Univerza v Mariboru: Afera Lorenčič gre na sodišče

Jasmina Cehnar
27.02.2021 02:00
Okrožno državno tožilstvo je zoper Teodorja Lorenčiča, nekdanjega vršilca dolžnosti glavnega tajnika mariborske univerze, vložilo obtožni predlog v zadevi mobinga in spolnega nadlegovanja izpred petih let.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Teodor Lorenčič in Igor Tičar sta bila tesna sodelavca. Drugi je prvega ves čas zagovarjal in podpiral. Foto: Janko RATH
Rene Gomolj

Pred petimi leti je javnost in Univerzo v Mariboru (UM) pretresala afera z mobingom, ki ga je, kot je potrdila posebna univerzitetna komisija, na rektoratu izvajal nekdanji vršilec dolžnosti glavnega tajnika Teodor Lorenčič nad svojima pomočnikoma Alenom Vidonjo in Petro Ujčič, pri čemer ga je slednja obtožila tudi spolnega nadlegovanja. Zadeva se je končala tako, da sta bila sodelavca z novo sistemizacijo degradirana, Lorenčič pa premeščen na drugo delovno mesto. Kasneje je na univerzi tudi izgubil službo, a pod drugim vodstvom in zaradi drugega prestopka.

Po vseh teh letih bo zadeva dosegla sodne dvorane, saj je okrožno državno tožilstvo zoper Lorenčiča sredi januarja letos vložilo obtožni predlog "zaradi kaznivega dejanja šikaniranja na delovnem mestu po prvem odstavku 197. člena Kazenskega zakonika, v okvir katerega je zajeta tudi žaljiva komunikacija seksualne narave".

​Pod drobnogledom tudi Tičar in Babićeva

A postopek ni bil usmerjen le v Lorenčiča, temveč tudi v nekdanjega rektorja Igorja Tičarja in vodjo njegovega kabineta, pozneje glavno tajnico Mirjano Babić, ki ju je prav tako za mobing prijavil Vidonja. Policijska uprava je tako maja 2019 pri tožilstvu zaradi šikaniranj na delovnem mestu vložila kazensko ovadbo zoper vse tri fizične osebe in še UM kot pravno osebo.

Igor Tičar in Teodor Lorenčič
Janko Rath

​Na račun Tičarja in univerze je v tej zadevi podala še dodatno ovadbo, in sicer zaradi kaznivega dejanja kršitev temeljnih pravic delavcev. Potem ko so bila zoper vse tri fizične osebe pri okrajnem sodišču opravljena posamezna preiskovalna dejanja, je tožilstvo, kot rečeno, z obtožnim predlogom šlo naprej le v primeru Lorenčiča, vse ovadbe zoper nekdanjega rektorja, bivšo vodjo kabineta in UM pa je zavrglo.

​Bivši rektor oproščen tudi plačila globe

Mariborska univerza in bivši rektor sta sicer po prstih dobila tudi zaradi spremembe sistemizacije, s katero so na UM ukinili delovni mesti žrtvama mobinga in spolnega nadlegovanja. Inšpektorat za delo je namreč v tej potezi videl tudi prekršek in univerzi naložil plačilo globe v višini 3000 evrov, Tičarju pa 450 evrov. A ne prvi ne drugemu na koncu ni bilo treba plačati nič. "Zoper izdano odločbo o prekršku sta pravna in odgovorna oseba vložili zahtevo za sodno varstvo in pristojno sodišče je zahtevama ugodilo ter s tem ustavilo postopek o prekršku," so povedali na inšpektoratu za delo.

V resnici je sicer zahtevo za pravno varstvo vložila samo odgovorna oseba, torej Igor Tičar, univerzo je namreč ravno takrat prevzel aktualni rektor Zdravko Kačič, ki se je vložitvi pravnega varstva izrecno odpovedal. A ker je mariborsko okrožno sodišče ugodilo Tičarju - ugotovilo je, da ni šlo za prekršek -, je nato po uradni dolžnosti postopek o prekršku ustavilo tudi zoper UM.

​Višine Vidonjeve odškodnine ne razkrivajo

Poročali smo že, da se je Ujčičevi po degradaciji uspelo dogovoriti za drugo delovno mesto znotraj univerze in se je z zadevo pomirila, ni pa odnehal pravnik Vidonja, ki je, potem ko so mu v okviru nove sistemizacije ponudili nižje delovno mesto, univerzo zapustil. Poleg prijave na policijo je sprožil tudi postopek na delovnem sodišču in z univerzo dosegel poravnavo. Višine odškodnine, ki mu jo je plačala UM, ne razkrivata ne on ne Kačičev kabinet. Na univerzi so pojasnili le, da so mu ob soglasju upravnega odbora izplačali vse, česar mu bivše vodstvo ni, pa bi mu ob odhodu z univerze po delovnopravni zakonodaji moralo, hkrati pa tudi odškodnino "glede na naravo in težo storjenih dejanj ter ob upoštevanju oblikovane sodne prakse za takšne oziroma podobne primere".

Teodor Lorenčič leta 2016 na sestanku s sodelavci rektorata. Spomnimo: kar 41 jih je pred tem oddalo podpis, s katerim so podprli obtožbe Ujčičeve in Vidonje.
Saso Bizjak

Odškodnina nekdanjemu sodelavcu pa je precej vznemirila Igorja Tičarja, ki se sprašuje, ali so lahko prijave za mobing poleg obračunavanja s kariernimi tekmeci in diskreditacije ter blatenja šefov tudi priložnost za polnjenje žepov. "Na žalost je to moč sklepati tudi iz Vidonjevega ravnanja. Mobinga namreč ni obtožil samo mene, ampak tudi vodjo rektorjevega kabineta Mirjano Babić. Tako komisija, ki je prijavo obravnavala, kot tožilstvo sta njegove obtožbe zavrgla! Seveda, saj so bile neutemeljene, pravzaprav lažne," nam je pisal. Vidonja se je komentarja vzdržal.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta