Mestni svet bo jutri obravnaval številne podražitve, s predlogi za dvig cen pred svetnike prihajajo Mariborski vodovod, Snaga, Pogrebno podjetje in Marprom, pa tudi Nigrad, katerega storitve se sicer ne dražijo za občane, bo pa v povprečju 30 odstotkov več kot doslej za vzdrževanje cest in zelenih površin plačevala občina.
"Je pa likvidnostna situacija napeta, predvsem zaradi zamud pri prilivih s strani države"
"Pomembno je, da bo mestni svet imel toliko razumevanja, da bomo sprejeli te neljube podažitve in ne bomo več dodatno obremenjevali proračuna, ker potem bomo res lahko izvajali le še obvezne naloge," je na današnjem srečanju z novinarji, ki so se ga udeležili tudi direktorji vseh prej omenjenih podjetij, povedal župan Saša Arsenovič. Pri tem je zanikal, da bi bila občina nelikvidna, kot tudi, da bi zamujala z izplačilom plač: "Je pa likvidnostna situacija napeta, predvsem zaradi zamud pri prilivih s strani države. Vsak dan dobivam košarico s strani ministrstev, ki zavračajo naše vloge, ker so se selili iz enega ministrstva na drugo in niso naredili ne vem točno česa. Govorim o približno osmih milijonih evrov na štirih postavkah, govorim o projektih, ki smo jih mi že izvedli in plačali. Upam, da bo država čez poletje imela malo več časa in posluha, da se ta ping pong neha."
Višje plače, dražji energenti, materiali...
Da so lani prevozili toliko kilometrov, da bi lahko desetkrat obkrožili Zemljo, pri tem pa zbrali 74 tisoč ton odpadkov, 2500 več, kot leto poprej, je povedal direktor Snage Franc Dover: "Vse to seveda ima določene efekte. Ob tem se je v treh letih, odkar veljajo trenutne cene, strošek povprečne plače dvignil za 28 odstotkov, inflacija za 20, dražje so surovine, elektrika," je razloge za dvig cen nizal Dover, a dodal, da so, da bi bil dvig cen čim manjši, optimizirali poslovne procese in zgradili sončno elektrarno, ki zagotavlja petino vse elektrike, ki jo porabi sortirnica.
"V treh letih, odkar veljajo trenutne cene, se je strošek povprečne plače dvignil za 28 odstotkov, inflacija za 20, dražje so surovine, elektrika..."
Kljub temu se bodo, če bodo jutri svetniki nove cene potrdili, položnice za ravnanje z odpadki s 1. julijem podražile za 2,52 evra, od 1. januarja pa za 3,53 evra. "V kolikor se bodo stabilizirale cene elektrike in ne bo bistvenih odklonov pri ceni prevzema bioloških odpadkov, ocenjujemo, da bo ta cena potem veljala tudi v letu 2025," je še povedal Dover.
Dražje smeti, dražje Pogrebno podjetje
Prav dražje ravnanje z odpadki je poglavitni razlog za dvig cen Pogrebnega podjetja. Kot je povedala direktorica Lidija Pliberšek, so leta 2020 za to storitev plačali 65 tisoč, lani pa že 137 tisoč evrov. Mesečno se bo zato grobnina za enojni grob podražila za 77 centov, ker pa Pogrebno podjetje položnice izdaja le enkrat letno, bodo te višje za 9,3 evre. Ob tem se dražijo tudi storitve podjetja, klasični pokopi iz 184,8 evra (z DDV) na 214,37, žarni iz 94,6 evra na 109,73.
Podražitve energentov, materialov in plač sta kot razloge za uskladitev cen navedla tudi direktorja vodovoda Miran Jug in Marproma Ranko Šmigoc. Položnica vodovoda se bo za povprečno gospodinjstvo, ki porabi osem kubičnih metrov vode na mesec, mesečno podražila za 62 centov, cena ene vožnje z avtobusom pa se bo, če bodo mestni svetniki nove cene potrdili, iz enega evra podražila na 1,3 evra. Paketna vozovnica za deset voženj bi se medtem iz osem podražila na deset, mesečna pa iz 30 na 36 evrov.