Tudi v raju kosijo virusi

Andreja Kutin Lednik
24.04.2019 17:46

Precepljenost proti otroškim nalezljivim boleznim še vedno upada, tudi pri priporočenih programih je Slovenija v repu po precepljenosti. In novi primeri ošpic povzročajo razloge za skrb. Tveganje za pojav avtizma je manjše pri otrocih, cepljenih s cepivom proti ošpicam, mumpsu in rdečkam

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
 
Precepljenost proti otroškim nalezljivim boleznim je padla pod mejo, ki zagotavlja kolektivno zaščito.
Igor Napast

"Kot zdravniku se mi zdi nenavadno, da moram govoriti o cepljenju," je Vojko Flis, direktor UKC Maribor, uvedel predavanje o pomenu in koristih cepljenja. A zadnji dogodki, kot je denimo možnost izbruha zaradi bolnikov z ošpicami v ljubljanskem UKC, kažejo na to, da bo treba investirati še kar nekaj besed, če želi družba preglasiti nasprotnike cepljenja. Zato so v mariborski izpostavi nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pripravili delavnico o cepljenju, v UKC Maribor pa so preverili, kakšna je stopnja precepljenosti med zdravstvenim osebjem.

Varna in ne povzročajo avtizma

Eden od argumentov nasprotnikov cepljenja, tako imenovanih antivakserjev, je, da nas že zdrav življenjski slog ščiti pred nalezljivimi boleznimi. Flis ga razdre s primeri z otočij Fidži in Samoa, kjer je "življenje najbližje raju, kot si ga predstavljamo". Tam so ljudje živeli res zdravo. A je na Fidžiju zaradi ošpic konec 19. stoletja umrla petina prebivalstva, na Samoi pa leta 1918 zaradi španske gripe dve tretjini ljudi.

Majhen delež cepljenih tudi v zdravstvenih ustanovah

A kljub številnim argumentom in zgodovinskim dejstvom, ki jasno kažejo, da je človeštvo prav zaradi cepiv varno pred številnimi boleznimi, ki so nekoč pohabljale in jemale življenja, nasprotovanje cepljenju ne izgublja sape. V velikih slovenskih mestih je precepljenost proti ošpicam že padla pod mejo, ki zagotavlja kolektivno imunost. Še slabše je stanje pri programih cepljenja, ki niso obvezni, ampak priporočljivi, denimo cepljenje proti gripi, ki ga priporočajo ranljivim skupinam, pri katerih se zapleti najpogosteje končajo s smrtjo. Letno zaradi gripe umre v EU okoli 40.000 ljudi, v Sloveniji je v letošnji sezoni gripa terjala 160 življenj.

Direktor UKC Maribor Vojko Flis in Dušanka Vidovič, predstojnica oddelka za pljučne bolezni. 
Igor Napast
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta