Ustavno sodišče zadržalo izvedbo referenduma v Rogozi

Damijan Toplak
27.11.2020 11:55
Do končne odločitve se referendum v Rogozi o njihovi poštni številki, ki bi moral biti to nedeljo, ne bo izvedel. O pobudi Občine Hoče-Slivnica pa ustavno sodišče še ni odločalo
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ustavno sodišče je začasno zadržalo občinski odlok, s katerim so želeli v Rogozi (na posnetku) razpisati referendum.
Andrej Petelinšek

Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti in zakonitosti, začetim z zahtevo vlade, na seji 26. novembra sklenilo, da se izvrševanje odloka o razpisu posvetovalnega referenduma s posebno e-glasovnico v Rogozi (Občina Hoče-Slivnica) o vprašanju, kje bo kraj s 1700 prebivalci in 1291 volilnimi upravičenci imel poštno številko (obstoječo 2204, ki pa je v sosednji Občini Miklavž na Dravskem polju, ali pa 2311 Hoče), zadrži do končne odločitve ustavnega sodišča. Odločitev učinkuje z vročitvijo tega sklepa Občini Hoče-Slivnica, kar pa se je zgodilo včeraj popoldne. Posvetovalni referendum v Rogozi bi sicer moral biti to nedeljo.

Z zadržanjem odloka preprečili škodljive posledice

V vladi oziroma ministrstvu za javno upravo so izpodbijali odlok o razpisu posvetovalnega referenduma s posebno e-glasovnico v kraju Rogoza, saj so mnenja, da je občinski odlok v neskladju s 46.b členom zakona o lokalni samoupravi in zakonom o referendumu in o ljudski iniciativi, ker naj bi občinski svet razpisal posvetovalni referendum o vsebini, ki ne sodi v njegovo pristojnost, to je na področju določanja sistema poštnih oznak, ter obliko glasovanja z uporabo e-glasovnice, ki pa je veljavna referendumska zakonodaja ne predpisuje. Po presoji ustavnega sodišča, ki mu predseduje dr. Rajko Knez, zadržanje izvrševanja izpodbijanega odloka ne more povzročiti (občutnejših) škodljivih posledic. Edina posledica zadržanja izvrševanja izpodbijanega odloka je, da se referendum do končne odločitve ustavnega sodišča ne more izvesti, lahko pa bo izveden kasneje, če bo ugotovljeno, da izpodbijani odlok ni v neskladju z ustavo ali zakonom. Po drugi strani pa bi v primeru, če bi se izkazalo, da so volivci pravico do glasovanja na referendumu uresničili na podlagi protiustavnega in nezakonitega predpisa, s katerim so bili povabljeni, da se referenduma udeležijo in na njem izrazijo svojo voljo, to krnilo verodostojnost referendumskega izida.

Naselje Rogoza se nahaja v občini Hoče-Slivnica, njihova poštna številka za zdaj ostaja v sosednji občini Miklavž na Dravskem polju.
Damijan Toplak

Pobudo dala tudi hoško-slivniška občina

So pa na Občini Hoče - Slivnica ob soglasju občinskega sveta, 17 svetnikov je glasovalo za in dva proti, pretekli petek na ustavno sodišče dali svojo pobudo, da preuči zakon o lokalni samoupravi ter zakon o referendumu in ljudski iniciativi. Njihov odvetnik Slavko Vesenjak meni, da sta pred ustavnim sodiščem izpodbijana zakona protiustavna, saj ne urejata referenduma v času epidemije in ukrepov za preprečevanje širjenja bolezni. Prav tako izpodbijana zakona Občini Hoče - Slivnica onemogočata samostojno urejati zadeve, ki zadevajo samo prebivalce njihove občine, meni pravni zastopnik občine. Ta ustavnemu sodišču predlaga, naj o zahtevi za oceno ustavnosti odloči prednostno, četudi le z začasno ureditvijo do končne odločitve, da bo lahko referendum v Rogozi in po spletu čim prej izveden. Na odločitev ustavnega sodišča na Občini Hoče-Slivnica še čakajo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta