Strokovni direktor UKC Maribor Matjaž Vogrin sporoča, da je po dobrem mesecu covid krize situacija v UKC Maribor stabilna. "Imamo zadostno količino varovalne opreme, pa tudi število pacientov v zadnjih dnevih celo upada. Sedemindvajset bolnikov je hospitaliziranih, od tega enajst na intenzivni terapiji. Število pacientov, ki zapuščajo intenzivno terapijo, je vsak dan večje, kar nas zelo veseli," je poudaril Vogrin.
Tudi strokovno je bolnišnica situaciji kos, saj so pri intenzivnem zdravljenju uporabili vse poznane metode, vključno z zunajtelesno oksigenacijo krvi. "Zato velik poklon vsem, ki skrbijo za covid bolnike, še posebno tiste v intenzivni enoti," pravi Vogrin.
Poziv k zbiranju donacij
V UKC Maribor si prizadevajo za zagotovitev zadostne količine ventilatorjev, monitorjev, perfuzorjev in osebne varovalne opreme. "Vsaka pomoč pri zagotavljanju potrebnih sredstev za nakup navedene opreme je za UKC Maribor izredno dragocena. Vsaka pomoč bi nenadomestljivo prispevala k obvladovanju te težke situacije," poudarjajo v UKC in pozivajo k zbiranju donacij za boj proti covidu-19. Donacije se lahko nakažejo na podračun UKC Maribor številka: SI56 0110 0603 0278 185, s sklicem SI00 11061-2040-0001. Predstavnike podjetij pa za pripravo donatorske pogodbe prosijo, naj pokličejo na telefonski številki 02/321 26 95 ali 02/321 26 12 ali pišejo na elektronski naslov donacije@ukc-mb.si.
Velik upad obravnav
Opravljene so bile analize, koliko dela je odpadlo v zadnjem mesecu. "Marca je v naši ustanovi odpadlo več kot 700 večjih posegov, 3000 hospitalnih zdravljenj in kar 5000 ambulantnih obravnav. V tem trenutku se obseg dela v UKC postopno povečuje, velika ovira je to, da sta kar dve stavbi namenjeni covid pacientom, pa tudi intenzivna terapija. Tudi delo z ostalimi pacienti je v tem času oteženo, potrebni sta zaščitna oprema in dodatna previdnost. V čakalnicah ne more biti enako število bolnikov kot pred krizo," pravi Vogrin. V bolnišnici so poskrbeli za razmik med obiskovalci v čakalnicah.
"Bolniki naj ne prihajajo na datume, na katere so naročeni, torej datumi, ki so jih prejeli pred covid krizo, ne veljajo več"
Gradijo in kupujejo opremo
Ker želijo čim bolj povečati število obravnavanih pacientov, so bila potrebna nekatera gradbena dela - tako v urgentnem centru kot na kirurških oddelkih in v ambulantah. "Tako bo omogočena hkratna obravnava covid bolnikov in ostalih. Hkrati intenzivno poteka nabava opreme in aparatur, saj delovišča niso več organizirana na enak način kot prej, torej na istem mestu za vse paciente, pač pa moramo skrbeti na eni strani za covid paciente in na drugi za vse ostale. Zato potrebujemo več medicinske opreme, ki jo sedaj pospešeno nabavljamo," še pove Vogrin.