Superračunalnik Vega, ki bo pomagal reševati življenja, v Mariboru simbolično zagnala premier Janša in ministrica Kustec

Jasmina Cehnar
20.04.2021 19:00
Uradno so zagnali najzmogljivejši slovenski superračunalnik, s katerim je naša država po najzmogljivejši superračunalniški infrastrukturi skočila na 13. mesto na svetu.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ministrici Simoni Kustec in premierju Janezu Janši sta Vego predstavila Branko Zebec (prvi levo) in Aleš Bošnjak (zadnji desno). 
Arhiv Izum

Institut informacijskih znanosti v Mariboru (Izum) je danes v uporabo uradno predal največji superračunalnik v Sloveniji in 40. najzmogljivejši superračunalnik na svetu, ki so ga v koordinaciji Univerze v Mariboru vzpostavili v okviru projekta nadgradnje nacionalnih raziskovalnih infrastruktur (HPC RIVR) za spodbujanje odprte znanosti in raziskovanja ter inovacij v Evropi.

S simboličnim pritiskom na gumb je računalnik svetovnega formata zagnal predsednik vlade Janez Janša, slovesnosti v Mariboru, ki jo je javnost lahko spremljala prek spleta, se je udeležila tudi ministrica za izobraževanje Simona Kustec, na daljavo pa sta se med drugimi oglasila tudi izvršna podpredsednica Evropske komisije Margrethe Vestager in izvršni direktor Skupnega podjetja za evropsko visokozmogljivostno računalništvo EuroHPC Anders Dam Jensen.

Prvi v superračunalniškem ekosistemu EU

Arhiv Izum

Ne le v zdravstvu, novi superračunalnik bo podpiral razvoj vodilnih aplikacij na področju znanosti, javne uprave in industrije v številnih panogah. Po besedah Aleša Bošnjaka, direktorja Izuma, Vega omogoča bistveno boljšo možnost digitalizacije vseh raziskovalnih rezultatov, boljše sodelovanje in pretok informacij med različnimi raziskovalci v Evropi, slovenskim raziskovalcem pa prevzemanje najzahtevnejših projektov, ki doslej niso bili možni. "Primarno bo Vega služil evropskim in slovenskim raziskovalcem najzahtevnejših področjih, kot so fizika delcev, molekularna biologija in umetna inteligenca," je še povedal direktor Izuma.

Gregor Gomboc

Kot bi naenkrat računalo 40.000 notesnikov

Pri projektu so pomagali strokovnjaki Instituta Jožef Stefan, za izvedbo pa je poskrbelo renomirano francosko podjetje Atos. Vega temelji na superračunalniku BullSequana XH2000, nameščen je v kletnih prostorih Izuma. V eni sobi je njegov procesorski del, v drugi se shranjujejo podatki. V prvi je 960 računalnikov s po dvema 64-jedrnima procesorjema, kar pomeni, da za neki izračun paralelno dela okoli 40.000 običajnih notesnikov. Povedano drugače, lahko izvede več kot 6,9 petaflopa ali 6,9 milijona bilijonov izračunov na sekundo. Za shranjevanje pa je na voljo 18.000 terabajtov na trdih diskih. "Imamo top tehnologijo, boljše trenutno ni," je ponosen Branko Zebec, pomočnik direktorja Izuma, ki pravi, da je Vega rezultat mednarodnega sodelovanja več kot sto sodelavcev, ki so računalnik uspeli vzpostaviti v rekordnem času štirih mesecev.

Danes v špici, kmalu zastarel

Naložba je stala 17,2 milijona evrov, 66 odstotkov sta prispevala Evropska unija iz sklada za regionalni razvoj in ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, 34 odstotkov pa skupno podjetje EuroHPC. Strošek vzdrževanja, ki ga prav tako krije Evropa, bo na letni ravni okoli milijon evrov, od tega za električno energijo kar 850 tisočakov. Slednji bi bil še za tretjino večji, če načrtovanega klasičnega zračnega hlajenja ne bi zamenjali za vodnega. Kdo bo upravičen do brezplačne uporabe zmogljivosti Vege, bo posebna komisija določila s protokolom, v glavnem bo to javna sfera, do 20 odstotkov kapacitet pa lahko prodajo industriji.

Bo pa zaradi hitrega razvoja Vega že v petih letih zastaral, je ocenil Bošnjak. Ker želijo v Izumu zgodbo nadgrajevati in skupaj z Arnesom postati nacionalni računalniški center, se v okviru prihajajoče kohezijske sheme že pogovarjajo za nov superračunalniški center.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta