V Mariboru obeležili zgodovinsko delo blaženega škofa Antona Martina Slomška

Barbara Bradač Barbara Bradač
11.09.2019 19:07

V mariborskem gradu je bilo nocoj slovesno ob 160. obletnici prenosa sedeža lavantinske škofije iz avstrijskega Šent Andraža v Maribor.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ob spominskem dnevu Mestne občine Maribor - prenosu škofije, ki je Slovence na Štajerskem združil v enotno škofijo - je zbrane nagovoril Aleš Maver.
Igor Napast

Mestna občina Maribor je nocoj s slovesnostjo v Viteški dvorani mariborskega gradu počastila 160. obletnico prenosa sedeža mariborske škofije v mesto ob Dravi.
"Pozdravljeno, ljubo mesto Maribor, z zelenimi goricami ovenčano! Danes obhajaš svoj praznik, kakršnega tvoji očetje niso videli in tvoji otroci ne bodo doživeli. Pozdravljena, novo urejena lavantinska škofija, ki se veseliš, da so izpolnjene tvoje dolgoletne želje in je škofovski sedež prestavljen v tvojo sredino... " S temi besedami je lavantinski škof Anton Martin Slomšek 4. septembra 1859 med slovesno mašo, ob prenosu sedeža škofije iz koroškega Šent Andraža v Maribor nagovoril zbrane. Nocoj pa je slavnostni govornik zgodovinar in latinist doc. dr. Aleš Maver poudaril, da je bil dan pred 160 leti eden tistih trenutkov v mariborski mestni zgodovini, ko je vse mesto enotno pozdravljalo pomemben mejnik, ki je bil sad enotnega prizadevanja mesta, škofa Antona Martina Slomška in mariborske okolice. "Pri tej enotnosti ob prenosu ni šlo za to, da bi vsi mislili enako, ampak so znali vsi prepoznati, kaj bo prenos škofije pomenil za mesto in so znali vsi skupaj ta projekt podpreti, tudi z razmeroma visokim finančnim vložkom v letih pred prenosom," je izpostavil Maver in nadaljeval, da takih dogodkov, ko bi vsa mestna skupnost dihala za nekim pomembnim projektom v zgodovini ni bilo veliko. "V tem smislu ni 4. september 1859 samo res pomemben mejnik v zgodovini mesta, ampak je lahko tudi vzor, kako je mogoče ob kakšnem bistvenem projektu stopiti skupaj, tudi če se v pogledih na podrobnosti razlikujemo," je izpostavil Maver in zaključil, da je lahko takratna enotnost Mariborčanov in Mariborčank lahko za nas navdih in zgled.
Kratek pozdravni nagovor je imel tudi mariborski župan Saša Arsenovič povedal, da se na občini zavedajo pomena mejnikov: "Spoštujemo in so nam zgled pri našem vsakdanjem mestu, ko ustvarjamo sedanjost in mislimo na prihodnost."
Za kulturni program je poskrbela Glasbena in baletna šola Antona Martina Slomška Maribor. 
 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta