Čeprav je tudi aktivnosti Foto kluba Maribor zaznamovala kriza zaradi epidemije so izvedli ves program dela od festivala fotografije, delavnic, klubskih večerov in številnih razstav ... Nekatere dejavnosti so bili primorani prenesti na splet. Letos so se znova odprla vrata Fotogalerije Stolp in fotografi so ponovno dobili priložnost razstavljati v najstarejši fotogaleriji pri nas. Na materinski dan, 25. marca, so ujeli še zadnji vlak pred vnovičnim zaostrovanjem ukrepov in obiskali knežje mesto z vlakom. Med potniki je bilo pet fotografov in dve fotografinji, ki so ju na železniški postaji v Mariboru razveselili z drobnim cvetjem. Vreme jim je služilo za potep in ogled znamenitosti ter malico ob Savinji.
Atelje kulturni spomenik
Obiskali so edinstveni fotoatelje in galerijo Pelikan. Stekleni fotografski atelje je zgradil celjski fotograf Martin Lenz 1899, leta 1919 pa ga je po preselitvi v Celje kupil fotografski mojster Josip Pelikan, po rodu Čeh, rojen v Trbižu, in je deloval vse od konca prve svetovne vojne. V delo je bila vpeta vsa družina, ki je imela svoje ateljeje še v bližnjih zdraviliščih, nekaj časa pa tudi v Gosposki ulici v Mariboru. Pelikanove fotografske dosežke so opazili na fotorazstavah po Jugoslaviji. Veliko časa je posvetil portretiranju, njegova kamera pa je pogosto zabeležila prenekatere dogodke in mestne vedute. Drugo svetovno vojno je preživel v Celju kot fotografski kronist za Slovence prelomnih časov. Umrl je leta 1977. Velik del Pelikanoverga fotografskega opusa danes hrani Muzej novejše zgodovine Celje.
Edini ohranjeni primer steklenega fotografskega ateljeja v Slovenijifotografskega ateljeja v Sloveniji
Pelikanova dediščina, poleg fotografskega gradiva zajema tudi vse njegove tehnične pripomočke, v zadnjem času pa tudi vilo, ki jo prenavljajo in spreminjajo v muzej. Atelje je kulturni spomenik državnega pomena, saj je edini ohranjeni primer tovrstnega steklenega fotografskega ateljeja v Sloveniji in eden redkih v Evropi. V njem je na ogled stalna muzejska postavitev, ki priča o bogatem in ustvarjalnem življenju ter delu Pelikana, ki je Celje in Celjsko svojih let mojstrsko prelil v trajni spomin.
Fotografiranje po starem
V pritličju ateljeja so sprejemnica z galerijo, temnica, retuširnica, fotografova tehnična oprema, stare kamere mehovke, steklene fotografske plošče in izbor originalnih fotografij. V nadstropju pa je odlično ohranjen stekleni fotografski salon, kjer je s pomočjo naravne svetlobe ustvarjal mojster Pelikan in v katerem se je mogoče fotografirati še danes. Obiskovalcem je namreč po predhodnem dogovoru na voljo enkratna možnost individualnega ali skupinskega portretnega fotografiranja v stari fotografski tehniki, kar so preizkusili tudi obiskovalci iz Maribora. Njihovo pot je sicer ob odsotnosti predsednika Foto kluba Branimirja Ritonje vodil Bojan Šenet, po Pelikanovi razstavi pa zgodovinarka Helena Vogelsang.