Ob 1100 okužbah na dan bo v UKC Maribor 200 akutnih bolnikov in več kot 40 takih, ki potrebujejo umetno predihavanje

Andreja Kutin Lednik
21.10.2020 14:00

A številke okuženih so bistveno večje, opozarja strokovni direktor UKC Maribor Matjaž Vogrin. Pri takih številkah bo trpela kakovost oskrbe, standardi se bodo nižali ...

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Stanje se zaostruje, gneča je v točkah za odvzem brisov, polnijo se postelje v bolnišnicah. Če bo dnevno s koronavirusom na novo okuženih 1100 ljudi, bo v UKC Maribor blizu 200 bolnikov na akutnem oddelku in več kot 40 ljudi, ki bodo potrebovali intenzivno terapijo, kažejo projekcije. "A kot veste, številka ni 1100, ampak 1500, zato bodo številke še bistveno večje, kot so te, in zaradi tega smo zelo zaskrbljeni," pravi Vogrin.

Bolnišnica je v tretji fazi pripravljenosti, kar pomeni, da so pripravljeni prostori, ki bodo v končni fazi zadoščali za obravnavo 100 akutnih pacientov in 24 pacientov, ki potrebujejo intenzivno terapijo. "Številke bolnih bodo bistveno večje, a glavna težava je, da bo standard obravnave pacientov v prihodnosti zagotovo padel. V naši ustanovi je bila doslej oskrba na vrhunskem nivoju. Podatki kažejo, da je število umrlih na milijon prebivalcev pri nas nižje kot v Avstriji. Pri nas je ta številka okrog 90, v Avstriji okoli 100, v Nemčiji okoli 120, na Švedskem 500 in v Belgiji 900. To pomeni, da je naše zdravstvo do danes opravilo fantastično nalogo. Ampak se zavedamo, da bodo, ko bo kriza šla naprej in ne bomo mogli več zagotavljati teh standardov vsem pacientom, rezultati gotovo slabši. Tega me je strah in strah je ljudi, ki skrbijo za te paciente. Sprejemati bodo morali nagle odločitve v neugodnih pogojih - v naglici, morda brez zadostne opreme."

Kot je opozoril že nekdanji minister za zdravje Dušan Keber, se bo ob tolikšnem porastu obolelih potrebno odločati tudi o tem, komu nuditi zdravljenje. "Zdravniško društvo je na državo naslovilo prošnjo, da bi za zdravstvene delavce, ki skrbijo za covid paciente v času epidemije, sprejeli odločbo, s katero bi jih odvezali kazenske odgovornosti. To izhaja iz skrbi, da bodo v časovni in kadrovski stiski morda pa tudi ob pomanjkanju opreme primorani nižati standarde. Tega se najbolj bojimo. Ko bomo presegli 80 ali 100 akutnih bolnikov in 20 bolnikov, ki se zdravijo na intenzivni terapiji, se bodo standardi znižali. Druge alternative ni."

V UKC Maribor je trenutno hospitaliziranih 42 akutnih covid bolnikov in 10 pacientov, ki potrebujejo umetno predihavanje. Vsi zdravniki, medicinske sestre in ostali delajo s polno paro, z vsemi močmi, pravi Vogrin.

Povabilo koncesionarjem, ki so ga v UKC izdali v torek, za sedaj ni poželo pretiranega odziva, javili so se vsega trije zdravniki, ki se bodo vključili v delo ali v urgentnem centru ali na covid oddelku. "Pričakujemo, da se bo to spremenilo v prihodnjih dneh, menimo namreč, da se mora celo zdravstvo v širšem pomenu - bolnišnice, zdravstveni domovi pa tudi zasebniki - enakomerno vključiti v vse zdravstvene procese. In v tem primeru je ta proces covid epidemija, ki se naglo, naglo stopnjuje," meni Vogrin

Na vprašanja mnogih, ali v bolnišnicah sploh še zdravijo kakšne druge paciente razen covid bolnikov, pa Vogrin odgovarja: "V UKC v tem trenutku zdravimo 800 pacientov, ki niso covid pacienti. Lani ob takem času smo jih zdravili 1000. Torej 200 bolnikov manj in to so nujni pacienti, ki nujno potrebujejo bolnišnično zdravljenje - karcinomski pacienti, kardiokirurški, nevrokirurških bolniki, ki v tem trenutku ne morejo biti doma in se borimo tudi za njihova življenja. Ves čas torej bolnišnica deluje na maksimalnih obratih."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta