Socializem spet osvaja Maribor

Nina Ambrož Nina Ambrož
19.01.2020 18:25

A ne kot družbenopolitična ureditev, temveč kot družabna igra z imenom socialistični monopoli, ki je parodija na klasični monopoli.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Slovensko-hrvaška četvorka je v soboto v Pekarni igrala socialistični monopoli.
Andrej Petelinsek

Slovensko-hrvaška četvorka je zasedla strateške položaje in se podala v spoznavanje socializma. V Zeitklubu v alternativnem kulturnem centru Pekarna v Mariboru, v plastičnem šotoru v stari bajt brez izolacije, včeraj popoldan. Brez teoretiziranja, filozofiranja o družbenopolitični ureditvi, ki naj ne bi omogočala izkoriščanja med različnimi družbeni razredi in ki sloni na družbeni lastnini. Bil je praktičen eksperiment, igriv in šaljiv - štirje mladi alternativci, povezani z različnimi (sub)kulturami, Tanja, Katja, Luka in Tomas, so se lotili monopolija. Ne navadnega, nekoč popularnega, kakršnega se je v prejšnjem stoletju množično igralo po celem svetu in v katerem so igralci prevzemali vloge posestnikov, kupovali zemljišča, na njih postavljali nepremičnine in jih nato mastno tržili, dokler niso soigralcev spravili v bankrot. Saj se spomnite, kako donosni so bili v jugoslovanskem monopoliju dalmatinski otoki ali pa Bled in Bohinj, sploh s hotelom.

Ko zmaga eden, zmagajo vsi

Pekarniški kvartet je igral derivat z imenom socialistični monopoli, s podnapisom zmagovanje je za kapitaliste. Gre za neke vrste parodijo na klasični monopoli, v katerem naj ne bi bilo zmagovalcev oziroma so zmagovalci vsi udeleženci igre. Za skupn(ostn)o zmago in konec igre namreč velja že to, da zmaga eden od udeležencev igre. Namesto nepremičnin socialistični zagreteži gradijo projekte in kupujejo na primer šolo, vegetarijansko restavracijo, gledališče itd., kjer razvijajo projekte. Za to lahko porabijo svoj denar ali ga vzamejo iz skupnostnega fonda, če se s tem strinjajo soigralci. Igra poteka na deski oziroma kvadratnem kartonu z označenimi polji, po katerih se igralci premikajo glede na število pik na vrženi kocki, in je primerna za največ šest ljudi.

Od kritik do pohval

Eno od pravil socialističnega monopolija: Ko šola potrebuje računalnike, mora zanje plačati skupnost.
Andrej Petelinsek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta