(preRES) Bernard Memon (NSi): "Veste, kakšen znesek je to? Ogromen!" Izjavo ocenjujemo kot manipulativno

Matej Simič Matej Simič
01.04.2022 11:27

Mariborski kandidati za poslanske stolčke so se spopadli v prvem Večerovem soočenju. Veliko so "operirali" s podatki o gospodarski rasti, stopnji brezposelnosti in zadolženosti. Kdo se je boril z dejstvi in kdo je zavajal? Preverili smo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Igor Napast

Bernard Memon, kandidat na listi Nove Slovenije, je navrgel podatek, da je "rast bruto družbenega proizvoda pod to vlado 10,6". "Veste, kakšen znesek je to? Ogromen!" je še dodal.

Igor Napast

Analize Sursa kažejo, da je bilo leto 2021 za slovensko gospodarstvo po 4,2-odstotnem zmanjšanju BDP v letu 2020 obdobje okrevanja. "Po prvi oceni se je BDP realno zvišal za 8,1 odstotka, nominalno pa za 10,9 odstotka," so zapisali v poročilu. Na razmeroma visoko gospodarsko rast je pomembno vplivalo domače povpraševanje – na letni ravni se je po njihovih podatkih domača potrošnja povečala za 10,8 odstotka.

V poročilu o razvoju iz lanskega leta Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) ocenjuje, da je leto 2020 na gospodarskem področju močno zaznamovala epidemija covida-19. "Kriza, ki je nastopila zaradi posledic epidemije covida-19, je prekinila nekajletno gospodarsko konjunkturo in ugodna gibanja na trgu dela, pri čemer so vladni ukrepi znatno ublažili posledice epidemije za gospodarstvo in prebivalstvo," piše.

Razloge za razmeroma visok dvig BDP v letu 2021 glede na leto prej je torej možno iskati v ustavitvi javnega življenja leta 2020, zaradi katere se je ustavila tudi rast BDP. Izjavo Bernarda Memona tako ocenjujemo kot manipulativno.

Slovenija med boljšimi

Memon je med soočenjem dejal še: "Naša zadolžitev je pod povprečjem EU, gospodarska rast pa nad povprečjem."

Kot že omenjeno, je po podatkih Surs konsolidirani bruto dolg države v tretjem četrtletju 2021 znašal 40.134 milijonov evrov ali 79,6 odstotka. Po podatki evropskega statističnega urada Eurostat je povprečen dolg držav članic znašal 90,1 odstotka.

V tretjem četrtletju 2021 je glede na enako obdobje leto prej Slovenija zabeležila 5-odstotno rast BDP, kažejo podatki Sursa. Na ravni EU se je BDP po podatkih Eurostata v enakem obdobju povišal za 3,9 odstotka.

Izjava Bernarda Memona, da je Slovenija zadolžena manj od povprečja držav EU, njena gospodarska rast pa da je nad povprečjem držav EU, drži.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta