Da je ravnateljica Srednje šole za oblikovanje Maribor (SŠOM) Nadja Jager Popovič učitelja in sindikalnega zaupnika Dejana Pasko odpustila "povsem krivično", njeno "nepremišljeno dejanje" pa je "neposredni napad na svobodo sindikalnega dela", je v Maribor prišel povedat še Branimir Štrukelj, glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz).
"Ravnateljica je želela prek odpovedi delovnega razmerja sindikalnemu zaupniku disciplinirati sindikat in vse zaposlene, ki so člani sindikata," je Štrukelj dejal na tiskovni konferenci na sedežu območnega odbora Sviza Podravje in poudaril, da bodo naredili vse za preklic izredne odpovedi delovnega razmerja, ki je bila Paski prejšnji mesec, kot smo poročali, vročena po detektivu. Sviz je o dogajanju obvestil ministra za šolstvo Jerneja Pikala ter ga pozval, naj vse vpletene pokliče za umiritev razmer.
Nervoza v svetu zavoda
Paska se je na odpoved delovnega razmerja pritožil, o čemer bo odločal svet zavoda, ki mora o zadevi pridobiti pravno mnenje. To po mnenju Bauka ne more biti drugačno kot v prid odpuščenega učitelja. "Če bodo odločili, da odpoved vzdrži, jo bo razveljavilo sodišče," je še prepričan.
- Sindikalni zaupnik Dejan Paska je izredno odpoved delovnega razmerja dobil zaradi ščuvanja sodelavcev proti ravnateljici.
- Paska ravnateljici Nadji Jager Popovič očita avtoritarnost in neprimerno komunikacijo - pa tudi strokovne napake v preteklosti.
- Sviz protestira, da gre za napad na delo sindikata, Sindikat direktorjev in ravnateljev pa, da za neodgovorno ravnanje Sviza.
- Če bo svet zavoda Paskovo pritožbo zoper odpustitev zavrnil, se zadeva seli na sodišče.
Psihoza med zaposlenimi in pritiski Sviza
Paska je dejal, da ravnateljica šoli, kjer po nekaterih navedbah med zaposlenimi po odpovedih vlada prava psihoza, dela nepopravljivo škodo: "Ravnateljica do zdaj ni bila pripravljena priznati svojih napak, očitno tudi tokrat ne. V javnosti govori o stvareh, ki z odpovedjo niso povezane. S tem želi zakriti svoja nepremišljena dejanja, odgovornost pa preložiti na drugega."
Ravnateljica, ki ji del sodelavcev očita med drugim avtoritativnost in neprimerno komunikacijo zaradi problematiziranja bolniških dopustov ter izjav, da bi bilo treba deset odstotkov ljudi odpustiti, pa pravi ravno obratno - tako gospodarsko kot moralno škodo šoli delajo Paska in sindikat. Znova je poudarila, da so bili na SŠOM, kjer so v zadnjem obdobju zamenjali štiri ravnatelje, medosebni odnosi problematični že pred nastopom njenega mandata, pritiski nanjo in razna nagajanja pa so se začeli stopnjevati, ko je začela "odkrivati nepravilnosti, ki so mejile na kazenske".
Sindikat proti sindikatu
V bran ravnateljici je minule dni stopil tudi Anton Obreht, predsednik Sindikata direktorjev in ravnateljev, zlasti s kritiko Sviza, ki da za vsako ceno ščiti Pasko in drugega sodelavca s SŠOM, ki mu grozi odpoved. "Odgovornost do družbe zagotovo ne pomeni slepo zagovarjati javnega uslužbenca, ki evidentno krši predpise in delovne obveznosti. Ki deluje z namenom rušiti notranje odnose, ki so tako pomembni za uspešno delovanje zavoda. Ki zlorablja svoj položaj z namenom škoditi drugim - ter k takšnim ravnanjem nagovarja še ostale zaposlene. Sindikat mora biti sposoben gledati širše - kaj takšni ljudje dolgoročno pomenijo za delovanje organizacije," je med drugim zapisal Obreht.
Štrukelj je Obrehtov zapis označil za nenavadnega. "Najhuje je, da sindikat brutalno pljuva proti sindikalnemu zaupniku drugega sindikata. Doseženo je novo dno sindikalnega gibanja v naši državi," je komentiral in izpostavil, da je nepristranskost mnenja dolgoletnega, zdaj že nekdanjega ravnatelja osnovne šole v Slivnici, ki je v preteklosti bil tudi član sveta zavoda SŠOM, pod vprašajem, saj je Obrehtov sin pravni zastopnik SŠOM, svojo odvetniško pisarno pa ima registrirano na istem naslovu kot njegov oče sindikat.