V prostorih mestne četrti Tezno se je na vabilo samoorganizirane četrtne skupnosti Tezno, ki deluje v okviru Iniciative mestni zbor in že dolgo opozarja na okoljske obremenitve Tezna, včeraj zvečer zbrali krajani, ki jim je prekipelo zaradi nedavnega požara v skladišču Surovine.
Nadzor doslej ni pokazal nepravilnosti
Kriminalisti in policisti so v sredo opravili ogled kraja požara v podjetju Surovina v Mariboru. Z doslej zbranimi obvestili in videonadzornim posnetkom so tujo krivdo kot vzrok požara izključili. Prav tako v sredo je inšpektorat za okolje in prostor v Surovini izvedel inšpekcijski nadzor. Podjetje ima dovoljenje za skladiščenje 5000 ton odpadkov. V času požara je bilo na tej lokaciji skladiščenih skupno 4500 ton odpadkov, torej manj, kot Surovini dovoljuje okoljevarstveno dovoljenje.
"Inšpektorica je ugotovila, da je bilo zavezančevo ukrepanje v požaru skladno z okoljevarstvenim dovoljenjem. O nesreči je obvestil vse pristojne organe in pristopil k reševanju, da bi vzpostavil skladnost delovanja. Nastale požarne vode so bile zadržane pred iztokom v javno kanalizacijo. Izvedena so bila vzorčenja," so navedli v inšpektoratu in dodali, da inšpekcijski postopek še ni končan.
Požar je izbruhnil v ponedeljek kmalu po poldnevu, gasilci so ga uspeli do torkovega jutra večinoma pogasiti. (sta)
"Naj pride župan na popoldanski sprehod po Teznem"
Proti deponijam
Tudi Fredi Magdič, pobudnik peticije Kako dolgo bomo Tezenčani še dopuščali onesnaževanje našega okolja?, ki ima sedaj 175 podpisov, ima dovolj podgan, smradu, ščurkov: "Zbrati moramo čim več ljudi, povabiti župana na popoldanski sprehod po Teznem. In ko bo imel 2000 ljudi pred pisarno, nas ne bo mogel več ignorirati."
Tudi če bi dobili odškodnine, problema ne bomo odpravili, so dejali krajani, glede morebitne izgradnje sežigalnice na Teznem pa so mnenja deljena. Zavedajo se namreč, da selitve podjetja ne bodo dosegli. "Surovina nima naših odpadkov, sem pridejo odpadki iz cele Slovenije, največ iz Novega mesta. Sedaj pa skladišči odpadke tudi Snaga, ti pa so naši, a tudi tam bo slej ali prej zagorelo, že sedaj pa veter vse naokoli raznaša smeti," je dejal Stane Cehner.
Prašni delci
Meritve delcev PM10 v zraku, ki jih je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), so sicer na lokaciji Maribor Center pokazale, da se je koncentracija delcev v ponedeljek zvečer zvišala in dosegla okoli 100 mikrogramov na kubični meter, nato pa padla in se ni več zvišala nad 25 mikrogramov na kubični meter. Na merilni postaji Tezno, ki je bližje območju požara, pa se koncentracije delcev PM10 na dan požara niso dvignile nad 30 mikrogramov na kubični meter, trenutno pa so pod 20 mikrogramov na kubični meter. Krajani so prepričani, da je merilna postaja, ki je šele nedavno pričela obratovati, postavljena na napačnem mestu. Nocojšnji sestanek, ki je bil sklican "na hitro", je šele začetek, pravijo.