Klavirski prehod za pešce v Mladinski ulici je prepričal največ Mariborčanov, ki so glasovali za projekte participativnega proračuna, katerega namen je izboljšanje življenja v mestu. A vprašanje je, ali bodo kreativni prehod, ki bi na simpatičen način opozarjal na neposredno bližino konservatorija za glasbo in balet, sploh lahko udejanjili. Prehodi za pešce, drugačni od klasične zebre, namreč niso v skladu s pravilnikom o prometni signalizaciji in prometni opremi na cestah, iz česar je Mestna občina Maribor svojo lekcijo dobila že leta 2015, ko je na Koroški cesti prehode za pešce izrisala s pikami, a jih je po opozorilu policije takoj tudi izbrisala.
Odgovor bo dala projektna naloga
Kljub temu je podžupan Samo Peter Medved, sicer tudi dolgoletni cestni projektant, prepričan, da bodo za klavirski prehod našli pot. Tudi zato komisija participativnega proračuna tega predloga, ocenjenega na 2000 evrov, že v osnovi ni zavrgla kot neizvedljivega, pač pa ga dala na glasovanje. "Izvedbe projekta se ne bomo lotili tako, da bomo Nigradu naročili, naj pobarva obstoječi prehod na način, kot je na fotomontaži predlaganega projekta, ampak bomo najprej izdelali projektno nalogo, ki bo preučila pravilnike in legalnost ter legitimnost take izvedbe," je pojasnil Medved, ki možnost za uresničitev klavirskega prehoda trenutno vidi v tako imenovani eksperimentalni ureditvi, ki jo zakon o pravilih cestnega prometa omogoča, a težava je, da le za obdobje od treh mesecev do največ enega leta.
Tudi neslavne rumene in bele pike na Koroški cesti so bile utemeljene v eksperimentalni ureditvi, a jih je policija takrat zavrnila. Zakaj bi bilo zdaj kaj drugače? "Pike imajo drug pomen kot zebra. Pri klavirskem prehodu pa zebra ostaja. Ocenjujem, da se bo z nekaj kreativnega pristopa ta projekt dalo izpeljati. Naš cilj je trajna ureditev, v skrajnem primeru pa eksperimentalna," je optimističen podžupan.
Drugačen prehod za pešce bi lahko pripomogel k večji prometni varnosti
V tujini 3D-rešitve
Nasploh je ideji naklonjen, meni, da bi lahko drugačen prehod za pešce pripomogel k večji varnosti sicer prometno obremenjene Mladinske ulice: "Taka rešitev vozniku sporoča, da se na cesti nekaj dogaja in ga sili k temu, da vozi bolj umirjeno. To je tudi namen območja umirjenega prometa, ki je v Mladinski," razmišlja podžupan in še enkrat poudari, da bo tudi odgovor glede varnosti klavirskega prehoda dala projektna naloga.
Da bi v Sloveniji že imeli kak primer kreativnega prehoda, mu ni znano, so pa denimo tridimenzionalne prehode za pešce uvedli ponekod v tujini. Pravzaprav ni treba daleč, najdemo jih že čez mejo. V Italiji in na Hrvaškem so se ponekod odločili za "lebdeče prehode", optično iluzijo, zaradi katere je videti, kot da je prehod dvignjen nad cestišče. Denimo v Rovinju so ga predlani postavili v bližini šole, da bi voznike pripravili do tega, da zmanjšajo hitrost.