Avtorji razstave so študenti dodiplomskih, podiplomskih in doktorskih programov umetnostne zgodovine, medkulturne germanistike in zgodovine na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru, profesorji oddelka za umetnostno zgodovino na isti fakulteti, direktorica Pokrajinskega muzeja Maribor dr. Mirjana Koren in kustosinja dr. Valentina Bevc Varl ter raziskovalci Umetnostnozgodovinskega inštituta Franceta Steleta ZRC SAZU.
Z razstavo opozarjajo na usodo in poti opreme gradov ter na transformacije in spremembe namembnosti grajskih stavb zlasti v zadnjem stoletju njihovega obstoja - po razpadu habsburške monarhije. Predstavljena je usoda izbrane opreme 22 gradov in dvorcev vzhodne Slovenije. Na otvoritvi je spregovoril in razstavo tudi uradno odprl dekan Filozofske fakultete UM dr. Darko Friš in med drugim izpostavil pomen tega, da se delo študentov in njihovih mentorjev predstavlja tudi zunaj fakultetnih prostorov, ter dejal, da si tega v prihodnje obeta še več. Vodja projekta dr. Tina Košak z Umetnostnozgodovinskega inštituta Franceta Steleta ZRC SAZU se je zahvalila vsem sodelujočim, zlasti Pokrajinskemu muzeju, in izpostavila pomen tega, da je razstava umeščena prav v grad. Predstavnik sodelujočih študentov Jure Donša pa je opisal vire, iz katerih so črpali snov in pri tem izbrskali tudi nova dejstva o opremi, poslikavah, kipih, ki so bili nekoč v gradovih, sedaj pa to v glavnem hranijo muzeji.
Otvoritev razstave sta s harmonikarskim nastopom popestrila Pika Drstvenšek in Deny Vogrin iz razreda profesorja Slavka Magdiča s Konservatorija za glasbo in balet Maribor.