Slovenska filantropija z različnimi dejavnostmi spodbuja državljane k aktivnemu odzivu na potrebe skupnosti in ustvarjanju priložnosti, kar je edinstven način, da se lahko vsakdo preizkusi v vlogi prostovoljke ali prostovoljca. "Tudi na OŠ Janka Glazerja Ruše smo se priključili njeni vseslovenski prostovoljski akciji Dan za spremembe, ki v letošnjem letu nosi aktualen naslov Premagajmo osamljenost. Svoj prispevek so učenci podali v obliki pisanja pisem za starostnike v Domu pod gorco v Mariboru. Skupaj so napisali 152 pisem, za prav vsakega stanovalca," je zapisala Renata Štritof.
Osamljenost kot posledica ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusa je prizadela vse generacije, predvsem pa otroke, mladostnike in starejše. Zaprtje ustanov, šolanje na daljavo, medosebni stiki zgolj na osnovi informacijske tehnologije so marsikoga spodbudili k razmišljanju o sebi, drugih, življenju, odnosih med ljudmi. Pedagoginja Štritofova še pravi, da na OŠ Janka Glazerja udejanjajo vrednote osem krogov odličnosti avtorja Janija Prgiča: odgovornost, predanost, pozitiven odnos do dela - to je to, uravnoteženost, napake vodijo k uspehu, integriteta, govori z dobrim namenom, fleksibilnost. Ob tem se sprašuje, ali nam jih je uspelo uresničevati v času šolanja na daljavo.
Svoje razmisleke, izkušnje so učenci prelili v pisma, ki so jih na svetovni dan mladih prostovoljcev, to je 15. aprila, predali osebju in starostnikom v Domu pod gorco v Mariboru. Spodbudne besede ravnatelja OŠ Janka Glazerja Ruše Ladislava Pepelnika so ob tej priložnosti pospremili zvoki harmonike šestošolca Filipa Višiča, petošolka Maša Leskovar pa je s svojim žametnim glasom zapela za starostnike in osebje Doma pod gorco.
"Tudi drobne stvari krepijo vezi med generacijami. S pismom so učenci nekomu polepšali dan. Znova smo se prepričali, da še kako drži stavek Ko solidarnost se krepi, osamljenost beži," sklene Štritofova.