Socialni demokrati Maribor pozivajo župana Arsenoviča, naj ne stopnjuje napetosti v mestu

Aljoša Peršak Aljoša Peršak
19.12.2023 16:53

Na seji predsedstva Socialnih demokratov Maribor so poudarili, da je glede prenosa ustanoviteljskih pravic v Javnem holdingu Maribor iz rok župana Arsenoviča na mestni svet treba spoštovati izraženo voljo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Socialni demokrati Maribor županov manever ocenjujejo negativno in pričakujejo, da bo na ponovnem glasovanju potrjena že izražena volja mestnega sveta ter da bo župan takoj uveljavil odlok.​
Sašo Bizjak

Na četrtkovi seji bo mariborski mestni svet znova glasoval o tem, ali se naj ustanoviteljske pravice v Javnem holdingu Maribor odvzamejo županu Saši Arsenoviču in se prenesejo na mestni svet, ki je najvišji organ odločanja v mestni občini. Župan je namreč zadržal sprejeti sklep na novembrski seji, ki je s prepričljivim rezultatom 24:12 te pravice vrnil na mestni svet, saj meni, da je takšna odločitev nezakonita. Pred ponovnim odločanjem pa so se z izjavo za javnost oglasili Socialni demokrati Maribor. Ob tem je zanimivo, da sta njihova svetnika glasovala proti prenosu ustanoviteljskih pravic na mestni svet, toda na seji predsedstva so poudarili, da je treba spoštovati izraženo voljo.

"Po našem mnenju je župan neupravičeno zadržal objavo, čeprav je mestni svet zgolj določil, kdo izvršuje ustanoviteljske pravice v Javnem holdingu Maribor. Socialni demokrati razumemo, da je župan zakonito pravico uporabil kot manever za zavlačevanje uveljavljanja volje mestnega sveta, ki je najvišji organ odločanja v mestni občini. Nesoglasja s posamično odločitvijo mestnega sveta so neizogibna, vendar menimo, da je treba spoštovati izraženo voljo," so zapisali in poudarili, da zakon in praksa v demokratični družbi zahtevata, da župan, kot predstavnik mestne občine, podpiše odlok za izvršitev. "Brez tega obstaja nevarnost prehoda v avtokracijo, kar si nihče od nas ne želi."

Socialne demokrate v mestnem svetu zastopata Alenka Iskra in Boštjan Klun (levo).
Sašo Bizjak

Socialni demokrati Maribor zato županov manever ocenjujejo negativno in pričakujejo, da bo na ponovnem glasovanju potrjena že izražena volja mestnega sveta ter da bo župan takoj uveljavil odlok.​ Okoli same vsebine prenosa so poudarili, da je bilo podanih že mnogo argumentov za in proti. Tako političnih kot pravnih. "Nikakor pa se ne da strinjati, da je ureditev prenosa na mestni svet absolutno nezakonita, saj bi to pomenilo, da je bilo takšno stanje pred ustanovitvijo holdinga, kot tudi drugod po Sloveniji, nezakonito. Prejeli smo tudi mnenje, katero trdi, da je stanje, kot je trenutno, neskladno z Zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije. Trdi, da je tolikšna koncentracija moči v eni osebi problematična. Tveganje v dani situaciji je visoko in le od ene osebe je odvisno, ali bo ali ne bo transparentno upravljala z občinskimi podjetji. Verjetno pa razlog o prenosu ali ne prenosu ni pravne narave temveč zgolj politične," so poudarili v SD Maribor, ki ga vodi Damjan Cvetko.

Župana Arsenoviča so zato pozvali, naj ne stopnjuje napetosti v mestu, ampak skuša najti dialog med vsemi političnimi silami. "Dodatno zaostritev, morebitne pravne postopke pred ustavnim sodiščem in drugim institucijam ter napovedane obstrukcije mestnega sveta vidimo kot škodljive za vse, še posebej za občanke in občane. Takšno ravnanje ne prinaša nobene koristi mestu in bi lahko povzročilo zgolj škodo."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta