Čeprav je onkološka dejavnost v UKC Maribor prisotna že vrsto let, bodo novembra minila tri leta, odkar so na novo ustanovljenem Oddelku za onkologijo obsevali prvo bolnico. To je bila takrat novost, saj se je radioterapevtska dejavnost opravljala zgolj na Onkološkem inštitutu v Ljubljani. Od novembra 2016 so v Mariboru obsevali 1736 bolnikov.
V UKC Maribor na onkološkem oddelku zdravijo ginekološke rake, rak dojke, rak prebavil, urološke rake in rak pljuč, ki ga deloma zdravijo še na pljučnem oddelku, a si želijo tudi tega postaviti pod streho tega oddelka. Te rake, pogosto po operacijah, zdravijo ali s kemoterapijo ali biološkim zdravljenjem ali imunoterapijo ali pa s hormonskim zdravljenjem. Zaradi zahtevnosti še niso uvedli obsevanja z namenom zdravljenja vseh teh rakov, a premiki že nastajajo.
- Od novembra 2016 so v Mariboru obsevali 1736 bolnikov.
- Danes opravijo med 45 in 50 obsevanji dnevno, zgornja meja, h kateri težijo, je 80 obsevanj na dan.
- Obsevanja potekajo dopoldne, popoldneve vpeljujejo. V polni meri bosta obe izmeni zasedeni do poletja 2020.
- Zaradi dodatnih obsevanj v UKC Maribor se ocenjuje, da se že v prvem letu med 80 in 100 bolnikom ne bo več treba voziti v Ljubljano.
V eni izmeni obsevali 40 bolnikov dnevno
"V Mariboru potekajo paliativna obsevanja, katerih namen je zmanjšati bolečino vseh lokacij raka, torej ne glede na to, kje se je primarni tumor začel. Trenutno radikalno, z namenom ozdravitve, obsevamo rak dojke, ne glede na to, ali je leva ali desna dojka, začnemo pa z radikalno obsevanje raka prostate, maternice, materničnega vratu in vulve, ki jih doslej nismo obsevali. Tako se ti raki po operaciji obsevajo po novem v Mariboru," pove vodja enote za radioterapijo Tamara Petrun. Le majhno število specifičnih bolnic, ki zbolijo na levi dojki, se na obsevanja vozi v Ljubljano, a tudi te ne več dolgo, saj so že v pridobivanju potrebnega dodatka za obsevalni aparat.
V Mariboru zdravijo najpogostejše rake
Center za onkologijo za severovzhodni del Slovenije ni bil nikoli predviden za zdravljenje vseh vrst rakov, ampak najpogostejših, kot so rak dojke, rak debelega črevesa, rak pljuč in urološki rak, da imajo bolniki možnost zdravljenja bliže domu. "S strokovnega vidika je napačno določene redke rake obravnavati razpršeno, saj bolnikov ni veliko in jih je smiselno centralizirati, kjer ima zdravnik več izkušenj, hkrati se tudi na enem mestu uporabljajo določena specifična zdravila. Tako zdravljenje limfomov in sarkomov pri nas v Mariboru ni v načrtu," pove predstojnica Oddelka za onkologijo Maja Ravnik.
Postopno povečevanje zaradi varnosti za bolnike
Ravnikova pojasni, zakaj je višanje števila obsevanj dalj časa trajajoč postopek. "Smo strogo regulirani z dnevnimi, tedenskimi in mesečnimi meritvami, ki jih pregleda in nadzoruje uprava za varstvo pred sevanjem in za povečevanje števila obsevanj moramo dobiti dovoljenja. Sprva smo imeli dovoljenje za obsevanje za le pet bolnikov na dan, potem smo število postopoma povečevali, in uprava pričakuje, da bomo to število še varno postopoma povečevali, da bo predvsem varno za bolnike."
"Ta oddelek je naredil čudež na minimalnem številu zaposlenih"
Kadrovsko so na polovici
Pogoj, da lahko delajo še v popoldanski izmeni in s tem povečajo število obsevanj in obsevajo več vrst raka, je dodaten kader. Tako so letos na radioterapiji pridobili štiri nove specialiste radioterapije, pri internistični onkologiji, kjer zagotavljajo sistemsko zdravljenje s kemoterapijo, pa štiri nove specialiste internistične onkologije. Tudi v tej enoti si želijo, da bi se sistemska terapija lahko izvajala tudi v popoldanski izmeni.
Rožnati oktober v UKC Maribor
V rožnatem oktobru, ki je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, pripravlja Oddelek za ginekološko onkologijo in onkologijo dojk s sodelovanjem Klinike za ginekologijo in perinatologijo UKC Maribor številne delavnice o raku na dojkah. V oktobru vabijo vsak ponedeljek in torek v UKC Maribor v stavbo 3, v drugo etažo, v čakalnico Oddelka za ginekološko onkologijo in onkologijo dojk med 10. in 12. uro. Na voljo bo predstavitev pravilnega načina samopregledovanja dojk na modelih, možnost tipanja različnih tumorjev na modelih, možen bo pogovor s strokovnjaki (zdravnik, medicinska sestra, fizioterapevt, psiholog) in prostovoljkami iz skupine za pomoč bolnic z rakom dojk, delili pa bodo različna gradiva. (ank)
Kako naprej
Čeprav je to nov oddelek, ustanovljen leta 2016, je že v prostorski stiski. "Pokamo po šivih," pravi predstojnica. Narašča namreč tudi število ambulantno pregledanih tako na radioterapiji kot v ambulantah internistične onkologije. Lani so na radioterapiji pregledali 1700 bolnikov, letos že 1200. V ambulantah internistične onkologije pa so letos do sredine septembra opravili nekaj več kot 10 tisoč obravnav, lani pa so vsega štirje specialisti internistične onkologije opravili okoli 13 tisoč ambulantnih obravnav. "Onkologija se mora razvijati. To pričakujejo bolniki, vodstvo, vsi mi, ampak ne moremo naprej, če bodo ljudje izgoreli. Velik korak je začetek druge izmene, da lahko obsevamo bolnike z rakom prostate in postopoma dodajamo še druge. Košček po koščku sestavljamo ta naš mozaik," zaključi Ravnikova.