Projekt Persist: Virtualna Eva za bolnike z rakom

Andreja Kutin Lednik
04.02.2020 17:52

UKC Maribor, Filozofska fakulteta in Feri so zagnali visokotehnološki projekt Persist (Vztrajati), v katerem bodo razvijali pomoč bolnikom z rakom in zdravnikom, ki jih zdravijo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Direktor UKC Maribor Vojko Flis, Boštjan Vlaovič, prodekan za izobraževalno dejavnost na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, in Karin Bakračevič s Filozofske fakultete Univerze v Mariboru so predstavili mednarodni projekt Persist.
Igor Napast

Raka znamo zdraviti - operirati, ga zdraviti z biološkimi zdravili, obsevanji ... Tako zagotavljajo zdravniki UKC Maribor, a kaj po tem? Ko je bolnik v domači oskrbi, morda celo sam, "ima v glavi duševno burjo", kot pravi direktor ustanove Vojko Flis, vse skupaj pa lahko vpliva na zdravljenje. Za boljše poznavanje okrevanja bodo s projektom Persist raziskovalci zbirali podatke o bolnikih zunaj ordinacij kliničnega centra. Bolnike z rakom, za zdaj bo to 20 bolnic z rakom na dojki in 20 bolnikov z rakom na debelem črevesu, bodo odslej spremljale pametne tehnologije in tudi psihologi. Ne neposredno, ampak s pomočjo umetne inteligence, ki bo množico podatkov pretvorila v ustrezne analize, ki bodo zdravnikom pomagale pri spremljanju bolnika.

Umetna inteligenca in masa podatkov

Preko pametne ure in pametnega telefona bolnik sicer ne bo povezan z zdravnikom, ampak bodo naprave spremljale njegovo počutje in pretakale podatke, virtualna Eva pa bo z bolnikom opravljala pogovore. Dr. Boštjan Vlaovič, prodekan za izobraževalno dejavnost Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI), pojasni, da bodo v projektu zajemali in analizirali tri sklope podatkov: "Podatki zdravstvenih institucij so namreč že sedaj povečini v digitalni obliki, gre za velike količine podatkov, na podlagi katerih bomo pripravili sodobne metode analize, kako potekajo medicinska in nemedicinska nega bolnikov ter njihovo vključevanje v življenje po premagani bolezni."

Podatki bodo varovani

Vojko Flis izpostavi še drug pomen raziskovalnega projekta: "Tako velikega evropskega projekta v UKC Maribor doslej še nismo imeli. Prihodnost, ko govorimo o raziskovalnih projektih, je tekmovanje v Evropi in ne zgolj v Sloveniji, saj je država za kaj takega premajhna. Pomembna je tudi povezanost med UKC Maribor in posameznimi fakultetami univerze in prvič smo na tak način združili znanje, ki ga je v Mariboru veliko."

Vojko Flis in Boštjan Vlaovič
Igor Napast
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta