Tečem, ker sem (človek)

Zdrav duh v zdravem telesu. Danes bi vsi radi živeli zdravo, pa čeprav to zdravje pričakujemo (tudi) od mobilnih naprav in aplikacij, ki bolj ali manj uspešno merijo našo telesno aktivnost in prehrano. Kaj dejansko potrebuje človek za zdravje? Gibanje! Kakšno pa je učinkovito gibanje? Tek!

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Tek je telesna aktivnost, ki zelo pozitivno vpliva na človeški organizem, saj ga razgiba in prekrvavi oziroma osveži s kisikom. Čeprav krepi predvsem noge, je tek zelo dobra aktivnost za cel organizem in naše zdravje. V nadaljevanju predstavljamo ključne informacije, ki jih velja vedeti o teku.

Kdo lahko teče?

Vsak, no, posamezniki brez očitnih zdravstvenih težav. Miti o tem, da je tek tudi škodljiv, predvsem kolenom, seveda ne držijo. Dokler opravljamo pravi gib, torej, da na podlago najprej pristanejo prsti in šele nato peta, se nimamo česa bati..

Kdaj teči?

Kadar nam ustreza. Nekateri ljudje radi tečejo zjutraj, drugi zvečer, tretji celo ponoči (zato pa imamo tudi nočne teke). Vreme (močno sonce ali dež) je lahko ovira ali pa tudi ne, odvisno od karakterja osebe. Ni pa priporočljivo teči ob izjemno nizkih temperaturah, saj tvegamo resno možnost prehlada, pa tudi tek v največji pripeki ni priporočljiv, saj je obremenitev telesa močno povišana in lahko tvegamo resne posledice.

Kje teči?

Po možnosti v naravi in razgibanih terenih. A ker je nekje treba začeti, lahko začnemo teči že v okolju, ki ga najbolje poznamo, pa čeprav je to mesto. Sicer pa so za tek priporočljive nekoliko mehkejše podlage, a tudi njihovo odsotnost lahko omili nakup dobrih tekaških copat.

Naj tečem sam/a?

Kakor vam ustreza. Nekateri ljudje raje tečejo sami, saj je tak tek oblika njihove sprostitve, drugi v družbi. Če sodite med slednje, si omislite tekaške prijatelje ali pa se odločite za različne organizirane rekreativne teke.

Arhiv Naročnika

Zakaj je treba za organizirane teke plačati?

Prav zaradi »organiziranosti«. Organizator namreč poskrbi za varen tek, pijačo in prehrano, vse to pa stane. Kljub temu je tek ena najcenejših oblik rekreacije. Tekaški copati in štartnine so relativno poceni.

Kakšno razdaljo naj izberem?

Tekaški kondiciji primerno. Začnite s krajšimi razdaljami in jih postopoma povečujte, skladno s počutjem. Pri teku ne pretiravajte, ko ste utrujeni, se zaustavite. Prav tako ni treba, da tečete vsak dan, ali pa da vedno pretečete enako razdaljo. Razdaljo prilagodite trenutnemu počutju in kondiciji.

Naj med tekom pijem? Kaj naj pijem?

Hidracija med tekom, sploh če je daljši, je zelo priporočljiva. Za teke, ki trajajo do eno uro, zadostuje že pitje vode, za daljše obremenitve pa se priporočajo tudi izotonični napitki, ki telo oskrbijo z dodatnimi snovmi, katere sicer izgubljamo skozi pot.

Shutterstock

Naj pridem na tek sit? Kaj naj jem?

Vsekakor se teka, sploh daljšega, udeležite siti, a ne »nažrti«. Če se nameravate udeležiti teka na daljše razdalje, npr. 21 ali 42 kilometrov, je priporočljivo, da prej jeste testenine in si tako pripravite zalogo glikogena (energije). Sicer pa lahko jeste karkoli. Nikar pa se na daljše teke ne opravite lačni.

Shutterstock

Zakaj se tekači pred tekom ogrevajo?

Pred vsako vadbo je priporočljivo ogrevanje, saj z njim pripravimo telo na delovanje oziroma gibanje. Zadostujejo že krajše in dinamične vaje, s katerimi bomo pospešili srčni utrip in pripravili mišice na delo. Med vajami priporočamo skiping, kroženje z rokami, razgibanje gležnjev, odklon v stran, gibanje z boki, izpadni korak … Ogrevalne vaje izvajajte počasi in tako, da se pri tem ne zadihate – morate se biti sposobni pogovarjati med seboj

Shutterstock

Kaj pa raztezanje po teku?

Seveda! Po teku si velja vzemi nekaj časa in dobro raztegniti. Mišicam, ki so prej trdo delale, prijajo statične vaje, npr. tiste, s katerimi zadržite položaj telesa za nekaj sekund.

Kako pogosto naj tečem?

Odvisno od počutja. Večini tekačev že telo sporoča, da tek rabi ali pa da bi veljalo s tekom malce odložiti. Posebej v začetku ni priporočljivo teči vsak dan, saj telo potrebuje nekaj regeneracije. Več kot imate kondicije, pogosteje in intenzivneje lahko tečete.

Je tek dober za kondicijo?

Je. Predvsem tekaško kondicijo. Priporočljivo pa je tek kombinirati še z drugimi aktivnostmi, npr. kolesarjenjem, pohodništvom, športi z žogo ali plavanjem. Tako vaša rekreacija ne bo postala enolična in dolgočasna.

Kateri tek v bližnji prihodnosti priporočate?

Tek »zDravo jutri«. Gre za okolju najbolj prijazen tek v Sloveniji, saj je tekaško sporočilo združeno z okoljevarstvenimi aktivnostmi. Tek »zDravo jutri« je tudi med prejemniki certifikat zagotavljanja kakovosti in standardov na rekreativnih tekih, ki ga podeljuje Evropska atletska zveza. S tovrstnim certifikatom se lahko pohvalijo le še štirje slovenski teki. Udeleženci se lahko pomerijo tak ov individualnem teku kot v družbi oziroma teku trojk. Vsi tekači bodo ob prihodu v cilj prejeli medaljo, najhitrejši v posamezni kategoriji pa še posebno priznanje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.