UKC Maribor: Odpadlo 700 operacij in nekaj tisoč drugih obravnav

Andreja Kutin Lednik
17.04.2020 18:08

V mariborskem kliničnem centru je stanje stabilno, so pa izvedli številne prilagoditve tako, da bo čim prej steklo tudi običajno delo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
UKC Maribor
Andrej Petelinšek

Strokovni direktor UKC Maribor Matjaž Vogrin sporoča, da je po dobrem mesecu covid krize situacija v UKC Maribor stabilna. "Imamo zadostno količino varovalne opreme, pa tudi število pacientov v zadnjih dnevih celo upada. Sedemindvajset bolnikov je hospitaliziranih, od tega enajst na intenzivni terapiji. Število pacientov, ki zapuščajo intenzivno terapijo, je vsak dan večje, kar nas zelo veseli," je poudaril Vogrin.
Tudi strokovno je bolnišnica situaciji kos, saj so pri intenzivnem zdravljenju uporabili vse poznane metode, vključno z zunajtelesno oksigenacijo krvi. "Zato velik poklon vsem, ki skrbijo za covid bolnike, še posebno tiste v intenzivni enoti," pravi Vogrin.

Velik upad obravnav

Opravljene so bile analize, koliko dela je odpadlo v zadnjem mesecu. "Marca je v naši ustanovi odpadlo več kot 700 večjih posegov, 3000 hospitalnih zdravljenj in kar 5000 ambulantnih obravnav. V tem trenutku se obseg dela v UKC postopno povečuje, velika ovira je to, da sta kar dve stavbi namenjeni covid pacientom, pa tudi intenzivna terapija. Tudi delo z ostalimi pacienti je v tem času oteženo, potrebni sta zaščitna oprema in dodatna previdnost. V čakalnicah ne more biti enako število bolnikov kot pred krizo," pravi Vogrin. V bolnišnici so poskrbeli za razmik med obiskovalci v čakalnicah.

V UKC Maribor se vsak dan zahvaljujejo podjetjem za različne donacije - v tem primeru so za malico urgentnega centra poskrbeli v McDonald'su.
UKC Maribor

Gradijo in kupujejo opremo

Ker želijo čim bolj povečati število obravnavanih pacientov, so bila potrebna nekatera gradbena dela - tako v urgentnem centru kot na kirurških oddelkih in v ambulantah. "Tako bo omogočena hkratna obravnava covid bolnikov in ostalih. Hkrati intenzivno poteka nabava opreme in aparatur, saj delovišča niso več organizirana na enak način kot prej, torej na istem mestu za vse paciente, pač pa moramo skrbeti na eni strani za covid paciente in na drugi za vse ostale. Zato potrebujemo več medicinske opreme, ki jo sedaj pospešeno nabavljamo," še pove Vogrin.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta