih omrežjih vzpodbudilo očitke o uprizarjanju represije. A kot pravijo na Policijski upravi Maribor, ne takrat in niti pozneje tam niso izdali nobene kazni, ampak le opozorila. Nasploh so bili mariborski policisti do kršiteljev prizanesljivi, saj veliki večini pogledali skozi prste.

Policija zaznala 633 kršitev

Pa poglejmo, kaj kaže uradna statistika. Na PU Maribor so od 24. oktobra, ko je policija postala pristojni prekrškovni organ, zaznali skupaj 633 kršitev zakona o nalezljivih boleznih. A policisti so v le 180 primerih izdali plačilni nalog oziroma, pri mladoletnikih, podali obdolžilni predlog na pristojno okrajno sodišče.

Največ kršitev so zaznali zaradi nenošenja maske na odprtih javnih prostorih, in sicer v kar 183 primerih, pri tem pa globo oziroma obdolžilni predlog izdali le 28 osebam. Še dodatnih 120 kršitev so ugotovili v osebnih vozilih, kjer je nošenje maske obvezno, kadar je prisotnih več potnikov, ki niso iz istega gospodinjstva. Tudi tu so možje postave kazni izdali le v sedmih primerih.

Velika večina ljudi tudi v Mariboru spoštuje zaščitne ukrepe in nosi maske tudi na prostem.
Andrej Petelinšek

Pri prepovedanem prehajanju meje med občinami so zasačili 96 kršiteljev. Tukaj pa so bili policisti bolj strogi, saj so plačilni nalog oziroma obdolžilni predlog podali v 64 primerih. Slabše tolerirajo tudi kršitve policijske ure - zaznali so 89 kršitev in od tega sankcionirali 42 oseb. "Policija bo v naslednjih dneh nadaljevala s svojimi aktivnostmi ob rednem delu, pri čemer pa bo, glede na morebitno zaznavo povečanega števila kršitev ali poslabšanje varnostne situacije, pristopila tudi k morebitni izvedbi poostrenega nadziranja spoštovanja ukrepov, povezanih z omejevanjem širjenja covida-19," napoveduje Miran Šadl, tiskovni predstavnik PU Maribor.

Globa praviloma 400 evrov

Medtem svoj nadzor v skladu s tedenskim načrtom dela in na podlagi prijav še naprej opravlja zdravstveni inšpektorat. Od 19. oktobra, ko je bila v Sloveniji drugič razglašena epidemija, je na mariborskem območju opravil 780 pregledov, njegovi inšpektorji pa izrekli 51 prekrškovnih sankcij. Največ, 19, jih je bilo izrečenih zaradi neuporabe zaščitnih mask na prostem, 12 pa zaradi nenošenja mask v zaprtih prostorih, kot so trgovine in gostišča. Enajst kazni je bilo podanih zaradi opravljanja dejavnosti v nasprotju s priporočili NIJZ, pet glob pa spisanih zaradi nedovoljenega gibanja med 21. in 6. uro. Še štiri globe so bile izrečene zaradi nespoštovanja odločbe o odrejeni karanteni.

Kot so povedali na zdravstvenem inšpektoratu, njihovi sodelavci na terenu občasno doživljajo verbalne napade in žalitve. "Posebne evidence o tem ne vodimo, je pa predstojnik seznanjen z vsakim posameznim primerom," so navedli in dodali, da pa že od marca letos odlično sodelujejo s policijo in se z njo dogovarjajo za nadzore v nočnem času ali za občasne poostrene skupne akcije. "Če inšpektorji na terenu naletijo na kakršnekoli težave, lahko vedno zaprosijo za takojšnjo pomoč policije," še pojasnjujejo.

Skupno je bilo tako na mariborskem območju izdanih 231 sankcij. Kazni za polnoletne osebe znašajo med 400 in 4000 evri. Inšpektorat je od 19. oktobra izdal za 30.800 evrov kazni, medtem ko policija tega podatka še nima. Ker policisti praviloma izrekajo najnižjo možno kazen, lahko pavšalno ocenimo, da je ta del države nespoštovanje ukrepov samo v zadnjem obdobju stalo skupno okoli 102 tisočaka, če bi vsi plačali "polovičko", pa 51 tisočakov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta