Medtem ko večina zaposlenih v Sloveniji čaka na izplačilo regresa za letni dopust, pa so se ga zaposleni v nekaterih mariborskih občinskih podjetjih že razveselili. Pri tem izstopa, da je regres dobil tudi del zaposlenih, ki so bili iz občinskih podjetij nedavno preneseni v Javni holding Maribor (JHMB), medtem ko drugi del nanj še čaka, prav tako so opazne tudi razlike v višini izplačila.
Z izplačilom regresa so tako pohiteli v Energetiki, kjer so zaposleni regres v višini 1821,44 evra prejeli že 11. januarja. Kot je pojasnil direktor Alan Perc, so se za zgodnejše izplačilo, običajno so regres izplačevali v februarju, odločili zaradi enakopravne obravnave vseh zaposlenih, petnajst sodelavcev je namreč pet dni za tem prešlo na holding. Mesec dni kasneje je delu zaposlenih regres izplačal tudi holding, prejeli so ga tisti, ki so vanj prešli iz Mariborskega vodovoda in Pogrebnega podjetja Maribor, izplačilo je znašalo 2027,21 evra. V obeh primerih je bil regres izplačan na podlagi podjetniških kolektivnih pogodb, ki veljata v teh dveh matičnih družbah.
Na občini izplačilo junija
Na regres medtem čakajo tudi občinski uslužbenci in uslužbenci večine občinskih zavodov. Narodni dom Maribor bo tako regres predvidoma izplačal maja, Zavod za turizem Maribor, Športni objekti Maribor in Mestna občina Maribor pa junija. Zaposleni bodo prejeli najmanj 1024,24 evra, kolikor je za letos določena minimalna plača, obstaja pa možnost, da bo izplačilo na koncu vendarle višje. Sindikati javnega sektorja so namreč v začetku tega meseca predlagali, da se regres za letni dopust za letos določi v višini 1300 evrov.
Snaga in Nigrad: v višini povprečne mesečne plače
Zaposleni v preostalih treh družbah, združenih v holding, torej v Snagi, Nigradu in Marpromu, bodo na izplačilo regresa morali počakati. Nigrad ga bo, tako kot v preteklih letih, izplačal med 30. majem in 2. junijem, Snaga pa, kot sporočajo, v skladu z zakonsko določenimi roki, predvidoma torej do konca junija. Oboji bodo v skladu s podjetniško oziroma kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti, ki velja v omenjenih družbah, dobili regres v višini povprečne mesečne plače v preteklem mesecu. Glede na zadnjo znano povprečno plačo, ta je bila izračunana za januar 2021, se jim obeta izplačilo okrog 1970 evrov.
Krajši konec bodo potegnili zaposleni v Marpromu. Ne le, da se jim, odvisno od poslovnih rezultatov preteklega in tekočega leta, obeta izplačilo v dveh ali celo treh obrokih, tudi izplačilo bo precej nižje. Marprom je namreč regres dolžan izplačati v skladu z zakonom o minimalni plači. Koliko bodo zaposleni prejeli, sicer še ni znano, saj se o višini izplačila sindikat z vodstvom vsako leto pogaja posebej. Pogajanja se bodo pričela v tem tednu. "Smo pa preteklo leto zaradi epidemije zaključili s precejšnjim minusom. Osebno bi, če bi le lahko, zaposlenim vsekakor izplačal regres v višini, kot ga dobijo v drugih občinskih podjetjih, a to žal ne bo mogoče," je povedal direktor Bernard Majhenič.
"Tisti zaposleni, ki so ostali v matičnih podjetjih, bodo ostali na istem"
Na letošnje izplačilo vplival način prenosa zaposlenih
Pri tem se je v javnosti, pomisleke je med drugim imel mestni svetnik Miha Recek, pojavilo vprašanje, zakaj regresa niso dobili vsi zaposleni v holdingu in zakaj ne vsi v enakem znesku. Kot pojasnjujejo v holdingu, se razlog skriva v načinu prenosa zaposlenih iz matičnih podjetij na holding. Prenos je bil namreč izveden v skladu s 75. in 76. členom zakona o delovnih razmerjih, ki vsem zaposlenim zagotavlja ohranitev dosedanjih pravic in obveznosti iz delovnega razmerja pri prejšnjem delodajalcu najmanj eno leto po prenosu.
In kako bo v prihodnje? "Tisti zaposleni, ki so ostali v matičnih podjetjih, bodo ostali na istem, v holdingu pa bodo po preteku leta dni v vsakem primeru imeli kolektivno pogodbo komunalne dejavnosti. Za karkoli več pa bo odvisno od tega, kaj bo, če bo, izpogajal sindikat," pojasnjuje predsednica sveta delavcev holdinga Sanja Androić.