Občani, ki so v samoizolaciji ali karanteni in ne smejo sami v trgovino, lahko naročijo dostavo nakupa na dom. Med epidemijo se je močno povečalo spletno nakupovanje, med drugim tudi vsakodnevnih izdelkov, a spletnega nakupovanja niso vsi vešči in tem pride še kako prav možnost, da prehranske in higienske izdelke naročijo po telefonu. Tak način omogočata trgovini Griček in Korenček, ki po dogovoru z mariborsko občino od oktobra dalje osnovne prehranske in higienske izdelke dostavljata na dom. Cene so enake kot v redni prodaji, omogočijo tudi možnost odloga plačila do 15 dni, najnižja vrednost enega nakupa pa je 30 evrov. In kakšno je zanimanje?
Mnogo kupcev poznajo že osebno
"V drugem in tretjem valu je interes za dostavo hrane upadel, a stranke, ki smo jim prehranske in druge izdelke dostavljali, smo obdržali. Novih strank pa je zdaj manj," pravi Branko Lukič iz trgovine Griček. Omenjeno pripisuje več dejavnikom: "Privadili smo se življenju z virusom in ukrepi, nekaj je dodala precepljenost starejših, eni pa so okužbo že tudi preboleli."
{infobox-quote_full}159001{/infobox-quote_full}
Večina kupcev, ki jim dostavljajo nakup na dom, je starejših. Ti se za dostavo na dom odločijo v glavnem iz preventivnih razlogov. Med tistimi, ki so bolni in v karanteni in zato želijo dostavo na dom, pa so predvsem mlajši. "Dostavljamo predvsem na območju Malečnika, Dupleka in v Mariboru zlasti starejšim, še posebno tisti, ki živijo v blokih, v katerih ni dvigala, se obrnejo na nas," pove Lukič. Kadar dostavljajo nakup ljudem, ki vedo, da so okuženi s koronavirusom, jim pustijo stvari pred vrati in kupci plačajo potem, ko ozdravijo. "Mnogo kupcev osebno poznamo in tudi z drugimi, ki jih ne, ni bilo s tem nikakršnih težav - vsi so poravnali račun," še poudari Lukič.
Nobenih zapletov z okužbami
Tudi v trgovini Korenček imajo podobne izkušnje. "Nekatere stranke, ki smo jim začeli dostavljati nakup, so se ustalile in jim še naprej dostavljamo, četudi niso več v karanteni," pravi Dejan Volavšek iz trgovine Korenček. "Zanimanje za dostavo na dom je še, zlasti med starejšimi, ki niso vešči spletnega nakupovanja in jim ustreza, da lahko stvari naročijo po telefonu."
{infobox-gray}159002{/infobox-gray}
Okoli 90 odstotkov strank, ki pokličejo za dostavo na dom, je starejših, sprva pa je bilo več tudi ljudi srednjih let, nekateri so bili v karanteni, večina pa ne. "Tisti, ki so imeli okužbo, so nam to pošteno povedali, tako da smo, če je bilo plačilo gotovinsko, denar hranili ločeno. Ni bilo nobenih zapletov s tem in tudi nobene okužbe med zaposlenimi v trgovini nismo imeli," poudari Volavšek.
Sogovornika tega, da so se prijavili na povabilo mariborske občine, ne obžalujeta. "Prijavili smo se, če lahko kakorkoli pomagamo. Kupcem smo se približali in jim olajšali to skrb okoli nakupovanja. Konec koncev je to naša dodatna ponudba - dostavo na dom imamo že 28 let, a se je zdaj povečala," še pravi Volavšek.