Športni objekti Maribor: Od reševanja dolžnika do nove družbe Šport Maribor

Igor Selan
23.12.2020 02:00
S preoblikovanjem Športnih objektov Maribor v gospodarsko družbo in njenim prehodom na Javni holding Maribor naj ne bi rešili le dolgov javnega zavoda, ampak tudi terjatve javnih podjetij.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Športni objekti Maribor so osrednji javni zavod za vse najpomembnejše in največje športne aktivnosti in športne objekte Maribora in okolice. Foto: Andrej PETELINŠEK
Andrej Petelinšek

Mariborski mestni svet je na ponedeljkovi seji v prvem branju ​potrdil preoblikovanje javnega zavoda Športni objekti Maribor (ŠOM) v družbo z omejeno odgovornostjo (d.o.o.). S tem mariborska občina ne želi rešiti le problema terjatev, ki jih imajo do ŠOM javna podjetja Energetika, Nigrad, Mariborski vodovod in Snaga, ampak na dolgi rok pod isto streho spraviti upravljanje vsega športa v mestu.

Očitki: Računovodski manever, ki bo oslabil holding

In kako naj bi občina to dosegla? Namesto da bi javna podjetja od zavoda izterjala svoj dolg, ta znaša dobrih 200 tisoč evrov, bodo pri preoblikovanju v d.o.o. svoje terjatve prekonvertirala v lastniške deleže. Ker so vsa štiri podjetja vključena v Javni holding Maribor (JHMB), bodo temu v naslednjem koraku dobičke, ki jih ustvarjajo, namesto z likvidnostnimi sredstvi izplačala v obliki lastniških deležev.

"S tem se bo ves dolg do javnih podjetij poplačal, holding pa bo pač namesto denarja dobil kapital," razlaga podžupan Samo Peter Medved. Nekateri mestni svetniki, predvsem Vladimira Cokoja (SDS) in Primož Juhart (LPR), so ob tem izrazili prepričanje, da gre v tem primeru zgolj za računovodski manever, katerega rezultat bo slabljenje holdinga, a so v mestni upravi prepričani, da s predstavljenim načrtom na najboljši možni način rešujejo vprašanje dolga ŠOM do javnih podjetij.

Sašo Bizjak

Marprom v prihodnje le še avtobusni prevoznik

Ob tem so na občini, tako župan Saša Arsenovič, razmišljali še dlje. Po prestrukturiranju zavoda v gospodarsko družbo in poplačilu terjatev javnih podjetij bo sledila še tretja stopnja prestrukturiranja celotne organizacije športa v mestu. Iz Marproma, ki bi se ukvarjal le še z javnim potniškim prometom, bi tako izločili vso športno dejavnost na Pohorju in hčerinsko družbo Martura ter vse skupaj priključili novemu d.o.o. - predvidoma naj bi se imenovala Šport Maribor. Novo podjetje naj bi tako v prihodnje upravljalo vse športe v mestu, od gorskega kolesarstva in smučanja do vodnih športov in atletike, organiziralo pa naj bi tudi različne športne in druge prireditve.

​Da vse te spremembe na dolgi rok ne bodo rešile problema upravljanja športnih objektov v mestu, saj naj bi ti nastali predvsem kot posledica neustreznega financiranja ŠOM s strani občine, je menil Milan Mikl (NLS), a je podžupan Medved prepričan, da to ne drži. "Takega javnega zavoda s takim načinom dela si to mesto ne more več privoščiti, njegove notranje rezerve so precejšnje. Na to kaže že dejstvo, da po nekaterih izvedenih ukrepih ŠOM letos ne ustvarja več izgube in to kljub koroni, ki še dodatno negativno vpliva na njihovo poslovanje. Ker bomo število področij, ki jih pokrivajo, razširili, med drugim s Pohorjem, pričakujemo, da bodo iz tega naslova ustvarjali bistveno več prihodkov kot danes. Kot smo že od zavoda, tudi od novega podjetja pričakujemo predvsem precej več tržnih aktivnosti," je poudaril podžupan. Z izboljšanjem poslovanja naj bi d.o.o. pokril tudi dolgove do nekaterih preostalih zasebnih upnikov, predvsem Plinarne, Zavarovalnice Sava in Energije Plus.

Športni objekti Maribor
Andrej Petelinšek

Lastnica objektov ostaja občina, za privatizacijo ni bojazni

Je pa Milan Mikl opozoril, da bo treba tudi razrešiti odprta vprašanja z Zvezo športnih društev Branik in Železničarskim športnim društvom, ki sta solastnika športne infrastrukture v mestu. Da z obojimi zadeve aktivno rešujejo, je odgovoril Medved. Miha Recek (Samostojni) je ob tem izrazil bojazen, da bo občina po ustanovitvi d.o.o. preprosto poslala v stečaj, nato pa iz stečajne mase odkupila le objekte, ki poslujejo pozitivno, medtem ko bo droge pustila propasti, Juhart pa, da se s tem na dolgi rok začenja privatizacija občinskih športnih objektov.

"Za privatizacijo ni nobene bojazni, lastnik podjetja bo namreč javni holding. Tudi kar se investicijskega vzdrževanja objektov tiče, to bo še vedno v domeni občine, ki še naprej ostaja tudi lastnica vseh objektov," odgovarja Medved. Da skušajo na problem upravljanja športnih objektov gledati kar se da široko, pa pravi Arsenovič. "Na isti imenovalec skušamo spraviti celotno športno infrastrukturo v mestu in potem to boljše upravljati. V to je bilo v prejšnjih generacijah vloženega ogromno denarja in mi se te odgovornosti zavedamo. Pri tem pa verjamemo tudi, da ima ta infrastruktura bistveno večji tržni potencial, kot ga zavod danes izkorišča," je poudaril mariborski župan.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta