Umetnostna galerija Maribor se vidi v nekdanjem MTT-ju

Barbara Bradač Barbara Bradač
29.04.2019 17:26

Nepremičnine nekdanjega mariborskega tekstilnega podjetja MTT so naprodaj tudi po kosih. Strokovna javnost apelira na mariborsko občino, da gre za enkratno priložnost, da ohrani kos industrijske stavbne dediščine mesta.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na pomembnost poslednjega nezasedenega industrijskega poslopja v mestu, ki je nekoč živelo z industrijo, so opozorili v Umetnostni galeriji Maribor. Andrej PETELINŠEK
Andrej Petelinšek

Po neuspešni lanski prodaji velikega kompleksa nepremičnin v Melju, ki so v lasti nekdanjega tekstilnega podjetja MTT Tekstil, ta je od leta 2014 v stečaju, jih Milorad Vidović, stečajni upravitelj, ponovno poskuša prodati. Pri tokratni že četrti prodaji se je, s podporo sodišča, odločil, da bo morebitne kupce poskušal zainteresirati s tem, da jih povabi k oddaji ponudb za nakup vseh 19 parcel in 14 stavb ali zgolj posameznih parcel ali delov parcel. Še več. Če je lani za to nepremičninsko premoženje zahteval vsaj 2,7 milijona evrov, tokrat izhodiščna cena ni določena. Rok za zbiranje ponudb je do vključno 15. junija.

Pismo županu Arsenoviču o potencialu

Na pomembnost poslednjega nezasedenega industrijskega poslopja v mestu, ki je nekoč živelo z industrijo, opozarjajo v Umetnostni galeriji Maribor (UGM). Njeni sodelavci so v začetku leta obiskali prostore, ko so iskali prizorišča za obujeni trienale sodobne umetnosti in okolja, ki ga načrtujejo za prihodnje leto. Ob informaciji, da se danes še ohranjeni kos najodličnejšega primera industrijske stavbne dediščine v Sloveniji, saj je tam še zmeraj skoraj nedotaknjena arhitektura Saše Deva in Jaroslava Černigoja, vnovič prodaja, tokrat po kosih, so se aktivirali.

V primeru zgradb nekdanje MTT gre za primer sodobne industrijske arhitekture iz obdobja med obema vojnama. Objekte tovarne je med letoma 1926 in 1939 projektiralo gradbeno podjetje Rudolf Kiffman.
Andrej Petelinšek

Kaj vse bi lahko preselili v MTT

"UGM bi z velikim veseljem del svoje dejavnosti preselil v del velikega poslopja nekdanje MTT, to je brez dvoma. Vendar pa bi novi prostor moral zagotavljati ustrezne pogoje za galerijsko dejavnost, ki smo jih natančno opredelili že večkrat - vsakič, ko je bilo govora o novi UGM.

Kako ohraniti premoženje

V UGM še izpostavljajo, da so veseli, da so po dolgih letih najmanj nerazumevanja, če ne kar ignorance, z novim županom pridobili sogovornika, ki razume potencial kulture za razvoj mesta in je z njimi pripravljen stopiti v konstruktivni dialog. Po naših neuradnih podatkih na mariborski občini iščejo možnosti, kako to premoženje stečajne mase, kjer je največji ločitveni upnik DUTB, vendarle nekako ohraniti. Uradno sicer na občini še nič ne komentirajo.

Strokovna javnost opozarja na nevarnost pred prodajo in razkosanjem danes še ohranjenega kosa najodličnejšega primera industrijske stavbne dediščine v Sloveniji.
Andrej Petelinšek

Kulturna dediščina brez varovanja

Od nekdanje Hutterjeve tekstilne tovarne, ustanovljene leta 1926, ko je bila najsodobnejši kompleks, ki je imel poleg uradov in tovarniških poslopij park z vodnjakom in iz katere se je po drugi svetovni vojni razvila Mariborska tekstilna tovarna (MTT), ni ostalo nič - razen arhitekture. Ta je bila kot enota kulturne dediščine vpisana v register nepremične kulturne dediščine pri ministrstvu za kulturo na začetku leta 2017. "Mariborska tekstilna tovarna je primer kakovostne raščene industrijske arhitekture in izjemne ureditve območja tovarniškega kompleksa iz obdobja med obema vojnama in druge polovice 20. stoletja," pravi Srečko Štajnbaher, vodja mariborske enote zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS).

Mariborska tekstilna tovarna je bila največja tekstilna tovarna v Jugoslaviji.
Arhiv Večera
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta