Raka znamo zdraviti - operirati, ga zdraviti z biološkimi zdravili, obsevanji ... Tako zagotavljajo zdravniki UKC Maribor, a kaj po tem? Ko je bolnik v domači oskrbi, morda celo sam, "ima v glavi duševno burjo", kot pravi direktor ustanove Vojko Flis, vse skupaj pa lahko vpliva na zdravljenje. Za boljše poznavanje okrevanja bodo s projektom Persist raziskovalci zbirali podatke o bolnikih zunaj ordinacij kliničnega centra. Bolnike z rakom, za zdaj bo to 20 bolnic z rakom na dojki in 20 bolnikov z rakom na debelem črevesu, bodo odslej spremljale pametne tehnologije in tudi psihologi. Ne neposredno, ampak s pomočjo umetne inteligence, ki bo množico podatkov pretvorila v ustrezne analize, ki bodo zdravnikom pomagale pri spremljanju bolnika.
- V Evropi vsako leto za rakom na novo zboli več kot 3 milijone ljudi.
- Projekt Persist stoodstotno financira Evropska unija v okviru programa Horizon 2020 v višini več kot pet milijonov evrov.
- Projekt bo od januarja 2020 do februarja 2024 potekal v Mariboru.
- V UKC Maribor in še treh evropskih bolnišnicah bodo spremljali bolnike, ozdravljene raka na dojki in na debelem črevesu.
Umetna inteligenca in masa podatkov
Preko pametne ure in pametnega telefona bolnik sicer ne bo povezan z zdravnikom, ampak bodo naprave spremljale njegovo počutje in pretakale podatke, virtualna Eva pa bo z bolnikom opravljala pogovore. Dr. Boštjan Vlaovič, prodekan za izobraževalno dejavnost Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI), pojasni, da bodo v projektu zajemali in analizirali tri sklope podatkov: "Podatki zdravstvenih institucij so namreč že sedaj povečini v digitalni obliki, gre za velike količine podatkov, na podlagi katerih bomo pripravili sodobne metode analize, kako potekajo medicinska in nemedicinska nega bolnikov ter njihovo vključevanje v življenje po premagani bolezni."
"O tem, kako se počutijo, kako se znajdejo v življenju, ne vemo nič"
Platforma za podporo bolnikov
V projektu Persist sodeluje 13 članic iz desetih držav, skupna vrednost projekta je več kot pet milijonov evrov, 700.000 evrov dobijo partnerji iz Slovenije. V Sloveniji bo v raziskavi sodelovalo 40 bolnikov, skupaj z bolniki iz drugih držav naj bi zagotovili dovolj podatkov za vzpostavitev novega koncepta spremljanja bolnikov. Namen inovacije je doseči izboljšanje kakovosti življenja po zdravljenju za bolnike in izgraditi platformo za podporo zdravnikom pri diagnosticiranju in sprejemanju odločitev v vsakodnevni praksi, ki bo doprinesla k optimizaciji odločanja in izidov zdravljenja.
Podatki bodo varovani
Vojko Flis izpostavi še drug pomen raziskovalnega projekta: "Tako velikega evropskega projekta v UKC Maribor doslej še nismo imeli. Prihodnost, ko govorimo o raziskovalnih projektih, je tekmovanje v Evropi in ne zgolj v Sloveniji, saj je država za kaj takega premajhna. Pomembna je tudi povezanost med UKC Maribor in posameznimi fakultetami univerze in prvič smo na tak način združili znanje, ki ga je v Mariboru veliko."