Požar v Surovini: Tuje krivde ni bilo, tudi inšpekcija ni ugotovila nepravilnosti

(sta, ank)
05.03.2020 14:05

Do iztekanja požarnih vod v kanalizacijo ni prišlo, skladiščenih je bilo manj odpadkov od dovoljene količine.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Maribor - Surovina - Nesreče - Požari - Požar v Surovini - Gasilci - goreli odpadki - nevaren strupen dim - -
Andrej Petelinsek

Kriminalisti in policisti so v sredo opravili ogled kraja požara v podjetju Surovina v Mariboru. Z doslej zbranimi obvestili in videonadzornim posnetkom so tujo krivdo kot vzrok požara izključili, je danes sporočila policija. Po ugotovitvah inšpekcije je podjetje ravnalo v skladu z okoljevarstvenim dovoljenjem.
Kriminalisti bodo o vseh ugotovitvah seznanili pristojno tožilstvo, so še sporočili iz Policijske uprave Maribor. Prav tako v sredo je inšpektorat za okolje in prostor v Surovini izvedel inšpekcijski nadzor. Podjetje ima dovoljenje za skladiščenje 5000 ton odpadkov. V času požara je bilo na tej lokaciji skladiščenih skupno 4500 ton odpadkov, torej manj, kot Surovini dovoljuje okoljevarstveno dovoljenje.
"Inšpektorica je ugotovila, da je bilo zavezančevo ukrepanje v požaru skladno z okoljevarstvenim dovoljenjem. O nesreči je obvestil vse pristojne organe in pristopil k reševanju, da bi vzpostavil skladnost delovanja. Nastale požarne vode so bile zadržane pred iztokom v javno kanalizacijo. Izvedena so bila vzorčenja," so navedli v inšpektoratu in dodali, da inšpekcijski postopek še ni končan.
Požar je izbruhnil v ponedeljek kmalu po poldnevu, gasilci so požar uspeli do torkovega jutra v večji meri pogasiti.
Meritve delcev PM10 v zraku, ki jih je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), so na lokaciji Maribor Center pokazale, da se je koncentracija teh delcev v ponedeljek zvečer zvišala in dosegla okoli 100 mikrogramov na kubični meter, nato pa padla in se ni več zvišala nad 25 mikrogramov na kubični meter.
Na merilni postaji Tezno, ki je locirana bližje območju požara, pa se koncentracije delcev PM10 na dan požara niso dvignile nad 30 mikrogramov na kubični meter, trenutno pa so pod 20 mikrogramov na kubični meter. "Takšne koncentracije so za ta letni čas normalne oziroma celo pod povprečjem. V primeru, da bi bila zunanja temperatura nižja in bi imeli še temperaturni obrat, bi bila onesnaženost z delci PM10 najverjetneje višja," so povedali na NLZOH.
Med tem so se v Mariboru zvrstili številni pozivi k ureditvi situacije. V Stranki mladih - Zeleni Evrope so na mestno oblast in pristojne v podjetju naslovili serijo vprašanj v zvezi s požarom, med drugim tudi o tem kako bo podjetje Surovina preprečevalo nadaljnje požare. Danes se bodo na Teznem tudi sestali prebivalci Tezna, ki že dalj časa opozarjajo na okoljska bremena v soseski.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta