Mestna občina Maribor je letos vendarle zagnala mehanizem participativnega proračuna, ki občanom omogoča odločanje o manjšem delu proračunskih sredstev. Kljub kratkim časovnim rokom se je na spletno stran www.mariborsodeluj.si doslej nateklo že več kot 120 predlogov občanov, kako izboljšati bivanje v mestu.
Od muzeja starodobnikov do javnih stranišč
Ideje kot so prvi hibridni muzej starodobnikov na svetu, kolesarski poligon oziroma tako imenovani pumptrack, razstavišče na prostem, medgeneracijsko igrišče, eko pametne klopi, strategija za odstranjevanje grafitov, javna stranišča, fitnes na prostem, informativne table o pticah in igrala za starejše otroke je le nekaj že oddanih predlogov, ki po mnenju občank in občanov koristijo mariborski skupnosti.
Predlogi naslavljajo tudi nekatere pomanjkljivosti kot so preveč prometne ulice, odprte avtobusne postaje, odlaganje odpadkov, propadajoče stavbe, otroška igrala v slabem stanju, neurejene parkirne prostore ter nekatere slabo označene kolesarske in sprehajalne poti. "Skozi predlagane projekte vidimo veliko zanimanje občanov za aktivno participacijo, povezovanje in sodelovanje pri ustvarjanju pogojev za dvig kakovosti bivanja v lokalnem okolju, kar je tudi glavni cilj uvedbe participativnega proračuna v MOM," so z odzivom občanov zadovoljni na občini.
Zbiranje predlogov se izteka
Zbiranje predlogov se zaključi v torek, 10. novembra. Do takrat lahko predlagatelji, ki so svoje ideje že oddali, v aplikaciji svoje predloge še spreminjajo, dopolnjujejo in dodajo fotografijo ali kakšen drug dokument, ki bo še dodatno prepričal občane v glasovanje za prav njihov predlog.
Po pomoč k Zavodu PIP ali Fundaciji Prizma
Za pomoč pri uporabi aplikacije ter pripravo in oddajo projektnih predlogov sta občanom na voljo projektni pisarni Zavoda PIP (Gosposvetska cesta 86) in Fundacije Prizma (Tkalski prehod 4, Maribor), občani pa se lahko obrnejo tudi na telefonsko številko 02 234 21 46 ali 070 331 507 oziroma e-pošto sodeluj@maribor.si.
Zbrane predloge bo po 10. novembru pregledala komisija, ki bo preverila, ali so izvedljivi, skladni z zakonodajo, znotraj občinskih meja, če imajo realno oceno vrednosti ter ali so v skladu z drugimi merili in pogoji. Potrjeni predlogi gredo nato na glasovanje, ki bo zaradi epidemije med 3. in 10. decembrom potekalo izključno elektronsko. "O napredovanju izvedbe projektov bodo občani ažurno obveščeni od 21. decembra naprej," še zagotavljajo na občini.
Spomnimo, za participativni proračun je mariborska občina za leti 2021 in 2022 odmerila pol milijona evrov. Za izvedbo pa Maribor razdelila na štiri območja, vsakemu je v dveh letih namenjenih 120.000 evrov. Sodelujejo lahko vsi občani, starejši od 15 let in sicer tako, da se na spletni strani www.mariborsodeluj.si prijavijo s svojim imenom in priimkom ter emšom.