Z lansko trgatvijo grozdja je družina Kokol iz Ciglenc v občini Duplek svoji osnovni dejavnosti, vinogradništvu, dodala še predelavo grozdnih pešk v olje in moko. Po večmesečnih birokratskih ovirah je prodaja stekla decembra lani, ko sta se Aleksandra in Milan Kokol s svojimi izdelki, opremljena z informativnimi letaki, tudi predstavljala na božičnih sejmih v Lenartu in domačem Dupleku. A pot do tega je bila dolga.
"Olje iz grozdnih pešk sem spoznala pred približno štirimi leti, ko sem ob rojstvu hčere iskala naravno olje za nego otroške kože. Ker smo vinogradniki, sem začela razmišljati, da bi poskusili sami iztisniti nekaj kapljic," pripoveduje Aleksandra, ki je idejo o predelavi grozdnih pešk premlevala kar nekaj časa, ob tem pa na spletu našla cel kup informacij o koristnih, celo zdravilnih lastnostih pešk. A do uresničitve načrta je privedla šele bolezen v družini.
Številni so obupali
"Ko je za ene vrste levkemijo zbolel ožji družinski član, sem iskala, kaj bi lahko pomagalo izboljšati krvno sliko. In ko sem naletela na grozdne peške, sem vedela, da je to to. Sredi noči sem najdeni članek pokazala Milanu in brez pomisleka je dejal: 'Tega se bomo lotili!'" se spominja odločilnega trenutka, a sledil je hladen tuš. "Ugotovila sva, da so številni pred nama že poskusili, a hitro obupali," pripoveduje Milan. "Treba je bilo izumiti celoten postopek, kako iz tropin ločiti peške. Pri nekaterih sortah peške potonejo, a žal ne pri vseh. Pa tudi velikost pešk se od sorte do sorte razlikuje." Nato jima je nekako uspelo ločiti in posušiti približno 400 kilogramov pešk. "Vse smo opravili ročno in pri tem nismo vedeli, kakšen bo rezultat. Sedaj je prav smešno, ko pomislim, kako smo se lotevali projekta, a če nimaš nobenih informacij, pač eksperimentiraš," se spominjata.
Sledilo je dolgo iskanje primerne stiskalnice. Po preizkušanju različnih opcij sta se odločila, da peške odneseta v oljarno. Tako je postalo tudi jasno, da olja ne bosta delala samo za domačo rabo, saj oljarna zahteva večje količine surovin. A tudi na tej točki so ju spremljale ovire, saj številne oljarne niso bile pripravljene svojih naprav prilagajati njihovim potrebam. Končno so jima v Oljarni Kocbek iz 120 kilogramov pešk iztisnili prvih osem litrov hladno stiskanega olja.
Prvi kupci se že vračajo
In priložnost so jim dali prvi kupci, ki ponovno prihajajo. "Najbolj pa naju na najini poti opogumljajo odlični izvidi krvnih slik in pričevanja uporabnikov. Pri vsem tem pa ostajamo zvesti prvotnemu načrtu in proizvajamo izdelke, ki jih tudi sami trije in vsa družina redno uživamo." O učinkovinah in pozitivnih lastnostih grozdnih pešk se sicer še vedno učita, a dodajata, da je do sedaj znanega toliko, da jih lahko uvrščamo med superhrano. "Olje grozdnih pešk lahko uporabljamo v kulinarične namene, za kozmetiko in celo v zdravilstvu, saj naj bi dobrodejno vplivalo na krepitev imunskega sistema. Je svetlo zelene barve in je odličen antioksidant, vsebuje veliko mineralov, vitamina K in E ter ima veliko drugih pozitivnih lastnosti. Prav tako so lahko prehranski dodatek tudi same grozdne peške, saj so izredno bogate z antioksidanti, vsebujejo zelo visoko koncentracijo vitamina E, flavonoidov, linolenske kisline in sestavin, imenovanih procianidini. Zelo pomemben antioksidant je OPC. Študije so pokazale, da naj bi zdravile tudi nekatere zdravstvene tegobe," učinkovine njihovih proizvodov predstavi Aleksandra.
Zakonca Kokol sta sicer lastnika okoli treh hektarjev vinogradov in blagovne znamke Hiša vin Kokol, vinogradništvo in vinarstvo Kokol pa je družinsko posestvo z več kot 30-letno tradicijo in ga je Milan prevzel od svojih staršev.