V začetku devetdesetih let so bili z namenom usklajevanja športnih in šolskih obveznostih ustanovljeni športni oddelki in II. gimnazija Maribor ga je dobila med prvimi v Sloveniji. V šolskem letu 2019/2020 pa se bodo mladi športniki lahko vpisali tudi v novi športni oddelek na III. gimnaziji Maribor, kjer so prepričani, da bo to velika pridobitev za celotno podravsko regijo.
Rezultat skupnega prizadevanja
"Ni bilo samo po sebi umevno, da bomo športni oddelek dobili. Ta oddelek ni namenjen, da se vpiše dijak, ki ima le afiniteto do športa, ampak morajo izpolnjevati tudi posebne pogoje. V podravski regiji smo bili v primerjavi z drugimi regijami res osiromašeni, saj je bil le en športni oddelek, potreb pa bistveno več in so se zato športniki razpršili po preostalih šolah, ki smo jim šle naproti po najboljši moči, zdaj je pa tu še en dodatni oddelek, kjer pomagamo tem dijakom načrtovati športno izobraževalno pot in je to za celotno regijo pridobitev," pravi ravnateljica III. gimnazije Marija Lešer, ki poudarja, da je novi športni oddelek rezultat skupnega prizadevanja dijakov, učiteljev, športnih pedagogov, klubov, trenerjev iz klubov, podkrepljen z argumentom, "da ne širimo programa, ne rešujemo vpisa, ne rešujemo delovnih mest, ampak ponujamo tem dijakom možnost, ki si jo nedvomno zaslužijo".
"V podravski regiji smo bili v primerjavi z drugimi regijami osiromašeni"
Bližajo se informativni dnevi
Osnovno šolo v letošnjem šolskem letu zaključuje 17.684 učencev in učenk (lani 17.085), ki bodo lahko kandidirali na skupno 23.702 (lani 23.644) vpisnih mest na srednjih šolah. V podravski regiji zaključuje osnovno šolo 2573 učencev, katerim je namenjenih 4020 razpisnih mest. Novost letošnjega razpisa med drugim prav nov program športni oddelek na III. gimnaziji, na Srednji elektro-računalniški šoli Maribor pa bodo po nekaj letih ponovno začeli izvajati program Elektrotehnik (PTI)
Tudi v šolskem letu 2019/2020 se bodo lahko dijaki na nekaterih šolah izobraževali v vajeniški obliki. V Mariboru za oblikovalca kovin - orodjarja v Tehniškem šolskem centru Maribor in za slikopleskarja - črkoslikarja na Srednji gradbeni šoli in gimnaziji Maribor. Bližata pa se tudi informativna dneva, ki bosta v petek, 15. februarja, ob 9. in 15. uri ter v soboto, 16. februarja, ob 9. uri.gram Elektrotehnik (PTI)
Tudi v šolskem letu 2019/2020 se bodo lahko dijaki na nekaterih šolah izobraževali v vajeniški obliki. V Mariboru za oblikovalca kovin - orodjarja na Tehniškem šolskem centru Maribor in za slikopleskarja - črkoslikarja na Srednji gradbeni šoli in gimnaziji Maribor. Bližata pa se tudi informativna dneva, ki bosta v petek, 15. februarja, ob 9. in 15. uri, ter v soboto, 16. februarja, ob 9. uri.
Dan dijaka športnika zapolnjen s treningi
"Ti dijaki trenirajo šest do osem ur na dan, sobote, nedelje in praznike, vstajajo zjutraj, opravljajo trening, pridejo h pouku, popoldne so ponovno treningi. Zanje šport ni način sproščanja, ampak način življenja, kjer se angažira cela družina. Ti otroci delajo dvojni delavnik in delajo ga tudi starši. Jasno je, da je kariera športnika časovno omejena, zato pa je potrebna izobrazba, da po koncu aktivne kariere lahko kasneje služiš kruh," je konkretno pojasnila Nada Pocrnjič, profesorica športne vzgoje in nekdanja vrhunska košarkarica, ki je tudi razredničarka sedanjemu razredu, kjer so zbrani dijaki športniki in še kako dobro ve, kako je dan dijaka športnika drugačen. Pri različnih prednostih športnega oddelka je pomembna tudi ta, da je v razredu manj dijakov.
Na III. gimnaziji Maribor so doslej vpisovali dijake v šest oddelkov gimnazije. Po novem bo eden od teh oddelkov športni, v letu 2019/2020 bodo vpisovali še v dva oddelka predšolske vzgoje.