Covid-19 je prinesel spremembe pri obravnavi onkoloških bolnikov, so ob dnevu boja proti raku podarili na onkološkem oddelku UKC Maribor. Maja Ravnik, predstojnica oddelka za onkologijo v Mariboru, poudarja, da ves čas epidemije dostopnosti do zdravljenja na oddelku niso omejevali, so pa spremembe na področju celotne onkologije: "Dostopnost do prve obravnave, diagnoze, sploh dostopnost do osebnega zdravnika, diagnostičnih postopkov, do kirurga, je manjša."
Prilagoditve so bile, v prvem valu je bilo več sprememb, prekinjeni so bili presejalni programi Zora, Dora in Svit. "Številke kažejo, da je bilo v spomladanskem delu minulega leta za 30 do 40 odstotkov manj diagnosticiranega raka. A šele sedaj bomo videli, koliko je bilo zamujenih obravnav, kajti pričeli se bomo srečevati s temi bolniki. Upam, da ne bo njihovo število preveliko in se to ne bo odražalo v povečani umrljivosti naših bolnikov. Napaka, ki smo jo napravili v spomladanskem delu, je bila v jesenskem delu odpravljena in vsi presejalni programi so delali nemoteno dalje, kar se opazi tudi v nemotenem prehajanju bolnikov na naš oddelek. Če so bile številke v spomladanskem delu nekoliko manjše, smo vse nadoknadili v jesenskem delu, tako da je celokupno število obravnav primerljivo z letom 2019," poudarja Ravnikova.
Okužba je za onkološkega bolnika nevarna
Največje spremembe na oddelku za onkologijo so bile pri prevzemu bolnikov s pljučnim rakom. Reorganizacija in prilagajanje oddelkov v UKC sta omogočila, da so prevzeli bolnike s pljučnim rakom, tako da jim sedaj zagotavljajo celostno obravnavo na mariborski onkologiji. Sprememb ni bilo pri dostopnosti do zdravil, tudi ne do radioterapije.
"Na žalost smo bili pri marsikaterem bolniku z napredovano boleznijo, ki je zbolel za covidom, prisiljeni prekiniti terapijo"
"Bolniki so lahko zaznali manjše spremembe, uvedli smo vstopne točke, zaposleni upoštevajo varovalne ukrepe. Z okužbami se nismo srečevali, imeli smo vdore, a smo jih hitro omejili, tako da širjenja okužbe med bolniki ni bilo. Tega se bojimo, saj so naši bolniki imunsko slabši, bolj dovzetni za zaplete, in na žalost smo bili pri marsikaterem bolniku z napredovano boleznijo, ki je zbolel za covidom, prisiljeni prekiniti terapijo. Pri prekinitvi terapije pri onkološkem bolniku rakava bolezen ni pod nadzorom in napreduje, tako smo se vsekakor srečevali s povišano smrtnostjo rakavih bolnikov. Kako se bo to beležilo v statistiki, ali so ti bolniki umrli zaradi napredovanega raka ali zaradi covida, bo prepuščeno nadaljnjim analizam," pojasnjuje Ravnikova. Bolnikom z rakom svetuje cepljenje. To so pokazale številne raziskave in temu mnenju se pridružujejo tudi specialisti onkologi.
Obsevajo tudi bolnike s covidom
Tamara Petrun, vodja radioterapije na oddelku za onkologijo, pove, da obsevajo tudi covid pozitivne bolnike, a le asimptomatske, pri katerih obsevanje ne vpliva na potek covida. Od novembra lani obsevajo dva do tri covid pozitivne bolnike na dan. Zdravljenje poteka popolnoma enako, kot če ne bi bili okuženi, zahteva pa precej organizacijskih prilagoditev - obsevajo jih nazadnje v dnevu, dvigalo je zanje prazno, čakalnica je ob prihodu bolnika prazna, po obsevanju pa razkužijo prostor.