V Študentski organizaciji Univerze v Mariboru (ŠOUM) do torka potekajo volitve v študentski zbor, najvišji organ študentov. Študentski poslanci med drugim sklepajo o izvolitvi in razrešitvi predsedstva, nadzornega sveta ŠOUM, podajajo mnenje k finančnemu načrtu in imenovanju direktorja ŠOUM, sprejemajo odloke in poslovnike. Za študentski zbor je v skladu s finančnim načrtom za leto 2021 predvidenih 68.925 evrov, je povedal tiskovni predstavnik ŠOUM Dejan Spital. Študentski poslanci so pri svojem delu upravičeni do sejnine, ki znaša okrog 40 evrov na sejo, na leto je povprečno deset sej.
"Podobno kot vsak ob rojstvu postane državljan, vsak študent s statusom avtomatično postane član študentske organizacije. Funkcija študentskega poslanca je podobna vlogi poslanca državnega zbora: zastopa študente svoje fakultete in med drugim odloča o tem, kako se bodo na organizaciji porabila sredstva, ki po večini prihajajo iz koncesijske dajatve na študentsko delo," pojasni novinar Radia Študent Jernej Meden.
Komisija brez mnenja, kandidati neodzivni
Za mesta poslancev se potegujejo kandidati 17 članic Univerze v Mariboru, v skladu s številom volilnih upravičencev sta na dveh fakultetah razpisana dva mandata. Razpis za kandidature je potekal sedem dni v začetku oktobra, objavljen je bil na oglasnih deskah na sedežu ŠOUM, na informativnih točkah, spletnih straneh, s pisno objavo članom organov ŠOUM ter Študentski organizaciji Slovenije. Volilno komisijo sestavljajo predsednik Branko Klarič, članici Zala Urbanija in Jana Jaušovec. Na 19 razpisanih mestih kandidira 19 kandidatov, kar pomeni, da nimajo konkurence. Zastavlja se vprašanje, kako zagotavljajo načelo demokratičnega pluralizma. "Na razpis se lahko prijavijo vsi študentje z urejenim statusom študenta na UM. ŠOUM ne more vplivati na število kandidatov. Prav tako ne more vnaprej vedeti, kdo je v koaliciji ali opoziciji. Verjamemo, da se na razpis prijavijo kandidati, ki bodo zastopali interese študentov," odgovarja Spital. V komentarjih je zadržana tudi volilna komisija z obrazložitvijo, da bi bilo neprimerno, če bi se kot strokovni organ opredeljevali do kateregakoli spektra vprašanj, ki zadevajo ureditev volitev. Po besedah Medena, ki spremlja študentsko politiko, je to posledica neobstoja volilnih soočenj in umanjkanja programov kandidatov. "Ker na volitvah kandidirajo samostojno in ker ni predvolilnih soočenj, to pomeni, da volilni upravičenci ne vedo ničesar o programu in stališčih kandidata," razlaga.
Skušali smo izvedeti, kakšni so programi kandidatov, a je Spital dejal, da jih kandidati ne posredujejo študentski organizaciji, ampak vsak opravlja agitacijo pri svojih volivcih. Z nekaj kandidati smo pokušali vzpostaviti stik preko družbenih omrežij, vendar se niso odzvali. Za kontakte smo prosili tudi ŠOUM in volilno komisijo, a nam jih zaradi varovanja osebnih podatkov niso posredovali.
Minimalna volilna udeležba
Volilna udeležba na zadnjih volitvah, ki so bile zaradi epidemije izvedene na daljavo, je bila 1,96-odstotna. Predstavnik ŠOUM Spital je povedal, da so se tudi tokrat zaradi negotovih razmer odločili za glasovanje na daljavo. Od 18. do 20. oktobra so se morali volilni upravičenci vpisati v volilni imenik. Glasovnico so prejeli po pošti, vrniti jo morajo na sedež volilne komisije. Ta bo upoštevala tiste, ki bodo prispele do 3. novembra, do 10. ure. Po besedah tiskovnega predstavnika se je v volilni imenik vpisalo nekaj manj kot 500 upravičencev, zato pričakujejo okoli triodstotno udeležbo. Za čim višjo volilno udeležbo morajo poskrbeti kandidati sami.
"Volilni upravičenci ne vedo ničesar o programu in stališčih kandidata"
Ali sploh vedo, da volitve potekajo in kdo je kandidat za poslanca na njihovi fakulteti, smo preverjali v študentskem kampusu. Gašper Sever, Gloria Horvat in Špela Prejac - študentje Pedagoške fakultete - niso znali odgovoriti, saj se za študentsko politiko ne zanimajo.
Za oceno preteklega mandata smo prosili aktualno predsednico študentskega odbora Žano Leintinger. Kot je poudarila, je poslance uspela povezati v skupino, ki je v težkih časih uspela zagovarjati in braniti študentske interese ter dvigniti nivo bivanja in izobraževanja študentov v Mariboru.